Putin se usporedio s ‘Ludim Petrom’
Ruski predsjednik Vladimir Putin jučer je govorio na proslavi 350. rođendana ruskog cara Petra Velikog. Putin je implicitno zaprijetio Švedskoj.
S trećim mjesecom iza ruske invazije na Ukrajinu, ruski predsjednik Vladimir Putin usporedio se s ruskim tiraninom Petrom Velikim, koji je u Turskoj poznat kao “lud” u jučerašnjoj izjavi.
Petar Veliki, kojeg su voljeli i liberalni i konzervativni Rusi, vladao je 43 godine, dok je sv. izgrađen u Petersburgu.
Govoreći o 350. obljetnici rođenja cara Petra, Putin se osvrnuo na Veliki sjeverni rat, u kojem je antišvedska koalicija predvođena Moskvom razbila Švedsko carstvo i učinila Rusiju novom imperijalnom silom u Europi.
‘ON VRAĆA ONO ŠTO NAMA PRIPADA’
Govoreći o uspostavi Sankt Peterburga u zemljama koje je nekada držala Švedska, Putin je rekao: “Petar se borio sa Švedskom i preuzeo zemlju. Dakle, on ih je uzimao natrag.”
Odajući počast caru Petru Velikom, Putin je povukao paralelu između svojih povijesnih nastojanja da povrati ruske zemlje.
Osvrnuvši se na bitku kod Narve, koja se odigrala u današnjoj Estoniji, Putin je upitao: ‘Zašto je otišao tamo? Da vratimo ono što nam pripada. Ali ono što je primio nije bilo nešto uzeto od njih. Zapravo, vratio je Rusiji ono što je bilo rusko. Upravo je to učinio.’ “Čini se da je na nama da vratimo ono što je rusko i ojačamo zemlju”, rekao je Putin. A ako pođemo od činjenice da su te vrijednosti temelj našeg postojanja, sigurno ćemo uspjeti riješiti probleme s kojima se suočavamo.” nastavio sa svojim riječima.
STRAHOVI SU STIZALI
Iako su ove Putinove riječi odjeknule kao prikrivena prijetnja u međunarodnom tisku, također su se pojavile strahove da bi rat mogao početi na Baltiku, uključujući Estoniju, Švedsku i Finsku nakon Ukrajine.
Tijekom govora pažnju je privukao Putinov stalni osmijeh, posebno kada je govorio o Švedskoj. Putinov ciničan stav postao je dnevni red međunarodnog tiska.
OBJAŠNJENJE U FINSKOJ
Dok je Putin govorio, ruski ratni brodovi započeli su vježbe u Baltičkom moru.
Finski predsjednik Sauli Niinisto trebao se sastati sa švedskim kraljem Carlom Gustavom XVI i kraljicom Silvijom kada je iznenada otkazao sastanak i vratio se u Finsku.
Helsinška administracija opovrgnula je da incident ima bilo kakve veze s Putinovim komentarima ili ruskim vojnim vježbama.
REAKCIJA POLJSKOG PREDSJEDNIKA
Poljski predsjednik Andrzej Duda oštro je kritizirao razgovore čelnika Francuske i Njemačke o ratu u Ukrajini s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
U intervjuu za Bild, Duda je rekao: “Svi razgovori s Putinom u ovom trenutku me zadivljuju. Pogotovo oni koje vode (njemački) kancelar (Olaf) Scholz i (francuski predsjednik Emmanuel) Macron. Ovi razgovori ne proizvode ništa. Samo Putinovi postupci: “Ruska vojska je odgovorna za zločine koje je počinila u Ukrajini”, rekao je.
Predsjednik Poljske je rekao: “Je li neko tako razgovarao s Adolfom Hitlerom tijekom Drugog svjetskog rata? Rekao je da treba spasiti Hitlerov ugled ili da trebamo djelovati da ne ponizimo Hitlera? Nikad nisam čuo takve glasove.”
Ističući važnost obrane Ukrajine, Duda je rekao: “Moramo učiniti sve da zaustavimo imperijalističku Rusiju. Moramo pomoći Ukrajincima na svaki mogući način. Naša najveća nada je da će ruski imperijalizam slomiti zube u Ukrajini. U međuvremenu ćemo postanu toliko jaki da se neće usuditi napasti nas.”
Poljski premijer Mateusz Morawiecki također je opisao ruskog predsjednika Vladimira Putina kao “opasnijeg od Adolfa Hitlera i Josipa Staljina”.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je da “Rusiju ne treba ponižavati” kako bi se diplomatskim kanalima izgradio izlaz kada se rat Rusije i Ukrajine završi.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, pak, reagirao je na Macronov poziv da se ne “ponižava” Rusija i usprotivio se pozivu francuskog predsjednika Zapadu da se prema Rusiji ne odnosi u duhu “ponižavanja”.