17.300 godina star crtež klokana otkriven u Australiji
U regiji Kimberley u zapadnoj Australiji, poznatoj po aboridžinskim slikama na stijenama, naučnici su otkrili crtež stijena visokog 2 metra i 17 300 godina star kengur nacrtan na stropu stjenovite špilje. Crtež je zabilježen kao najstariji australijski kameni crtež.

Naučnici u Australiji došli su do historijskog otkrića. Kao rezultat svog istraživanja, naučnici u regiji Kimberley, koja se nalazi na zapadu Australije i poznata je po aboridžinskim slikama na stijenama, otkrili su 2 metra visoki crtež klokana s okerima na stropu pećine.
Navodeći da je starost crteža određena radiogljikom koji datira iz starih gnijezda blatnih osa, naučnici su izjavili da je crtež najstariji crtež kamena u Australiji.
“Dali smo tri osnovna gnijezda osa radiokarbonom i sagradili smo 3 gnijezda kako bismo ih identificirali. Starost crteža je između 17.500 i 17.100; vjerojatno stara 17.300 godina”, rekao je Damien Finch. Dr.
Možda postoji veza između slikanja klokana i drevne umjetnosti u drugim regijama, kaže Sven Ouzman.
“Ovaj ikonski crtež klokana vizualno podsjeća na crteže kamena od prije 40.000 godina na ostrvima u jugoistočnoj Aziji, što ukazuje na kulturnu povezanost i ukazuje na starije crteže na stijenama u Australiji”, rekao je Ouzman. Međutim, ranije ove godine istraživači su otkrili najstariji crtež životinjskih pećina na svijetu, prikaz svinje u prirodnoj veličini od prije 45.000 godina na indonežanskom ostrvu Sulavesi.