Džaferović: Podrivanja povjerenja u zdravstvene institucije može imati koban efekat
U trenutku kada ulazimo u drugu godinu nezapamćene krize, širenje spekulacija s ciljem unošenja nemira i podrivanja povjerenja u zdravstvene institucije može imati koban efekat za sve nas, mišljenja je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović
Plasiranje neprovjerenih i nepotkrijepljenih tvrdnji u vezi sa odgovorom zdravstvenih institucija na pandemiju koronavirusa, a kojem svjedočimo proteklih dana u bh. javnosti, predstavlja neodgovorno ponašanje prije svega prema pacijentima i njihovim porodicama, kao i ljekarima koji se bore za njihove živote, smatra član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović.
”U trenutku kada ulazimo u drugu godinu nezapamćene krize, širenje spekulacija s ciljem unošenja nemira i podrivanja povjerenja u zdravstvene institucije može imati koban efekat za sve nas”, navedeno je u saopćenju upućenom iz Predsjedništva BiH.
Džaferović smatra kako takvom društveno neodgovornom ponašanju treba stati ukraj.
”Zdravstvene institucije imaju zakonsku nadležnost, obavezu i profesionalnu osposobljenost da iznose tačne podatke o stanju u COVID odjelima, što one i čine. Tako je Zavod za javno zdravstvo objavio jučer informaciju da je najniža stopa smrtnosti u državi u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Kantonu Sarajevo. To izravno demantuje dezinformacije o radu KCUS-a”, navedeno je u saopćenju.
Ističe kako sistemsko širenje dezinformacija i teorija zavjera u svim državama predstavlja neprihvatljivo i kažnjivo ponašanje, naročito u vremenu pandemije.
”Svako ko u ovakvoj situaciji, zbog političkih razloga, svjesno širi dezinformacije i paniku, ugrožava živote pacijenata, i mora biti odgovoran pred zakonom“, mišljenja je Džaferović.
Podsjećamo, u nedjelju ujutru ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić pozvao je na hitni sastanak u ponedjeljak, 5. aprila, s početkom u 9 sati rukovodstvo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Vranić je na sastanak pozvao generalnu direktoricu KCUS-a Sebiju Izetbegović, šeficu klinike za anesteziju i reanimaciju KCUS-a Amelu Katicu Mulalić, šefa službe za održavanje medicinskih uređaja Jasmina Vražalicu i predstavnike stručnog kolegija klinike za anesteziju i reanimaciju.
Tema sastanka su uslovi rada i načini tretmana i liječenja osiguranika Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, pojašnjeno je u saopćenju Vlade Kantona Sarajevo.
Mnogi mediji u Bosni i Hercegovini protekla dva dana prenijeli su pismo uposlenika KCUS-a, u kojem je navedeno ”da su ljekari u toj zdravstvenoj ustanovi bespomoćni i zabrinuti”. U pismu je, kako su naveli pojedini bh. mediji, navedeno ”da na KCUS-u vlada pravi pakao”.
S druge strane, KCUS je uputio otvoreno pismo javnosti ”u cilju sprečavanja unošenja i širenja nemira među građanima”.
”Klinički centar Univerziteta u Sarajevu obavještava javnost da svi naši uposlenici ulažu nadljudske napore u borbi protiv pošasti – korona virusa. U situaciji kada se duže od godinu dana borimo za svaki život naših bolesnika nemamo vremena ni mogućnosti osvrtati se na politikantske spinove“, rečeno je između ostalog.
Podsjetimo, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u decembru 2020. podiglo je optužnicu u predmetu “Respiratori” u okviru koje su optuženi premijer bh. entiteta Federacije BiH Fadil Novalić, zamjenica premijera i ministrica finansija FBiH Jelka Milićević, suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUZC) Fahrudin Solak te Fikret Hodžić, vlasnik “F.H. Srebrena Malina” d.o.o. Srebrenica, kompanije koja je također uključena u optužnicu kao pravno lice.
Sud Bosne i Hercegovine dana 30. Decembra 2020. godine potvrdio je optužnicu u predmetu Fadil Novalić i drugi. Optuženi su na ročištu u januaru 2021. negirali krivicu.