NAJNOVIJE VIJESTIVijesti iz Turske

Altun: Antagonizam zapadnih medija prema Turkiye i Erdoganu za žaljenje

Kao odgovor na nedavnu priču The Economista, turski direktor komunikacija Fahrettin Altun kaže da zapadni mediji ignoriraju načela nepristrasnosti i okreću se "operacijama percepcije".

Direktor komunikacija Turkiye Fahrettin Altun žestoko je kritikovao naslovnicu britanskog časopisa The Economist, koja prikazuje neprijateljstvo prema Turkiye i njezinom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu.

“Žalimo zbog neprijateljstva zapadnih medija protiv Turkiye i Erdogana prije izbora 14. maja. Sa zaprepaštenjem gledamo njihove emisije usmjerene na odluke naše nacije”, rekao je Altun u četvrtak.

“Dok se naša zemlja oslobađa okova, primjećujemo da se povećava nasilje napada sa zapadnim centrom. Dok predsjednik Recep Tayyip Erdogan daje prioritet interesima naše nacije i odbacuje ono što je nametnuto, oni ignoriraju načelo nepristrasnosti i odlučuju se da djeluju.“

Smatra se da The Economist postavlja priču koju podržava Zapad o predstojećim parlamentarnim i predsjedničkim izborima u Turkiye. Na naslovnici objavljenoj ranije u četvrtak, pisalo je: “Erdogan mora otići!” Altun je rekao kako bi želio podsjetiti svijet da je turska nacija “na strani” njihove zemlje i “veoma dobro zna gdje treba stajati”. “Naša nacija se sprema da 14. maja, pod vodstvom naših principa i vrijednosti, razbije naslovnice i igre koje su usmjerene prema njenoj volji”, rekao je on.

„Niko ne može uzurpirati našu demokratsku volju“

U međuvremenu, turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu rekao je da “niko ne može uzurpirati demokratsku volju turske nacije”, odgovarajući na članak The Economista. “Naš narod će dati potreban odgovor 14. maja. Oni pokušavaju odlučiti u ime turske nacije”, rekao je Cavusoglu.

“Kažu ‘Erdogan mora otići’. Zašto? Da nije bilo Erdogana, svijet bi bio u prehrambenoj krizi”, dodao je, misleći na dogovor o žitu koji je postignut između Rusije i Ukrajine posredničkim naporima Turkiye i Ujedinjenih naroda. Turski ministar vanjskih poslova također je rekao da je pripremio članak za sljedeći broj The Economista, ali da će ga sada povući. “Nemamo ništa s onima koji se na takav način miješaju u unutarnje stvari zemalja”, rekao je.

U Turkiye će se izbori održati 14. maja. Na predsjedničkim glasačkim listićima birači će birati između predsjednika Erdogana, koji traži reizbor, zajedničkog opozicionog kandidata Kemala Kilicdaroglua, i Muharrema Incea i Sinana Ogana.

U međuvremenu, 24 političke stranke i 151 nezavisni kandidat natječu se za mjesta u turskom parlamentu od 600 zastupnika.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker