Vijesti iz Turske

Cilj FETO-a je bio promjena ustavnog poretka i uspostava nelegitimne vlasti

Sud u Turskoj objavio je obrazloženje presude za 475 optuženih u vezi s akcijama u zračnoj bazi Akinci, koja je korištena kao komandni centar tokom pokušaja puča terorističke organizacije FETO-a u Turskoj, javlja Anadolu Agency (AA).

Visoki krivični sud u Ankari saopćio je da se radi o presudi izrečenoj 26. novembra 2020. godine u vezi s akcijama u bazi Akinci u Ankari koja je korištena kao komandni centar FETO-a tokom pokušaja puča u noći 15. jula 2016. godine.

U obrazloženju se navodi da su optuženi Harun Binis, Kemal Batmaz, Hakan Cicek, Nurettin Oruc i Adil Oksuz isplanirali pokušaj puča prije samog datuma izvršenja zločina, odredili članove organizacije unutar struktura Oružanih snaga Turske koji će učestvovati u izvođenju puča te odredili njihove zadatke.

U obrazloženju presude za 475 optuženih navedeno je da je FETO-u cilj bio promjena ustavnog poretka i uspostava nelegitimne vlasti u skladu s ideologijom te organizacije.

Dalje se navodi da je pokušaj državnog udara izveden po uputama tzv. civilnih imama u zračnoj bazi Akinci, koji su bili u kontaktu sa čelnikom terorističke organizacije Fetullahom Gulenom koji se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama i drugim nadređenim čelnicima FETO-a.

U obrazloženju stoji da su tzv. civilni imami tokom pokušaja puča usmjeravali akcije svih osumnjičenih u vojnoj bazi Akinci.

Također, navodi se da su tokom pokušaja puča uspostavili kontakt sa Gulenom i drugim čelnicima FETO-a, te su čelnika ove terorističke organizacije obavještavali te potom drugima u bazi prenosili naredbe i upute koje su dobili.

U obrazloženju je navedeno da su civilni imami osigurali da naredbe i upute dođu do vojnih jedinica koje su učestvovale u puču u Ankari i drugim provincijama, sa nizom vojnih naredbi unutar cijele hijerarhije organizacije.

Još se navodi da je Hakan Cicek osigurao vezu između ostalih izvršnih optuženika i Gulena, te da su oni, zajedno sa ostalim izvršiocima puča, usmjeravali vojne avione i helikoptere iz baze Akinci, druge zračne baze i vojne jedinice za izvršenje puča.

U obrazloženju, između ostalog, stoji da su preuzeli kontrolu nad Bosforskim mostom u Istanbulu, prisilno priveli 23 civila i više zapovjednike, pokušali izvršiti atentat na predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, a članovi organizacije pucali su na civile koji su pokušavali spriječiti puč.

Teroristička organizacija Fetulahci (FETO) odgovorna je za krvavi pokušaj puča u Turskoj u noći 15. jula 2016. godine.

Riječ je o terorističkoj organizaciji koju predvodi Fetullah Gulen, nastanjen u Sjedinjenim Američkim Državama, a čije izručenje je Turska formalno zatražila od SAD-a.

Članovi te terorističke organizacije godinama su namještanjem ispita napredovali u službi infiltrirajući se tako u institucije države. Potom su, najprije u decembru 2013. godine, članovi FETO-a u pravosuđu Turske kroz namješteni proces zbog navodne korupcije pokušali procesuiranje brojnih visokopozicioniranih dužnosnika.

Nekoliko godina kasnije uslijedio je i krvavi pokušaj terorista FETO-a kada su 15. jula oficiri u turskoj vojsci odani toj terorističkoj organizaciji pokrenuli puč.

Istraga u vezi s terorističkom organizacijom FETO pokazala je da se radi o globalnoj mreži koja ne predstavlja opasnost samo Turskoj, nego i svakoj drugoj zemlji u kojoj je aktivna, a na to su u više navrata i ukazali turski zvaničnici. Tokom pokušaja puča u Turskoj je poginula 251, a ranjeno je oko 2.200 osoba.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Cilj #FETOa #bio #promjena #ustavnog #poretka #uspostava #nelegitimne #vlasti

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker