BALKAN

Bar u Crnoj Gori primjer suživota pripadnika različitih religija

[ad_1]

Ahmet Nurduhan –

Lučki grad Bar u Crnoj Gori, koji se nalazi u blizini albanske granice, poznat je kao grad u kojem pripadnici različitih religija žive zajedno u miru, javlja Anadolija.

Grad Bar, sa populacijom od oko 45 hiljada, također je poznat po malim radnjama u Staroj Čaršiji, kao i njegovim zidinama podignutim visoko u brdima.

Stari grad sa uskim uličicama ukrašenim raznobojnim cvijećem privlači posebnu pažnju posjetilaca.

– Jedinstvo, sreća i mir –

Za Bar, u kojem muslimani, pravoslavci i katolici žive u jedinstvu, sreći i miru, često se kaže da je “grad primjer” i drugim zemljama regiona.

Glavni imam Medžlisa islamske zajednice Bar Muidin ef. Milaimi, barski nadbiskup pravoslavne crkve Slobodan Zeković i zamjenik nadbiskupa Katoličke crkve Don Keljmend Spaći govorili su o miru i jedinstvu u tom gradu.

“Bar je jedan od gradova u Crnoj Gori gdje koegzistira najviše različitih vjera i nacionalnosti. Ovdje se nastavlja tradicija suživota naroda i tri religije“, rekao je Milaimi.

Napomenuo je da je ova tradicija nastala u vrijeme muftije Murteze Karađuzovića (1865-1941).

“Muftija Karađuzović se odlično slagao sa predstavnicima Pravoslavne i Katoličke crkve, dolazio je svakog petka u Staru Čaršiju u Baru da popiju kafu i razgovaraju. Ovo je bilo nešto tako lijepo da se o tome i danas priča”, kaže Milaimi.

Ef. Milaimi je naveo da se ta tradicija nastavila, dodajući da se tokom svih vjerskih praznika okupljaju poglavari različitih religija i da je ponosan što živi u takvom gradu.

Paroh barski, protojerej stavrofor Slobodan Zeković kazao je da su grad Bar i njegovi stanovnici različitih religija stoljećima čuvali duh zajedništva i prijateljstva.

“Bar je po tome poznat, ne samo u Crnoj Gori već i u cijelom regionu. Ovo je veliko bogatstvo, ostavština koju treba čuvati. Na nama i narednim generacijama velika je odgovornost da čuvamo ovo bogatstvo zajedničkog života”, rekao je Zeković.

Don Keljmend Spaći potvrđuje kako su međureligijski odnosi u Baru na najvišem nivou.

“Zaista je čast živjeti ovdje sa našom braćom muslimanima i pravoslavcima. Živimo ovdje kako Bog želi da ljudi žive zajedno i pokušavamo biti primjer drugim vjernicima. To nas čini veoma sretnima”, kazao je Spaći.

– Stara džamija i crkva –

U Baru se nalazi džamija stara 361 godinu i crkva stara 160 godina.

Omerbašića džamija se nalazi na stotinjak metara od ulaza u Stari Grad. Izgradio ju je Omer-baša, barski trgovac i plemić, sa dvojicom sinova 1662. godine.

U Baru postoji i pravoslavna Crkva svetog Nikole. Poznato je da je crkva podignuta 1863. godine i otvorena je za bogosluženje i danas.

Prema popisu stanovništva provedenom u Crnoj Gori 2011. godine, 72,07 posto stanovnika su pravoslavci, 19,11 posto muslimani, a 3,44 posto katolici.

U zemlji ima najviše Crnogoraca i Srba, a potom slijede Bošnjaci, Albanci, Romi i Hrvati i druge manje etničke grupe.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Bar #Crnoj #Gori #primjer #suživota #pripadnika #različitih #religija

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker