BALKAN

Članstvo u EU bi doprinijelo miru i stabilnosti cijelog Balkana

Ukoliko postoji bilo kakva nestabilnost u regiji Balkana, to izaziva reperkusije za cijelu Evropsku uniju (EU) i za Austriju, poručila je ambasadorica Republike Austrije u Bosni i Hercegovini Ulrike Hartmann u Diplomatskom razgovoru na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu (IUS), javlja Anadolija.

Ambasadorica Hartmann je govorila o percepciji Austrije o pridruživanju zapadnog Balkana Evropskoj uniji i brojnim prednostima ulaska u evropski blok zemalja.

“Meni lično je važno, pošto dolazim iz zemlje članice EU-a, da objasnim koje su koristi za zemlju članicu i mislim da je bitno i za Bosnu i Hercegovinu da postane članica. Nama je važno jer ako pogledate samo geografsko područje, blizu smo cijeloj regiji Balkana i u tom smislu, ako postoji bilo kakva nestabilnost ovdje to će imati reperkusije za cijelu Evropsku uniju i za Austriju. Naša politika ali i politika EU-a je uključiti sve zemlje Zapadnog Balkana u EU, a naravno ne moram objašnjavati sve druge prednosti za obične ljude kao što su rad, slobodno kretanje osoba, mogućnost življenja u drugim zemljama”, rekla je Hartmann.

Posebno je naglasila značaj evropskih vrijednosti za sve građane.

“Naravno, to je i pitanje da dijelimo evropske vrijednosti. Bosna i Hercegovina pripada ovim evropskim vrijednostima i pripada Evropskoj uniji. Međutim, kao bilo koja druga država i Bosna i Hercegovina mora ispuniti određene kriterije, ni više ni manje. Sve države koje su sada u EU morale su sve to ispuniti. Znamo svi historiju i specifičnosti Bosne i Hercegovine ali kada se radi o pridruživanju u Evropsku uniju, i Bosna i Hercegovina mora uradit svoj dio posla”, kazala je ambasadorica Republike Austrije.

Naglasila je da bi članstvo u EU dodatno doprinijelo miru i stabilnosti cijele regije Balkana.

“Samo pogledajte zašto smo imali konflikte u prošlosti. Često je to bilo zbog granica, etničkih pitanja, ali ukoliko pogledamo EU, sada granice zahvaljujući Šengenskoj zoni više nemaju veliki značaj. Isto to želimo i na Balkanu, da se više ne čeka na granicama, da granice postanu nevažne. Pogledajte samo primjer Austrije i Italije. Ja sam kao dijete morala čekati na granici, a sada je postalo normalno da možete slobodno putovati. Oni imaju ista prava u Austriji, a mi imamo ista prava tamo. To želimo i za Bosnu i Hercegovinu. Ovo je garancija za mir na Balkanu”, istakla je ambasadorica Hartmann.

Diplomatskom razgovoru na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu (IUS) prisustvovali su brojni studenti i akademsko osoblje.

Bosna i Hercegovina je u decembru 2022. godine službeno dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Ovo su odlučili čelnici EU-a u Briselu, nakon što je Vijeće za opće poslove podržalo takav prijedlog Evropske komisije.

Šefovi država ili vlada država članica EU-a potvrdili bez rasprave preporuku koju su usuglasili ministri za evropske poslove da se Bosni i Hercegovini odobri status zemlje kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji.

Bosna i Hercegovina je podnijela zahtjev za članstvo u EU 2016. godine, a Evropska komisija je u oktobru 2022. godine preporučila državama članicama da joj dodijele status kandidata, ali sa spiskom 14 uslova koje ova balkanska država mora ispuniti u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije.

Bosna i Hercegovina mora ispuniti 14 prioriteta kako bi zemlja započela pregovore o pristupanju EU.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Članstvo #doprinijelo #miru #stabilnosti #cijelog #Balkana

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker