Vijesti iz Turske

Turska može imati važnu ulogu u obnovi i razvoju Afganistana

[ad_1]

ANKARA (AA) – Mehmet Ozturk –

Vršilac dužnosti ministra vanjskih poslova Afganistana Amir Khan Muttaqi izjavio je da Afganistan i Turska imaju snažne historijske veze.

“Turska sa mogućnostima koje posjeduje u različitim oblastima u Afganistanu, na primjer, može igrati važnu ulogu u ulaganju i realizaciji nekih projekata, te u obnovi i razvoju Afganistana”, kazao je Muttaqi u razgovoru za Anadolu Agency (AA).

Muttaqi je s delegacijom na poziv Ministarstva vanjskih poslova u četvrtak doputovao u Republiku Tursku.

U razgovoru za AA ocijenio je da je s ministrom vanjskih poslova Turske Mevlutom Cavusogluom razgovarao o trenutnoj političkoj situaciji u Afganistanu, odnosima dviju zemalja, kao i o pitanju službenog priznavanja talibana i zamrzavanju imovine koja pripada Afganistanu u Sjedinjenim Američkim Državama.

Naglasio je da je zamrzavanje afganistanske imovine protivno međunarodnim zakonima i ljudskim pravima.

– Pružiti pomoć narodu Afganistana prije zime –

Muttaqi je također kazao da je imao veoma produktivan sastanak i sa predsjednikom Uprave za vjerske poslove Republike Turske Alijem Erbasom.

“Također smo se sastali i sa zvaničnicima Crvenog polumjeseca Turske te razgovarali o pitanju humanitarne pomoći. Razgovaralo se o tome da Turska pruža pomoć mnogim zemljama, kao i da pruži pomoć narodu Afganistana prije nego što nastupi zima”, rekao je Muttaqi.

Istakao je da su u kontaktu i sa nekim zapadnim zemljama te da bi uskoro mogao posjetiti i te države.

Naglasio je da Turska ima dobru ekonomiju i vrlo aktivnu vladu, te da vodi efikasnu diplomatiju u svijetu, posebno u islamskom svijetu. Dodao je da su Afganistan i Turska bliski i u smislu historije kao dvije muslimanske zemlje.

– Važnost međunarodne pomoći i službenog priznanja –

Muttaqi je posebno ukazao na važnost međunarodne pomoći i službenog priznanja njihove vlade za oporavak afganistanske ekonomije.

Kako je pojasnio, rezerve koje pripadaju Afganistanu i koje su blokirale SAD, ustvari je novac koji druge države šalju za razvoj njegove zemlje.

Podsjetio je da su plate državnih službenika u Afganistanu ranije isplaćivane upravo putem pomoći. Napominjući da trenutno u njegovoj zemlji postoji 500.000 državnih službenika iz perioda bivšeg afganistanskog predsjednika Ashrafa Ghanija, kazao je da su im u skladu s postojećim mogućnostima isplatili plate, uključujući i sve neisplaćene plate u proteklom periodu.

“Pravo pitanje je, zašto su ta sredstva blokirana? Šta su učinili stanovnici Afganistana? Šta su učinili loše pa da se taj novac blokira i ljudima se ne omogućavaju njihova prava? S druge strane, SAD i druge zemlje kažu, ‘Afganistanu se treba pružiti humanitarna pomoć i trebaju se poštovati ljudska prava‘. S druge strane, ostavljaju afganistanski narod od oko 40 miliona stanovnika bez osnovnih potrepština. Turska je važna država sa svojim inicijativama za primjenu zakona na međunarodnoj sceni. Zato smo naš problem podijelili upravo s turskim vlastima. Oni su također na jučerašnjoj konferenciji za novinare iznijeli ovo pitanje u prvi plan. Nadam se da će se ovom pitanju u narednim danima posvetiti potrebna pažnja.”

– Apel svjetskim vladama da pruže pomoć –

Muttaqi je pozvao svjetske vlade da pruže pomoć u rješavanju ekonomskih problema u njegovoj zemlji te kazao da bi se uz potrebne napore koji bi se uložili u tom smjeru rezervama koje su sada blokirane pružio doprinos afganistanskoj ekonomiji.

Istakao je da činjenicu da nijedna država još nije priznala talibansku vladu u Afganistanu tumači kao “uzurpaciju prava naroda Afganistana”.

“Kao što smo rekli i na našim sastancima proteklih dana s delegacijama SAD-a i Evropske unije u Dohi, te na našim sastancima u Turskoj, u svijetu su uspostavljene takve države od kojih su neke vladale silom, pučem ili izborima na kojima dominira jedna osoba ili porodica. Zašto su oni službeno priznati, a de facto država u Afganistanu se ne priznaje. Po našem mišljenju, to je uzurpacija prava stanovnika Afganistana. Ova situacija ima negativan utjecaj na ekonomiju Afganistana. Novac u SAD-u treba nam biti dostupan. Ako se njegova ekonomija poboljša, Afganistan može odigrati vrlo važnu i pozitivnu ulogu u jačanju ekonomije i odnosa u regiji. Naš zahtjev državama regiona i velikim zemljama je da se ne oduzimaju prava naroda Afganistana, da se ne proganjaju, da im se ne prijeti i da se na njih ne vrši pritisak. Svi bi trebali pomoći u tom smislu, a aktivnosti afganistanske vlade polako postaju sve bolje i bolje”, kazao je.

Kako je rekao, u kontaktima su s mnogim zemljama kao da su službeno priznati, te da surađuju s ovim državama po mnogim pitanjima.

“Mnoge ambasade različitih zemalja i dalje djeluju u Kabulu. Naravno, može proći određeno vrijeme dok zvanično ne proglase priznanje. Željeli bismo da u tom smislu dođu do izražaja susjedne ili regionalne zemlje koje imaju dobre odnose sa afganistanskom državom”, rekao je.

– EU obećala više od milijardu dolara humanitarne pomoći –

Istakao je da je humanitarna pomoć stigla u Afganistan iz mnogih zemalja i da je distribuirana, dodajući da su dobili obećanje o pomoći i na sastancima s delegacijama SAD-a i EU-a posljednjih dana. Kako je kazao, EU je obećala više od milijardu dolara humanitarne pomoći.

“Ovo jasno pokazuje saradnju zemalja iz svijeta s nama. Odnosi drugih zemalja svijeta s nama iz dana u dan sve su bolji. Ta pomoć svakako ima pozitivan utjecaj na terenu”, rekao je Muttaqi.

Pojasnio je da bi ekonomija trebala biti dobra i stabilna kako bi se vratili Afganistanci koji su napustili zemlju zbog hroničnih problema, dodajući da ti ljudi nisu napustili zemlju ne zbog sigurnosnih, već zbog ekonomskih problema.

Napomenuo je da kriza ne bi trebala prisiljavati ljude na migraciju i napuštanje domovine.

“Radimo na tome da se osigura blagostanje za narod u Afganistanu. Oni koji odlaze u druge zemlje iz Afganistana ne odlaze zbog sigurnosnih ili političkih problema. Oni odlaze zbog ekonomskih problema. Mi želimo da Afganistanci imaju dobre uslove za život u svojoj zemlji. Mi nemamo problema ni sa kim. Nema nikakvog sigurnosnog problema, nikome se ne stvaraju poteškoće ili šteta iz političkih razloga. Moja poruka svim Afganistancima je da će se, kad se vrate u svoju domovinu vratiti svojoj kući i da se neće suočiti s bilo kakvom opasnošću”, rekao je.

– Spremni sarađivati sa svima –

Komentarišući kritike da se kineska dominacija u zemlji povećala nakon što su talibani preuzeli vlast, Muttaqi je kazao da je nakon 40 godina uspostavljena vlada koja kontroliše cijelu zemlju, riješen je sigurnosni problem i okruženje je pogodno za investicije.

“Spremni smo u okvirima nacionalnog, međunarodnog prava i islamskih procedura, te u skladu s interesima Afganistana, raditi sa svima koji u Afganistan dođu s ekonomskim i diplomatskim sredstvima”, pojasnio je Muttaqi.

Istakao je da je Kina utjecajna država u regiji koja se nalazi u blizini Afganistana.

“Možemo razgovarati s njima ako žele. Ako žele provoditi projekte u Afganistanu poštujući pravila zasnovana na islamskim procedurama i zakonima, nama to ne predstavlja problem. Na isti način, i druge susjedne i regionalne zemlje trebale bi doći u Afganistan i pokrenuti vlastite inicijative. Također želimo završiti projekte koji su već ranije započeti s nekim zemljama i koji su nedovršeni.”

– Prijetnja ISIS-a –

Odgovarajući na pitanje o prijetnji ISIS-a, zbog sve učestalijih napada ove terorističke organizacije u njegovoj zemlji, Muttaqi je kazao da je u Afganistanu uspostavljena sigurnost te da nema prijetnji u tom smislu.

