SPORT

Danska deklasirala selekciju Velsa i plasirala se u četvrtfinale

Danska je pobijedila selekciju Velsa rezultatom 4:0 i izborila plasman među osam najboljih selekcija na Evropskom fudbalskom prvenstvu, javlja Anadolu Agency (AA).

Danas su na rasporedu prva dva meča osmine finala EURO-a. U prvom meču su na stadionu “Johan Cruijff Arena“ u Amsterdamu igrali Vels i Danska koji su prolaz među 16 najboljih selekcija izborili kao drugoplasirani timovi u grupama “A” i “B”.

Kapiten Velsa Gareth Bale imao je dvije izgledne prilike na otvaranju meča, ali prvak Evrope iz 1992. godine Danska je sredinom prvog poluvremena počela preuzimati kontrolu na sredini terena i graditi ozbiljne napade na golu Velsa.

Kasper Dolberg je u 27. minuti odlično primio loptu na rubu šesnaesterca i poslao je u nebranjeni desni dio gola za vodstvo Danske.

I danski reprezentativac Joakim Maehle je u posljednjim trenucima prvog poluvremena imao odličnu priliku, ali se na odmor ipak otišlo s minimalnom prednošću Danaca.

Danci su bolje otvorili i drugo poluvrijeme i povećali vodstvo na 2:0 već u 49. minuti, a gol je ponovo postigao Dolberg koji je natrčao na jednu odbijenu loptu u šesnaestercu i poslao je u nebranjeni dio velškog gola.

Danska je u završnici meča povećala prednost. Za 3:0 pogodio je Joachim Maehle u 88. minuti meča, a za konačnih 4:0 pogodio je Martin Braithwaite u sudijskoj nadoknadi.

Igrači Velsa bili su vidno nervozni, a Harry Wilson je zbog grubog starta na protivnika dobio direktni crveni karton u posljednjim trenucima meča.

Danska će u četvrtini finala Evropskog prvenstva 3. jula u Bakuu igrati protiv pobjednika sutrašnjeg duela između Holandije i Češke.

S početkom u 21 sat na londonskom “Wembleyju” drugi meč osmine finala EURO-a igraju Italija i Austrija.

U preostalim mečevima sutra su na rasporedu mečevi Holandija . Češka (Budimpešta) i Belgija – Portugal (Sevilla). U ponedjeljak se igraju dueli Hrvatska – Španija (Kopenhagen) i Francuska – Švicarska (Bukurešt). Posljednja dva meča osmine finala na rasporedu su u utorak i to Engleska – Njemačka (Wembley) i Švedska – Ukrajina (Glasgow).

Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.