Cilj FETO-a je bio promjena ustavnog poretka i uspostava nelegitimne vlasti

[ad_1]
Sud u Turskoj objavio je obrazloženje presude za 475 optuženih u vezi s akcijama u zračnoj bazi Akinci, koja je korištena kao komandni centar tokom pokušaja puča terorističke organizacije FETO-a u Turskoj, javlja Anadolu Agency (AA).
Visoki krivični sud u Ankari saopćio je da se radi o presudi izrečenoj 26. novembra 2020. godine u vezi s akcijama u bazi Akinci u Ankari koja je korištena kao komandni centar FETO-a tokom pokušaja puča u noći 15. jula 2016. godine.
U obrazloženju se navodi da su optuženi Harun Binis, Kemal Batmaz, Hakan Cicek, Nurettin Oruc i Adil Oksuz isplanirali pokušaj puča prije samog datuma izvršenja zločina, odredili članove organizacije unutar struktura Oružanih snaga Turske koji će učestvovati u izvođenju puča te odredili njihove zadatke.
U obrazloženju presude za 475 optuženih navedeno je da je FETO-u cilj bio promjena ustavnog poretka i uspostava nelegitimne vlasti u skladu s ideologijom te organizacije.
Dalje se navodi da je pokušaj državnog udara izveden po uputama tzv. civilnih imama u zračnoj bazi Akinci, koji su bili u kontaktu sa čelnikom terorističke organizacije Fetullahom Gulenom koji se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama i drugim nadređenim čelnicima FETO-a.
U obrazloženju stoji da su tzv. civilni imami tokom pokušaja puča usmjeravali akcije svih osumnjičenih u vojnoj bazi Akinci.
Također, navodi se da su tokom pokušaja puča uspostavili kontakt sa Gulenom i drugim čelnicima FETO-a, te su čelnika ove terorističke organizacije obavještavali te potom drugima u bazi prenosili naredbe i upute koje su dobili.
U obrazloženju je navedeno da su civilni imami osigurali da naredbe i upute dođu do vojnih jedinica koje su učestvovale u puču u Ankari i drugim provincijama, sa nizom vojnih naredbi unutar cijele hijerarhije organizacije.
Još se navodi da je Hakan Cicek osigurao vezu između ostalih izvršnih optuženika i Gulena, te da su oni, zajedno sa ostalim izvršiocima puča, usmjeravali vojne avione i helikoptere iz baze Akinci, druge zračne baze i vojne jedinice za izvršenje puča.
U obrazloženju, između ostalog, stoji da su preuzeli kontrolu nad Bosforskim mostom u Istanbulu, prisilno priveli 23 civila i više zapovjednike, pokušali izvršiti atentat na predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, a članovi organizacije pucali su na civile koji su pokušavali spriječiti puč.
Teroristička organizacija Fetulahci (FETO) odgovorna je za krvavi pokušaj puča u Turskoj u noći 15. jula 2016. godine.
Riječ je o terorističkoj organizaciji koju predvodi Fetullah Gulen, nastanjen u Sjedinjenim Američkim Državama, a čije izručenje je Turska formalno zatražila od SAD-a.
Članovi te terorističke organizacije godinama su namještanjem ispita napredovali u službi infiltrirajući se tako u institucije države. Potom su, najprije u decembru 2013. godine, članovi FETO-a u pravosuđu Turske kroz namješteni proces zbog navodne korupcije pokušali procesuiranje brojnih visokopozicioniranih dužnosnika.
Nekoliko godina kasnije uslijedio je i krvavi pokušaj terorista FETO-a kada su 15. jula oficiri u turskoj vojsci odani toj terorističkoj organizaciji pokrenuli puč.
Istraga u vezi s terorističkom organizacijom FETO pokazala je da se radi o globalnoj mreži koja ne predstavlja opasnost samo Turskoj, nego i svakoj drugoj zemlji u kojoj je aktivna, a na to su u više navrata i ukazali turski zvaničnici. Tokom pokušaja puča u Turskoj je poginula 251, a ranjeno je oko 2.200 osoba.
[ad_2]
Source link
#Cilj #FETOa #bio #promjena #ustavnog #poretka #uspostava #nelegitimne #vlasti