98-godišnji fosino dinosaura pronađen u Argentini: smatra se najvećom životinjom na zemlji
Naučnici su u argentinskom Neuquenu otkrili 98 miliona godina star gigantski fosino dinosaura. Istraživači su rekli da iskopavanja još uvijek traju i da bi stvorenje klasificirano kao titanosaur moglo biti najveća poznata životinja na svijetu.

Naučnici su otkrili fosilizirane kosti dinosaura za kojeg se smatralo da je živio prije 98 miliona godina u Argentini. Lokalni paleontolozi otkrili su fosilna 24 kralješka i neke zdjelične kosti u državi Neuquen 2012. godine.
Istraživači smatraju da je fosil u pitanju najveća životinja koja je ikad živjela na zemlji i vjeruju da je to titanosaur.
NAJVEĆI NASLOV ŽIVOTINJE PRIPADA PLAVOJ WALNEY-u
Međutim, naučnici su rekli da će im fosilni uzorci nazvani “MOZ-Pv 1221” pomoći da bolje razumiju kako su džinovski dinosauri sauropoda evoluirali i živjeli prije miliona godina. S druge strane, uprkos novom otkriću, titulu najveće poznate životinje u istoriji nosi plavi kit dugačak 33,6 metara.
NAJVEĆI DINOSAUR, ČAK I POZNAT, VIŠE OD 37 METARA
Fosilizirani ostaci pronađeni su u slojevima stijena koje geolozi nazivaju “formacija Kandeleros”.
Autori studije, objavljene u časopisu Cretaceous Research, kažu: „Jasno je da se titanozor, djelomično oporavljen iz formacije Candeleros, može smatrati jednom od najvećih životinja. Vjerovatno ima tjelesnu masu koja je usporediva ili veća od Patagotitan-a ili Argentinosaurusa. ”Iz fosila patagotitanskog roda titanozor, prvi put otkrivenog u Argentini 2013. godine, procjenjuje se da je dosegao 37 metara dužine i težine otprilike 55-57 tona. je biće.
RADOVI U TOKU
Međutim, za razliku od ostalih ostataka iskopanih iz formacije, rečeno je da su “novi primjerci u velikoj mjeri sadržavali životinjske zglobove, a kako će iskakanje odmicati, izlazilo bi i više fragmenata kostura divovskog dinosaura. Budući da dijelovi fosila još nisu dovršeni, ne može se napraviti jasna procjena težine i dužine 98 miliona godina starog bića.