BALKANFOTOLIFESTYLENAJNOVIJE VIJESTIUMJETNOSTZANIMLJIVOSTI

Viteški festival u Nišu: Konjanici pod oklopima teškim do pedeset kilograma

Festival je otvoren okršajima vitezova koji su pokazivali spretnost, odmeravali snagu i zabavljali publiku

 

U srednjovekovnim odorama i pod metalnim oklopima teškim i do pedeset kilograma, učesnici međunarodnog festivala “Zaštitnici Tvrđave”, koji se ovog vikenda održava u Nišu, posetioce vraćaju desetak vekova u prošlost. Ekipa Anadolu Agency (AA) posetila je viteško selo čiji meštani nastoje da srednjovekovni život rekonstruišu do detalja.

Pošto je srednjovekovna istorija ispunjena viteškim borbama, festival je počeo okršajima vitezova koji su pokazivali spretnost, odmeravali snagu i zabavljali publiku.

– Teški oklopi –

Na “bojnom polju” unutar zidina odzvanjali su udarci mačeva o oklope i štitove. Pešadija je, govore vitezovi znatiželjnim posmatračima, opterećena opremom od desetak kilograma, dok konjanicima uz telo prijanja metalna konstrukcija od trideset do pedeset kilograma. Samo šlem teži bar osam, a u to su posetioci mogli i sami da se uvere.

“Svaki oklop se pravi po ličnim dimenzijama. Znači, ne postoji to da se ode u radnju i da se kupi. Svaki deo ruke, zgloba, kolena, vrata, grudi… Sve mora da bude po meri da bi bilo pokretljivo kako treba”, priča Dušan Hadžić, jedan od organizatora festivala.

Ručna izrada pancirnih košulja, oklopnih rukavica ili šlemova po meri zahteva težak i posvećen ručni rad kovača, sarača i šivača” pa zato nije ni jeftina.

“Oklopi jesu skupi, po par hiljada evra. Ali može da se bude i ovako kao što sam trenutno ja u civilu, da se bavi streličarstvom ili nekim lakšim borbama, tako da svima preporučujem, ko voli istoriju i srednji vek, da nam se pridruži”, govori Dušan.

– Vrhunski osećaj –

Ovaj zaljubljenik u srednjovekovno ratništvo do tančina poznaje vrste i pravila borbi za kojima raste interesovanje u čitavom svetu.

“Postoje lakše rekonstrukcijske borbe koje se igraju na fair play. Kad neko dobije prvi udarac, makar i lagani, samo čučne dole i to je to. Druga vrsta lakših borbi su tap fight. Igra se na brojanje i računa koliko udaraca zada protivnik. Postoje i teže, bohur borbe. One su brutalnije, malo su stroža pravila. Mora da se uđe u ring s full opremom, tu su sudije koje prate svaki pokret”, govori Dušan.

Bilo da se nalazi na srednjovekovnom festivalu koji sam organizuje ili na nekom drugom u zemlji ili inostranstvu, uvek se kaže, oseća vrhunski, jer tada zaboravi na sve. Viteštvo je postalo stil njegovog života.

“Kao i svako dete, maštao sam o tome da budem vitez, da imam svoj mač. To je bio neki san. Onda sam otišao u inostranstvo i pre dvadesetak godina bio na jednom festivalu u Kaltenbergu. Tada sam maštao kako bi bilo dobro da se u našoj Tvrđavi nešto tako desi. Eto, posle toliko godina, uspeo sam to da organizujem”, priča Dušan.

​​​​​​​- Vitezovi iz regije –

Vitešku družinu “Zmajeva griva”, koja neguje srednjovekovnu tradiciju, osnovao je pre sedam godina. S pojavom sve više sličnih udruženja u Srbiji, viteštvo dobija na popularnosti.

Posetioci Festivala “Zaštitnici Tvrđave” mogu videti šta se prodavalo na srednjovekovnoj pijaci, iz čega se pilo u krčmi i kako su se u majstorskim radionicama pravili oružje i oruđe i šila odeća. Mogu da se oprobaju u streličarstvu, mačevanju, jahanju konja i zavire u šatore sa srednjovekovnim nameštajem i posuđem.

Osim od domaćina, brojne zanimljivosti o srednjem veku mogu čuti i od vitezova i dama iz Bugarske, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker