U Mostaru održana promocija filma “Pravda” i fotomonografije “Heroji Mostara”
[ad_1]
U prepunoj Velikoj dvorani Narodnog pozorišta u Mostaru u subotu uvečer je priređena promocija dokumentarnog filma “Pravda” i predstavljena fotomonografija “Heroji Mostara”, u organizaciji Centra za mir i multietničku saradnju Mostar, Muzej i Memorijal Mostar i Jedinstvene organizacije boraca Grada Mostara, prenosi Anadolu.
U ime domaćina I organizatora prisutnima se obratio Safet Oručević, direktor Centra za mir i multietničku saradnju Mostar, kazavši da je program u znaku obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine, ali tematski posvećen osvrtu na godišnjicu konačne presude Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, u slučaju “šestorke“ , “Jadranko Prlić i ostali”, izrečene 29. novembra 2017. godine, navedeno je u saopćenju Centra za mir.
– Eksluzivni snimci rušenja Starog mosta –
Film “Pravda”, kazao je Oručević, sadrži hronologiju događaja rata u Mostaru, zatim presude zločincima izrečene u Haškom tribunalu, kao i izjave mostarskih boraca i patriota koji su u Haškom sudu pratili izricanje presuda šestorici zločinaca paradržave Herceg Bosne.
Također, prikazani su i ekskluzivni snimci granatiranja i rušenja Starog mosta i historijske jezgre Mostara kojeg su, kako je to rekao Oručević, sačinili bojovnici Hrvatske vojske, likujući i uporedo snimajući kamerom taj nečuveni zločin-urbicida sa kula na brdu Hum iznad grada.
“Tim filmom, koji je JOB otkupio od veterana Hrvatske vojske, konačno i neporecivo, raskrinkane su sve laži i podvale hrvatske politike o tom događaju kreirane devedesetih godina“, naveo je Oručević.
– Dijelić duga onima koji su dali živote –
Posebno je iskazao zahvalnost potpredsjedniku Federacije BiH Refiku Lendi pod čijim visokim pokroviteljstvom je održan program.
U obraćanju, Lendo je naveo kako se ovom fotomonografijom i dokumentarnim filmom plaća djelić duga prema onima koji su dali živote za odbranu Mostara i izvršavaju obaveze prema generacijama koje dolaze.
“Zbog toga je vaš doprinos nemjerljiv i zbog toga je važno okupljati se ovako kao večeras, prisjećati se i odati počast zaslužnima i dati do znanja svima da nećemo prestati govoriti istinu i boriti se za nju, koliko god ona nekima smetala. Tu istinu je prije tačno sedam godina izreklo Žalbeno vijeće Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju u predmetu ‘Prlić i drugi’. Njena suština je da ste se vi, branioci Mostara, suočili s međunarodnom agresijom udruženim zločinačkim poduhvatom koji je sezao izvan granica naše domovine sve do Zagreba. Njena suština je da ste se suočili sa zajedničkim vojnim operacijama HVO-a i HV-a koje su logistički, finansijski, materijalno – tehnički i na svaki drugi način podržavane od tadašnjeg rukovodstva Republike Hrvatske. Suočili ste se, branili i odbranili”, naglasio je Lendo.
Za branioce Mostara Lendo je ustvrdio kako nisu samo sačuvali Mostar i Bosnu i Hercegovinu.
“U toj borbi sačuvali ste obraz čovječanstva i one najsvjetlije civilizacijske vrijednosti. Tome svjedoče dvije slike, s jedne strane imamo sliku političkog i vojnog rukovodstva takozvane Herceg- Bosne dok im se izriče ukupno 111 godina zatvorske kazne zbog počinjenih zločina. A, s druge strane imamo sliku našeg komandanta, Semira Drljevića Lovca koji u vaše ime, u ime svih nas ponosno nosi zastavu Bosne i Hercegovine na vojnoj paradi u Parizu 1995. godine povodom Dana pobjede nad fašizmom. Ta slika govori o nama, o karakteru naše borbe i karakteru onog protiv čega smo se borili”, podvukao je, između ostalog, Lendo.
– Potrebno za mir –
Prisutnima u Narodnom pozorištu u Mostaru se obratio i federalni ministar za izbjeglice i raseljene osobe Nerin Dizdar koji je kazao kako bi mu bilo draže da su ovaj film i fotomonografiju finansirale institucije Republike Hrvatske.
“Ne mislim na to ni iz kakvog zajedljivog razloga, već iz istog razloga na kakvom je Oručević insistirao kada se radilo o obnovi Starog mosta, da Republika Hrvatska učestvuje u tom procesu i doprinese u najvećoj mogućoj mjeri, shvatajući da je to potrebno za njih i njihov mir. I da prihvate istinu koja je dokumentovana u ovom materijalu. Tada je Oručević uspio i Republika Hrvatska je učestvovala i na taj način prešutno priznala zlo u kojem je učestvovala, kao svojevrsnu grešku ne kao zločin. I onda se desila presuda Haškog tribunala, koja je izuzetno značajna i umjesto da se prihvati istina, nažalost, doživjeli smo još intenzivnije negiranje. Kao da su se stvari u nekom kolu vratile unazad – kazao je Dizdar.
Ukazao je kako je to jedan od problema s kojima danas živimo.
“Zato mislim da je neovisno o svemu tome iznimno bitno da je ovaj film objavljen i ova monografija, jer može pomoći onima s kojima su se zločinci identifikovali da utvrde istinu. Kao što je rekao uvaženi tužilac Kenet Skot, nema načina za pomirenje, osim pravde i ne mogu se ratni zločinci veličati. Ako veličamo ratne zločince onda ne možemo ostaviti prošlost iza nas“, naglasio je Dizdar, koji je sponzor drugog dopunjenog izdanja fotomonografije “Heroji Mostara”.
U dvosatnom programu priređen je i tematski dio posvećen osvrtu na godišnjicu konačne presude Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, u predmetu “Prlić i ostali”.
Na tu temu svoja razmišljanja i analize iznijeli su direktor Memorijalnog centra Kovači Ahmed Kulanić, viša naučna saradnica Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava pri Univerzitetu u Sarajevu Zilha Mastalić-Košuta te Alija Behram, ratni i poslijeratni dopisnik Oslobođenja, direktor RTM-a, a u ratu i član Komande Četvrtog korpusa Armije RBiH.
Razgovor s njima moderirao je Oručević, koji je tokom rata bio zamjenik komandanta Četvrtog korpusa i brigadir Armije RBiH kao i poslijeratni gradonačelnik Mostara.
[ad_2]
Source link
#Mostaru #održana #promocija #filma #Pravda #fotomonografije #Heroji #Mostara