Pojavila se najstarija evropska karta: stara 4 hiljade godina
Otkrivena je kamena ploča iz bronzanog doba pronađena u Francuskoj 1900. godine kao najstarija poznata karta Evrope. Naučnici su rekli da znakovi ugravirani na ploči ploče Saint-Bélec prije 4.000 godina prikazuju rijeku Odet i njenu okolinu na zapadu zemlje.
Naučnici su utvrdili da su znakovi ugravirani prije 4.000 godina i prikazuju područje u zapadnoj Bretanji u Francuskoj. Objavljeno je da je ploča, nazvana Ploča Saint-Bélec, imala sve elemente koji su trebali biti na prapovijesnoj karti.
ODET RIJEKA
Međutim, rečeno je da je karta, široka 1,5 i dugačka 1,8 metara, namjerno oblikovana u 3 dimenzije kako bi predstavljala dolinu rijeke Odet, a riječna mreža prikazana je ravnim linijama.
IMA SVE ZNAČAJKE KOJE TREBAJU BITI NA KARTI
“Ploča Saint-Bélec doista nosi tri najočitija elementa prapovijesne kartografske slike: homogenu kompoziciju i ponavljanje motiva s gravurama koje su identične tehnikom i stilom”, objasnili su istraživači.
S druge strane, dotična kamena ploča s vremenom je zaboravljena premještanjem u različite dijelove Francuske. Kada se prvi put pojavio 1900. godine, stručnjaci su ga premjestili u Nacionalni muzej starina 1924. godine. Do 2017. godine, međutim, istraživači iz Francuskog nacionalnog instituta za preventivna arheološka istraživanja (Inrap), Univerziteta Bournemouth i Univerziteta Zapadna Bretanja odlučili su da preispitaju ugraviranu ploču.
“MOGUĆA PRVA KARTA NA SVIJETU NA KOJOJ JE KALADIRANO I SMANJENO PODRUČJE”
Kao rezultat 3D skeniranja visoke rezolucije i fotogrametrijske analize, tim je potvrdio da se na ploči Saint-Bélec nalaze gravure koje odgovaraju 80 posto područja oko rijeke Odet duge 30 kilometara.
Dr Clément Nicolas sa Univerziteta Bournemouth, jedan od autora studije, rekao je: „Postoji nekoliko takvih mapa širom svijeta uklesanih u kamenu. Obično su to samo komentari. Međutim, to je prvi put da se područje karte prikazuje u određenom mjerilu “.