NAJNOVIJE VIJESTISVIJET

Broj algi koje postaju crvene boje snijega u Alpama raste s klimatskim promjenama

Institut znanosti o okolišu Sveučilišta Boğaziçi. Predavač Berat Haznedaroğlu rekao je: "Crvena boja snijega u francuskim Alpama posljedica je promjene boje vrsta algi, koje se također nazivaju snježna mahovina." rekao je.

 

Institut znanosti o okolišu Sveučilišta Boğaziçi Berat Haznedaroğlu, član fakulteta i direktor odjela za istraživanje i razvoj biotehnologije mikroalgi u Istanbulu, izjavio je da je crvena boja snježnog sloja u francuskim Alpama posljedica promjene boje vrsta algi koje se također nazivaju “snježne alge”.

Odgovarajući na pitanja reportera AA o zapažanju da boja snijega postaje crvena u visokim dijelovima francuskih Alpa, dr. Berat Haznedaroğlu je naveo da ovu situaciju uzrokuju vrste algi koje se nazivaju “snježne alge” i glavne koje se u literaturi spominju kao “chlamydomonas i chloromonas”.

Haznedaroğlu, koji se bavi algama već 12 godina, izjavio je da se snježne alge mogu vidjeti i u visokim i snijegom prekrivenim predjelima kao što je Aladağlar u Turskoj, osim u polarnim regijama i Alpama.

Navodeći da su ove alge zelene u svom prirodnom stanju, ali ponekad njihove boje postanu crvene kako bi se zaštitile od intenzivne svjetlosti, Haznedaroğlu je rekao: “Promjene boja dio su životnog ciklusa algi. Ove promjene boje uočene su prije klimatskih promjena, ali zbog promjena uočenih u porastu temperatura i vremenskim pojavama. Broj snježnih algi se povećao i crvenilo se počelo pojavljivati ​​na većim područjima.”

“Tvari koje hrane alge šire se s klimatskim promjenama”

Navodeći da se snježne alge, koje su jako izložene sunčevoj svjetlosti zbog reflektirajuće značajke snijega, nastoje zaštititi sintetiziranjem antioksidativnih pigmenata, Haznedaroğlu je naglasio da su se dotične vrste algi namnožile više nego normalno s učinkom globalnih klimatskih promjena.

Haznedaroğlu je nastavio :

“To su organizmi koji inače fotosintetiziraju. Za fotosintezu im je potrebna svjetlost i toplina, kao i gnojiva, kao i u drugim biljkama, te izvori hrane poput soli, dušika i fosfora. Porast temperature zbog klimatskih promjena utječe na te uvjete. Klima promjene mijenjaju obrasce vjetra i oborina. Stoga se hranjive tvari, koje se inače nalaze u ograničenim količinama u visokim planinama, mogu transportirati u ove regije, odnosno optimalni uvjeti počinju dolaziti zajedno s blagim porastom temperature. Kako počinju globalna klimatska kretanja kako bi se promijenile, klimatski pokreti kao što su vjetrovi i oborine mogu prenijeti hranjive tvari u planinske regije. Te su hranjive tvari dosegle područja koja inače ne mogu dosegnuti. a broj snježnih algi se povećava.”

Navodeći da povećanje prosječne temperature uzrokuje smrt nekih živih bića, a više reprodukciju drugih, Haznedaroğlu je rekao da to narušava ravnotežu u svim živim bićima u prirodi, budući da su sve vrste međusobno povezane u lancu ishrane, “To može biti ponekad dobro, neka bića pronađu više hrane. Neka od njih pronađu više hrane. s druge strane, gladuju, na primjer, polarni medvjedi su negativno pogođeni.” rekao je.

“Povećanje snježnih algi ubrzava otapanje glečera”

Napominjući da povećanje snježnih algi ubrzava otapanje ledenjaka, Haznedaroğlu je rekao da postoji dvosmjerna veza između ovih algi i klimatskih promjena.

Haznederoğlu je rekao: “Znate, bijela svjetlost reflektira sunčevu svjetlost. Kako se počinju formirati različite boje, količina svjetlosti koja se odbija od snježne površine se smanjuje. Kako se više svjetlosti apsorbira, dolazi do topljenja. Stoga je otapanje glečera ovdje malo brže zbog ove alge.”

Ističući da je problem sluzi koji je uočen u Mramornom moru prošle godine povezan i s klimatskim promjenama, Haznedaroğlu je napomenuo da su alge koje su uzrokovale sluz pronađene u Mramornom moru i ranije, ali s povećanjem onečišćenja, hranjive tvari za ovu vrstu algi povećao sluz.

Haznedaroğlu je dodao da se sluz, koja se inače taloži na dno, ne raspršuje i ostaje na površini mora, jer se zbog klimatskih promjena javlja manje valova u morima.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker