SVIJET

Arhitektonsko blago pakistanske pustinje Thar

Južna pakistanska pustinja Thar, inače, poznata po čestom proglašenju gladi i varljivim vremenskim prilikama, može se pohvaliti spektakularnim arhitektonskim blagom koje vlasti konačno pokušavaju sačuvati.

Usred grada Umerkota, u južnoj provinciji Sindh, nalazi se ogromna tvrđava opisana kao prijelazna tačka dinastije Mogula, koja je vladala Indijom više od tri stoljeća.

Prodavci neprestano pozivaju na kupovinu svoje robe kako bi privukli kupce na prepunoj pijaci samo nekoliko metara od ulaza u tvrđavu.

Smještena nekih 60 kilometara od indijske granice, citadela iz 11. stoljeća rodno je mjesto Akbara, trećeg cara dinastije Mogula, koji je rođen 1542. godine kada je njegov otac bio u bijegu nakon što ga je porazio Afganistanac Kralj Sher Shah Suri.

Prema drugom izvještaju, Akbar je rođen usred džungle koja se nalazi pet kilometara od tvrđave, gdje je izgrađen spomenik.

Nekada se raspadala zbog zuba vremena i višegodišnjeg zanemarivanja, tvrđava Umerkot Qila trenutno je u relativno prezentabilnom stanju nakon što su je vlasti za naslijeđe obnovile 2016. godine.

Novo popravljeno široko stepenište od spaljene crvene cigle vodi do visoke platforme koja gleda na grad Umerkot. Zid tvrđave, visok skoro 14 metara, napravljen je, takođe, od spaljene opeke. U tvrđavi se nalaze zatvor, gostinjska kuća i muzej.

Okruženi gomilom slomljene cigle, zatvor i gostinjska kuća, izgrađeni tokom britanske kolonijalne ere, trenutno su u ruševinama.

Međutim, muzej je dobro održavan i dugo je bio centralna atrakcija za posjetitelje. Sadrži drevne rukopise, kovanice, slike, primjerke kaligrafije, kraljevske dokumente, nakit, oružje iz doba Mogula, te džainske i hinduističke skulpture koje bacaju svjetlo na različita periode historije.

“Nema sumnje da je u proteklih nekoliko godina došlo do izvjesnog poboljšanja, inače, ruševnog stanja ove istorijske tvrđave”, rekao je Noor Ahmed Janjhi, koji često piše o istoriji i arhitekturi Thara.

U razgovoru za Anadolu Agency napomenuo je da je potrebno mnogo više da bi se građevina vratila u prvobitno stanje, uključujući uklanjanje ilegalnih naselja.

– Narodna priča Umar Marvi –

Dio muzeja posvećen je prikazivanju popularne sindijske narodne priče Umar Marvi o Marvi Maraich, djevojci iz Thara koja se opire moćnom kralju Soomru Umaru i iskušenju da živi u njegovoj palati kao kraljica.

Unutar velike prostorije podignute su statue djevojke Marvi, Umara i njegove sluškinje u prirodnoj veličini.

Obučen elegantno i s turbanom, Umar je prikazan kako od Marvi traži ruku, dok njegova sluškinja drži nakit u komadu tkanine. Nakit je namijenjen Marvi, koja, međutim, sjedeći na podu, odbija kraljev prijedlog.

Umerkot je jedan od dva pakistanska grada u kojima hindusi čine gotovo polovinu lokalnog stanovništva. I hindusi i muslimani imaju oprečne stavove o tvrđavi Umerkot, poznat i kao Amarkot i samom gradu.

Prema jednom izvještaju, grad i tvrđavu izgradio je Maharaja Amar Singh, koji je na vlast došao sredinom 13. stoljeća. Neki historičari kažu da je tvrđavu sagradio kralj Umar, osnivač dinastije Soomro, sredinom 11. stoljeća.

Utvrdu su kasnije držali različiti vladari do 1843. godine, kada je britanska vojska zauzela Sindh. Nakon podjele Indije 1947. godine, tvrđavu je preuzela pakistanska vlada.

Bez obzira ko je izgradio tvrđavu, posjetioci se sjećaju priče o Marvi, koja je bila zatvorena u tvrđavi zbog odbijanja kraljevog prijedloga.

Marvi je ovjekovječio Shah Abdul Latif Bhittai, mistični sufijski pjesnik, koji ju je opjevao u svom proslavljenom pjesničkom zborniku Shah Jo Risalo, prikazujući je kao simbol hrabrosti i patriotizma.

Priča se završava tako što se Marvi kasnije vratila u svoje rodno selo, Bhalwa.

– Hram Shiv –

Južna regija Thar obuhvata šest gradova i prostire se na više od 22.000 kilometara kvadratnih, s 1,5 miliona stanovnika.

Smješten nekih šest kilometara od Umerkota, hram Shiv jedan je od najstarijih i najcjenjenih hramova za hinduiste koji žive u Sindhu.

Shiv ili Shiva, jedno od glavnih božanstava hinduizma, štuje se kao vrhovni bog.

Uredno popločano stepenište obojeno u žuto i crveno vodi u dvorište, a zatim i do glavnog hrama.

Prema riječima Cheetana Bhagata, lokalnog vođe hindu zajednice, hram, koji je u različitim razdobljima redovito popravljan i održavan, star je 5.000 godina. Sadašnju strukturu veličanstvenog hrama proširio je jedan musliman prije jednog stoljeća.

Hram ima pansion i dvoranu za smještaj većeg broja hodočasnika koji se okupljaju u njemu kako bi svake godine u martu prisustvovali trodnevnom festivalu Shiva.

Hodočasnici, koji se u znak poštovanja bosi okupljaju iz cijele provincije, prolaze kroz muslimanska sela, gdje im se služe pića i obroci.

Odmah iza hrama Shiv stoji nedavno izgrađena Durga ili Boginja majka, koja simbolizuje zaštitu, snagu, majčinstvo, razaranje i ratove.

– Akbarski spomenik –

Akbarski spomenik sa malim kupolama, izgrađen od cigle koji se nalazi na malom komadu zemlje na istočnoj periferiji Umerkota, podignut je u čast cara Mogula, jednog od najvećih vladara koji je vladao Indijom 49 godina.

Obuhvaćen vegetacijom, koja je posljedica nedavnih kiša s jedne strane i drveća Neem i Sidr s druge, paviljon bez vrata izgrađen je od pečene crvene cigle. Kupola lagano blijedi zbog sunca i kiše.

Prema natpisu ploče ispred spomenika, car Akbar je rođen na ovom mjestu, koje je nekada bilo dio guste šume.

Nekoliko kamenih klupa postavljeno je ispod visokog drveta Neema na malom travnjaku smještenom pored spomenika, omogućavajući posjetiteljima da se odmore i sklone u hlad.

Spomenik je jednostavan kao i mnogi drugi. No, posjetitelje podsjeća na jednog od najslavnijih vladara dinastije Mugal, poznatog kao Akbar Veliki.

“Umerkot i dinastija Mugal imali su neraskidivu vezu. Upravo je Umerkot spasio dugogodišnju dinastiju. Upravo je Umerkot pružio utočište i priliku drugom mogulskom vladaru Humayunu da povrati svoje izgubljeno carstvo”, rekao je Janjhi, autor knjige Tharparkar: Zemlja boja, kontrasta i kulture.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Arhitektonsko #blago #pakistanske #pustinje #Thar

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker