Srbija godinu dana od pojave koronavirusa: Otvorene samo prehrambene prodavnice, apoteke i benzinske pumpe
U Beogradu posle 12 časova kada su stupile nove mere na snagu, kafići, restorani i njihove bašte prazni su uprkos sunčanom vremenu, a građani lepo vreme koriste za šetnju i boravak u parkovima
Beograd
Srbija godinu dana od pojave koronavirusa u zemlji dočekuje samo sa otvorenim prehrambenim prodavnicama, apotekama i benzinskim pumpama, nakon što su danas u 12 časova stupile na snagu nove epidemiološke mere prema kojima je rad svih ostalih objekata zabranjen do ponedeljka ujutru
Pre tačno godinu dana, 6. marta 2020. godine zabeležen je prvi slučaj zaraze koronavirusa i to kod tada četrdesettrogodišnjeg muškarca iz Subotice.
Danas, u celoj zemlji su ponovo pooštrene mere u cilju sprečavanja daljeg širenja koronavirusa, a zbog toga što se na dnevnom nivou beleži između 3.000 i 4.000 novozaraženih uprkos vakcinaciji koja se sprovodi od decembra prošle godine.
Tako su u Beogradu posle 12 časova danas, kafići, restorani i njihove bašte prazni uprkos sunčanom vremenu, što je nesvakidašnja slika za dane vikenda.
Ipak, mogu se videti građani koji su temperature iznad proseka iskoristili za šetnju po ulicama, boravak u parkovima, a pojedini lokali su izbacili štandove za šaltersku prodaju, pa se mogu kupiti kafa, voda i sokovi za poneti ili kokice.
Juče je doneta odluka da do ponedeljka, 8. marta do šest sati ujutru budu zatvoreni svi ugostiteljski objekti, sve prodavnice, osim prodavnica prehrambene delatnosti, kozmetički i frizerski saloni, dečije igraonice, teretane, sportski objekti.
Mogućnost da rade do ponedeljka ujutru sada imaju samo prodavnice prehrambene robe, koje mogu da rade do 21 sat, apoteke i benzinske pumpe čije radno vreme nije ograničeno.
U ski-centrima, ugostiteljski objekti neće raditi tokom celog vikenda. Izuzetak su hotelski kafići i restorani, koji tokom vikenda mogu usluživati samo goste koji imaju prijavljen boravak.
Кada su u pitanju ustanove kulture, samo pozorišta će moći da rade do 21 sat uz poštovanje svih epidemioloških mera, dok će unapred zakazani sportski događaji moći da se održe, ali bez prisustva publike.
U Srbiji je dostava hrane moguća 24 časa dnevno.
Takođe, nakon 12 časova danas, mogu da rade privatne zdravstvene ustanove, laboratorije, veterinarske ambulante i stomatološke ordinacije.
Vakcinacija protiv koronavirusa odvijaće se bez prekida po unapred utvrđenom planu, tako da nove mere ni na koji način ne ugrožavaju proces imunizacije, saopšteno je juče iz Vlade Srbije.
Učenici srednjih škola od ponedeljka, 8. marta, preći će na online nastavu.
Od ponedeljka, sve će raditi po uobičajenom režimu i radna vremena svih objekata biće ista kao u petak, odnosno kafići, restorani, tržni centri, frizerski saloni, teretane i ostale uslužne delatnosti radiće do 20 časova, prehrambene prodavnice do 21 čas, a sednica Kriznog štaba najavljena je za utorak, kada će se odlučivati o eventualnim novim merama u cilju suzbijanja koronavirusa.
U Srbiji je ukupno registrovano 478.878 slučajeva zaraze koronavirusom i 4.525 preminulih od posledica virusa, vakcinisano je više od milion građana, a revakcinisano skoro 600.000 ljudi.