BALKAN

Bosna u procijepu između bremenitog konfliktnog naslijeđa i bosanskog identiteta

[ad_1]

Međunarodna zajednica je iz pasivnog odnosa prema Bosni i Hercegovini koji je trajao skoro deceniju, prešla u aktivan odnos koji se s obzirom na učestalost negativnih tendencija može okarakterisati kao namjera zadržavanja statusa quo, poručio je Nedžad Ahatović, vojno-politički analitičar, koji je u nedjelju bio uvodničar uoči redovne sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99 na temu “Demokratska tranzicija i sigurnosni izazovi”, javlja Anadolu.

“Međunarodna zajednica je iz pasivnog odnosa prema Bosni i Hercegovini koji je trajao skoro deceniju, prešla u aktivan odnos koji se s obzirom na učestalost negativnih tendencija može okarakterisati kao namjera zadržavanja statusa quo. Taj status quo podrazumijeva da međunarodna zajednica u određenim situacijama bude apriori protiv evolucije Bosne i Hercegovine u pravcu građanske države, što je apsurdno s aspekta ukupne evropske pravne stečevine i njenog sistema vrijednosti”, rekao je Ahatović.

Smatra da nikakvi pisani sporazumi i konvencije ne mogu biti jače od prikrivenih motiva i partikularnih političkih interesa određenih političkih oligarhija u samoj EU.

“SAD sa druge strane nedozvoljava raspakivanje ili prepakiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, jednim dijelom iz istih pobuda kao i EU, ali drugim dijelom upravo i zbog nepredvidivog ponašanja EU. Paradigma Balkana kao vječite tempirane bombe uzima se kao light motiv za zauzimanje stavova protiv Ruske Federacije koja će krizno područje Balkana aktivirati u dogledno vrijeme, dok se istovremeno ta opasnost kombinira s tzv. Islamskim radikalizmom sve u svrhu zadovoljavanja kratkoročnih političkih agendi pojedinih interesnih sfera s desnog spektra u Evropi i naročito naših susjeda”, istakao je Ahatović.

Mišljenja je da se “Bosna stoga nalazi u procijepu između svog bremenitog konfliktnog naslijeđa i svog bosanskog identiteta i većinskog muslimanskog bošnjačkog stanovništva koje se ne uklapa u etničku sliku Balkana i Evrope i pored toga što baštini većinu zapadnih vrijednosti”.

“Iz tog razloga EU odstupa od svojih deklariranih principa i pored činjenice da je ruski faktor kud i kamo veća opasnost po sigurnost Evrope. Ključni problem je što Bošnjaci imaju suverenitet i etabliran bosanski identitet koji dijele sa svojim komšijama Srbima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini kojoj se svenacionalni bosanski identitet u skladu s anglosaksonskim pravom osporava. Intencija visokog predstavnika u BiH da se obrati Internacionalnom sudu u Strazburu po pitanju presude u slučaju apelacije Slavena Kovačevića je otvoreno osporavanje bosanskog identiteta”, rekao je Ahatović.

Podsjetio je da svi znamo šta je imperativ međunarodne zajednice – evroatlanske integracije BiH, borba protiv korupcije, okretanje od prošlosti ka budućnosti, pomirenje, tolerancija itd.

“Zadržimo se sada na borbi protiv korupcije s čim se ja slažem u načelu, ali prema aktuelnoj sudskoj i tužilačkoj praksi ispade da je samo bošnjački politički establišment u BiH deklarativno korumpiran, dok se svi grijesi u tom kontekstu srpskog političkog establišmenta vežu za Dodika. Evo i da se složimo sa svim tim tvrdnjama, s druge strane Čović je na kako on to reče ‘anđeoskoj listi’ zaštićen od medijskih hajki i sudskih procesa”, kazao je Ahatović.

Podsjetio je da u ovom trenutku Graničnoj policiji BiH nedostaje 700 ljudi, a do kraja godine zbog odlaska većeg broja policijskih službenika u penziju, taj broj preći će 1.000.

“Tek na sjednici 10. juna ove godine Vijeće ministara BiH je usvojilo plan prijema kadeta u tri državne policijske agencije za 2024. godinu, dok o alarmantnoj situaciji u Graničnoj policiji BiH Vijeće ministara nije zauzelo nikakav stav. Planom je predviđeno 150 kadeta u GP BiH, 50 u DKPT i 30 (po 15 mlađih inspektora i policajaca) u SIPA-u. Upravo zbog nedostatka kadrova, GP BiH se pridružio određeni broj policajaca MUP-a RS-a i drugih agencija u nadzoru granice i sprečavanju ulaska migranata”, rekao je Ahatović.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Bosna #procijepu #između #bremenitog #konfliktnog #naslijeđa #bosanskog #identiteta

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker