Redovan san i kvalitetna ishrana su garancija za zdravo i sretno dijete
Nekoliko je bitnih stavki koje su put za dobar imunitet i zdravlje djeteta:
- Pravilna i kvalitetna ishrana
Već od perioda novorođenčeta možemo govoriti o pravilnoj ishrani djece. Novorođenče je dijete od perioda rođenja do 28.dana života. Prva hrana za novorođenče treba da bude kolostrum, to jeste prvi dio majčinog mlijeka. Majčino mlijeko se mijenja kako se mijenjaju potrebe bebe. Zato je majčino mlijeko najbolja ishrana za bebu, apsolutno prilagođena potrebama djeteta. Sastav majčinog mlijeka nije isti na početku dojenja i nakon npr. godinu dana. Pojedini udjeli masti, ugljenih hidrata, proteina i ostalih sastojaka majčinog mlijeka se mijenjaju shodno potrebama djeteta u tom dobu u kojem se nalazi. Ishrana dojenčeta do petog mjeseca treba biti bazirana isključivo na majčinom mlijeku, odnosno adaptiranoj mliječnoj formuli ukoliko majka ne doji. Dojenčetu do petog mjeseca ne treba ništa osim majčinog mlijeka. Od petog mjeseca potrebno je postepeno uvoditi povrće, voće, meso, žitarice po kalendaru ishrane. Kalendar ishrane je prilagođen podneblju u kojem je beba rođena, te prvo povrće i voće koje beba treba da proba bi trebalo biti sa tih područja. Namirnice koje se koriste za pripremu obroka djetetu moraju biti friške, iz provjerenog uzgoja. Zdrave navike djeteta se usađuju još od perioda ranog djetinjstva, te dijete mora da zna kada je vrijeme obroka, doručka, ručka, večere i užina.
- Redovan san
Veoma je važno da dijete ima redovan i kvalitetan san. San i spavanje direktno utiču na psihički i fizički razvoj djeteta. Ritam budnosti i spavanja usklađen je sa ritmom dana i noći. Kod novorođenčeta i dojenčeta do 2.mjeseca ciklusi budnosti i spavanja regulirani su osjećajem gladi, potrebom za presvlačenjem i pažnjom. Novorođenče provede od 11 do čak 18 sati spavajući. Periodi spavanja mogu trajati nekoliko minuta do nekoliko sati. Kako beba raste periodi spavanja su rijeđi ali duži. Tako beba od šest mjeseci može se probuditi samo jednom do dva puta u toku noći, da bi dojila. U dobi od 9 mjeseci, 80% beba spava cijelu noć ili ima jedno buđenje. Vrijeme odlaska na spavanje treba uvijek biti isto, navike pred spavanje trebaju biti iste i dijete će tako znati da je vrijeme spavanja. Prije spavanja okupati i nahraniti bebu, soba u kojoj beba spava treba biti zatamnjena, prozračena i ne pretopla. Veoma je važno imati pravilan i ustaljen raspored spavanja. Neki roditelji puštaju djeci da igraju igrice dugo navečer, da zaspu tek iza ponoći. To sa sobom nosi mnoštvo problema. Dijete neće spavati u periodu kada je lučenje melatonina najveće (u peridu oko 22h), a u tom perodiu je najkvalitetniji san. Dijete će provesti vrijeme gledajući u ekran, koji potiče moždanu aktivnost i još teže će se uspavati. Dijete neće moći ustati rano, doručkovati i time je cijeli ciklus normalnog spavanja i hranjena u cijelom danu narušen. Roditelji moraju imati rutinu pred spavanje, kupanje, čitanje priče, igranje neke opuštajuće igre, pjevanje i slušanje dječijih pjesmica. Djetetu školske dobi potrebno je oko 10 sati sna. Manjak sna dovodi do neraspoloženja, nemogućnosti fokusiranja u školi, hiperaktivnosti. Roditelji moraju ostati dosljedni u postavljanju granica i određivanju vremena kada dijete ide na spavanje. Npr. ukoliko je dijete u igri, upozoriti ga da za pola sata ide na spavanje, dozvoliti mu da samo odabere pidžamu u kojoj će spavati, igračku pored koje će spavati itd.
- Smanjiti unos šećera i umjetnih sladila
Djetetu za užinu ponuditi voćku, voćni jogurt, žitnu kašu umjesto slatkiša. Izuzev što šećer direktno utiče na aktivnost imunološkog sistema, pretjerana konzumacija dovodi do mnoštva zdravtsvenih problema, kao što su karijes, gojaznost, dijabetes, a poslije i hipertenzija, ateroskleroza itd.
- Fizička aktivnost
Roditelji moraju pronaći vrijeme za igru za svojom djecom, za odlazak napolje, u prirodu. Dijete mora provesti određen dio dana napolju, bez obzira koje je godišnje doba. Sunce koje direktno utiče na razinu D vitamina, svjež zrak, vjetar, trčanje i igra ispunit će dan i dijete će zaspati lakše i biti sretnije.
- Ne izlažite djecu pasivnom pušenju
Roditelji koji puše nikako ne bi smjeli konzumirati cigarete u prostorijama u kojima su djeca. Dim od cigareta mnogo je štetniji za djecu nego za odrasle jer djeca brže dišu, njihova pluća i odbrambeni mehanizmi dišnog sistema nisu još do kraja razvijeni. Pasivno pušenje povećava rizik od SIDS-a (sindrom iznenadne smrti dojenčeta), bronhitisa, astme, upale uha, infekcija dišnih puteva a ima efekat i na neurološki razvoj djeteta i inteligenciju. Djeca roditelja pušača će 55% i sami biti pušači jer su od ranog perioda bili izloženi duhanskom dimu i jer je roditelj prvi i osnovni uzor djetetu.
- Ne tražiti i ne davati antibiotik vašem djetetu bez razloga
Djeca su izložena velikom broju virusa koji izazivaju razne infekcije, uglavnom respiratorne i mnogo su im podložnija nego odrasli. Ovo se pogotovo odnosi na djecu iz kolektiva, djecu koja su tek krenula u vrtić. Antibiotici su lijekovi koji liječe samo bakterijama uzrokovane infekcija i njihova primjena u virusnim infekcijama nema nikave koristi, naprotiv može imatu štetu i zakomplikovati osnovni tok bolesti. Nekada su roditelji nestrpljivi kada je njihovo dijete bolesno, kada ima temperaturu, ne jede, nervozno je. Moramo znati da svaka bolest ima svoj tok, svoj početak i kraj i da se to ne može ubrzati i zaustaviti. Roditelji ne trebaju za svaku prehladu, grlobolju ili kašalj tražiti antibiotik od svog pedijatra, nego trebaju poslušati savjete ljekara i dopustiti da on odluči o primjeni antibiotika. Kod virusnih infekcija, najvažnija je hidracija djeteta, unos vitamina, kvalitetna ishrana, odmor i simptomatska terapija. U vrijeme virusnih infekcija i gripe, važno je jačati imunitet, izvoditi djete na svjež zrak, izbjegavati zatvorene prostorije, igraonice, šoping centre i slično, pravilna prehrana, redovan san i pojačanja higijena ruku jer su čak oko 75% slučajeva put zaraze gornjih respiratornih puteva ruke.
Dragi roditelji, dajte svojoj djeci ljubav, pažnju, igrajte se s njima, uvedite pravilan ritam spavanja i kvalitetnu ishranu i zasigurno ćete imati zdravo, sretno i zadovoljno dijete, jer period djetinjstva je najljepši i svakom djetetu treba ostati u najljepšem sjećanju.
Za portal Bosna Vijesti piše dr. Kanita Mašić-Hodžić