Voda u špilji, za koju se vjeruje da je Afroditu učinila lijepom, ne gubi svoju tirkiznu boju.
Malo jezero u pećini Zeus, koje se nalazi u četvrti Kuşadası u Aydınu, gdje se u mitologiji vjeruje da je božica ljubavi Afrodita proljepšavala plivajući u vodi, privlači pažnju svojom tirkiznom bojom i bistrinom.
Zeusova špilja nalazi se na ulazu u nacionalni park Delta delte poluotoka Dilek u okrugu Kuşadası. Zbog gustoće makije u regiji postojanje špilje izvana nije jasno. Špilja, do koje se može doći nakon 1 kilometar hoda, ima mnogo priča.
Vjeruje se da je božica ljubavi Afrodita postala lijepa kupajući se u vodi u špilji, a da je Djevica Marija svratila i umila se tijekom svog putovanja u Efez.
Također se vjeruje da je Zeus počivao u ovoj špilji kako bi izbjegao gnjev svog brata Posejdona i pričekao da se on smiri.
U špilji, koja je duga 60 metara, široka 20 i duboka 10 metara, voda jezera, koja nastaje procjeđivanjem u stijenama, ljeti je hladna, a zimi topla. Posjetitelji špilje, koja se ne smije kupati jer ima mnogo dijelova, velikih i malih, te postoji opasnost od odlomanja komada od stijena, špilju mogu promatrati i fotografirati sa posebno postavljene platforme.
U vodi u špilji ne mogu se vidjeti živa bića. Zbog mineralne strukture stijena i cirkulacije vode, voda u špilji je uvijek čista i zadržava svoju tirkiznu boju.
Tim AA odradio je ronjenje u jezeru s domaćim i stranim instruktorima ronjenja koji su radili u okrugu, pod kontrolom žandarmerije i službenika nacionalnog parka.
“To uzbuđuje ljude”
Instruktor ronjenja Tağmaç Saraçoğlu rekao je za Anadolu Agency (AA) da su u špilji zaronili 9 metara i ostali u vodi oko 45 minuta.
Naglašavajući da je kupanje ovdje vrlo opasno, Saraçoğlu je rekao:
“U špilji se mogu raditi uz posebno dopuštenje. Ako uđete na mjesta kao što su tuneli, možda nećete moći ponovno pronaći tačku do koje ste došli. Nikada ne biste trebali raditi ove zarone bez obuke. Zeusova špilja ljudima daje uzbuđenje. Ovdje je potrebno ući sa rezervnim materijalom.Imate mogućnost sigurnog ronjenja jer mi ulazimo sigurno.Bilo je tunela.Otkrili smo.Vidljivost je bila u redu.Pošto je na dnu tanak sloj, pogled se jako gubi brzo ako je paleta pogođena.”
Nizozemski ronilac Paul Knörr, koji živi u Kuşadasıju, također je izrazio zadovoljstvo što je doživio tako važnu tačku.
“Stjene, posebno u špilji, su stvarno labave i mogu se vrlo brzo slomiti. Ako ćete ovdje roniti, najvažnije pravilo je sigurnost”, rekao je Knörr.
Hikmet Açık, koji je došao posjetiti nacionalni park, rekao je da je bilo ugodno kupati se u uvalama, a posebno ih se dojmila Zeusova špilja.