“Oni izvode napade na džamije i na ulicama. Složit ćete se i vi da nije jednostavan zadatak pružiti sigurnost svih džamija i ulica. Ta oružana grupa nije snažna. Oni ne kontrolišu nijedno mjesto u Afganistanu. Na ovaj način vrši se međunarodni pritisak na afganistansku vladu. Od ove propagande korist ima i ISIS. ISIS ima koristi i od toga što nova vlast u Afganistanu nije službeno priznata. Zemlje svijeta s jedne strane poručuju da treba paziti da afganistanski narod ne emigrira, a, s druge strane, zvanično ne priznaju vladu i tako samo dodatno ohrabruju ISIS. Ovo nije u interesu ni Afganistana ni svijeta.”

Komentarišući napade na šiite u Afganistanu, kazao je da su dužni poduzeti iste sigurnosne mjere u sunitskim i šiitskim džamijama.

“Vlada je odgovorna da pruži sigurnost za sve ljude koji žive u Afganistanu. Ulažemo sve moguće napore da pružimo sigurnost. Incidenti poput onih u Kunduzu ili Kandaharu dogodili su se u džamijama koje je bilo teško osigurati. Od sada će se ulagati posebni napori kako bi se pružila sigurnost u džamijama. Naše obavještajne jedinice će aktivnije raditi po ovom pitanju. U budućnosti će se takvi napadi spriječiti uz pomoć javnosti i pažljivog djelovanja vlasti”, rekao je Muttaqi.

– “Talibanska vlada proglasila amnestiju za neistomišljenike” –

Ponovo je naglasio da u Afganistanu više ne postoji sigurnosni problem.

“Talibanska vlada proglasila je amnestiju za neistomišljenike poput vojnika i policije. Oni nastavljaju normalno živjeti. Po našem mišljenju, ne postoji neki rizik koji bi se trebao ozbiljno shvatiti. Pitanja ekonomije i odnosa s drugim zemljama u svijetu su vrlo važni. Država treba ojačati i uspostaviti red kako bi se mogla nositi sa problemima koji bi se eventualno mogli pojaviti”, pojasnio je.

Napomenuo je kako želje imati ekonomske i diplomatske odnose i sa SAD-om te da žele da vlada u Washingtonu igra aktivnu ulogu u razvoju Afganistana.

“Naravno, ne želimo da kod nas djeluju njihove vojne snage. Ne želimo nezavisnost Afganistana dovesti u pitanje. Sporazum sklopljen u Dohi omogućava da i Sjedinjene Američke Države učestvuju u razvoju Afganistana.”

– Dobri odnosi s Rusijom –

Napomenuo je kako imaju dobre odnose i s Rusijom, dodajući da će talibanska delegacija otići na Moskovsku konferenciju o Afganistanu gdje će cijelom svijetu prenijeti poruku afganistanskog naroda.

“Naše je očekivanje da će se na ovoj konferenciji na vidjelo iznijeti prave činjenice, razgovarati o potrebama naroda Afganistana, ostvariti saradnja na jačanju države i održati dobra konferencija”, kazao je Muttaqi.

Dodao je i kako nemaju ozbiljnih problema s Tadžikistanom, te da su neki zvaničnici u medijima uveličali izjave o tom pitanju.

“Ako postoji problem, željeli bismo ga riješiti u duhu pregovora, diplomatije i uzajamnog poštovanja.”

– Žele dobre odnose s Pakistanom –

Na pitanje da li je održan sastanak s vladom Islamabada u vezi s pitanjem pakistanske granice, Muttaqi je kazao da svakako žele imati dobre odnose i s Pakistanom.

“Posebno kada je riječ o ekonomskim odnosima. Jer milioni Afganistanaca žive kao imigranti u Pakistanu. Postoje dobri trgovinski odnosi između dvije zemlje. Dijelimo granicu od oko 2.400 kilometara. Iz tog razloga moramo imati dobre odnose i na diplomatskom i na ekonomskom polju”, rekao je.

Kazao je da su talibani razmotrili pitanje osoblja Ministarstva vanjskih poslova iz prethodne vlade, te da svi i dalje nastavljaju raditi u tom resoru.

“To su obrazovani i stručni pripadnici afganistanskog naroda. Oni su naša braća, s njima nemamo nikakvih problema”, kazao je Muttaqi .



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Turska #može #imati #važnu #ulogu #obnovi #razvoju #Afganistana

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker