Današnji razgovori će doprinijeti smanjivanju tenzija
[ad_1]
Delegacija Vlade Republike Hrvatske predvođena predsjednikom Andrejom Plenkovićem seriju susreta u Bosni i Hercegovini okončala je večeras u Mostaru sastankom sa predstavnicima Hrvatskog narodnog sabora BiH, javlja Anadolu Agency (AA).
Razgovarano je o aktualnim političkim temama, a Plenković je u nakon sastanka izjavio kako u susjednu državu, BiH, uvijek dolazi otvorenog srca i kao veliki prijatelj.
Današnji domaćin, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović zahvalio je gostima iz Hrvatske koji su, kako je naveo, čitav jedan dan posvetili Bosni i Hercegovini.
“Andrej Plenković je od najvećih konkretnih prijatelja BiH, koji nam je za deset godina omogućio puno toga, što sami nismo mogli. To je i sam čin predaje zahtjeva za članstvo BiH u Evropskoj uniji. Ponovo je došao da nas kao prijatelj ohrabri na sastancima oko izvršne i zakonodavne vlasti, kako bismo napravili red i postigli dogovor, odnosno olakšali put kada je u pitanju izborno zakonodavstvo, uz pripremu za izbore na tragu legitimnog predstavljanja. Došao je i da bi nam hrabro kazao da se dogovorimo uz pitanje šta nam Hrvatska može pomoći. Odavno nismo imali optimistično raspoloženje kao danas“, rekao je Čović nakon sastanka.
Plenković je prije sastanka sa predstavnicima HNS-a položio vijenac za poginule pripadnike HVO-a i civilne žrtve rata, iskazavši pijetet za “one koji su dali živote za slobodu Bosne i Hercegovine“.
“Od predstavnika različitih stranaka koje djeluju u HNS-u čuo sam jasnu i snažnu poruku političkog konsenzusa. BiH je u krizi u pogledu normalnog funkcionisanja, rada Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH. Konsenzus oko Izbornog zakona BiH još nije donesen. Poruka je jasna i temelji se na ustavnom okviru BiH. Važno je da smo razumjeli kako je to zajednička linija svih hrvatskih stranaka. Zalaganje za konsenzus unutar BiH u kojem bi Hrvati imali legitimne predstavnike je vrlo važno. S te strane ćemo na tragu današnjih sastanaka nastaviti podsticati ostvarivanje konsenzusa i dogovor koji će omogućiti kvalitetno funkcioniranje institucija BiH“, rekao je Plenković.
Naveo je i kako se Hrvati u BiH ne osjećaju adekvatno zastupljenima, niti se dobro osjećaju, zbog čega državni vrh Hrvatske želi nastaviti aktivan dijalog, te tokom proljeća održati sjednicu Vlade Hrvatske i Vijeća ministara BiH u Hrvatskoj.
“Pronaći ćemo i adekvatan termin za gospodarski forum gospodarstvenika dviju zemalja, te unaprijediti suradnju, kao i prometnu i energetsku infrastrukturu, odnosno robnu razmjenu. Bosni i Hercegovini ćemo pomoći na putu ka Evropskoj uniji. Dobronamjerno svim srcem želimo pomoći BiH na tom putu“, rekao je Plenković.
Plenković je iznio i stav oko nedavnog glasanja delegata HDZ-a BiH u Domu naroda PSBiH o povlačenju Zakona o negiranju genocida.
“Mislim da je Dragan Čović do kraja pismom koje je poslao otklonio i najmanju sumnju da kod njega, ali i kod HDZ-a postoji bilo kakva dvojba oko karaktera zločina u Srebrenici. To je genocid i takva dvojba ne postoji ni u Vladi Hrvatske, niti kod političkih predstavnika Hrvata u BiH. Pismo je u cijelosti zatvorilo tu temu“, odgovorio je Plenković.
Čović je ponovio da HDZ BiH traži dogradnju Ustava BiH kako bi se ispoštovale sve presude Suda u Strasbourgu. Ponudili su i rješenja kojima bi se zadovoljili i oni koji se ne izjašnjavaju pripadnicima konstitutivnih naroda.Presudu “Sejdić-Finci“ komentarisao je i Plenković.
“Moramo je čitati onako kakva jeste – to je nijansirana presuda i poruka koja ide za tim da nema diskriminacije drugih naroda u BiH, onih koji nisu konstitutivni. Nije mi poznato da je održan bilo kakav međunarodni forum na kojem bi se postigao konsezus da se Međunarodna zajednica odmiče od ustavnog okvira dogovorenog u Daytonu. Trebamo tražiti rješenje koje će biti uključivo, ali neće eliminirati osnovne postavke ustavne arhitekture BiH“, rekao je premijer Hrvatske.
Dogovor oko izmjena Izbornog zakona BiH može se postići i u narednoj iako je prema Čovićevom mišljenju 2021. kao neizborna, godina u kojoj bi do toga moralo doći.
“Iduća godina je otvorena u prva tri ili četiri mjeseca do raspisivanja izbora. Imamo pregovore 17, 18, 19 i 20. prosinca kada bismo trebali u kontinuitetu razgovarati o legitimnom predstavljanju. Postoji realna mogućnost da se dogovorimo. To je prevažno za odnose u FBiH, ali i za BiH. Nije problem da i sa ostalim strankama raspravljamo u Parlamentu BiH i u prvim mjesecima naredne godine, kao što smo uradili za Mostar“, istakao je Čović.
Upravo je Grad Mostar ka dobar primjer naveo i Andrej Plenković.
“Nakon 12 godina održani su izbori. Imamo funkcionalan grad, Vijeće i gradonačelnika. Ja u BiH uvijek dolazim kao susjed, prijatelj, kao neko ko se zalaže za BiH i za sva tri naroda i sve koji žive ovdje. Povijesno, kulturno, geografski smo zauvijek upućeni jedni na druge. Nemamo druge politike osim da budemo pozitivni i nastojimo slati poruke mira, saradnje, stabilnosti i smanjivanja napetosti. Kada se razgovara o BiH naši evropski partneri gledaju u nas i očekuju šta ćemo reći. Naša uloga je ponekad i uloga dodatnog pojašnjenja. Zato mislim da su ovi razgovori pridonijeli smirivanju tenzija. Sa zadovoljstvom ću u Evropskom vijeću izvijestiti kolege o mom dojmu i posjeti BiH, te im ukazati koliko svi moramo biti fokusirani na BiH. Što kažemo tamo, ljudi će uzeti u obzir i znati da to govorimo kao prijatelji. Želimo da se riješi anomalija koja postoji od 2006. i muči Hrvate u BiH. Kada bi se to riješilo, mislim da bismo imali sve mogućnosti da BiH dobro funkcionira, a da Hrvatska tu bude akter koji će je podržavati u svim aspektima“, rekao je Plenković.
[ad_2]
Source link
#Današnji #razgovori #će #doprinijeti #smanjivanju #tenzija