POLITIKA

Dejtonski sporazum ostaje osnova za stabilnu, sigurnu i prosperitetnu BiH

Svi pokušaji da se na neki način ugroze državne institucije, ili pak da se smanji njihova funkcionalnost, utiču na stabilnost BiH kao i njenih entiteta, rečeno je nakon zasjedanja Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC), javlja Anadolu Agency (AA).

Politički direktori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council – PIC) sastali su se u Sarajevu u utorak i srijedu, kako bi razgovarali o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt kazao je kako je danas završen prvi njegov sastanak sa Upravnim odborom Vijeća za implementaciju mira.

Podsjetio je kako se PIC sastoji od predstavnika vlada te da predstavnik jedne zemlje nije prisustvovao sastanku, iako je i ta zemlja pozvana, te je naglasio da će biti i dalje pozivana.

Zahvalio je PIC-u na punoj podršci i opredijeljenosti za podršku mandatu visokog predstavnika.

”Potvrdili su da Dejtonski sporazum ostaje osnova za stabilnu, sigurnu i prosperitetnu BiH“, rekao je Schmidt.

Dodao je kako je dosta zemalja istaklo da žele pojačati svoje opredjeljenje jer žele da pomognu u borbi sa postojećem izazovima.

Istakao je kako su imali niz ozbiljnih tema o kojima je trebalo razgovarati.

”PIC je još jednom istakao da je BiH suverena država koja se sastoji od dva entiteta. Entiteti su ustavni dio države, no to im ne daje pravo na jednostrano otcjepljenje od BiH“, rekao je Schmidt.

Dodao je kako oni postoje pravno samo na osnovu ustava BiH.

”Nadalje, Republika Srpska nema zakonsko ovlaštenje da se jednostrano povuče iz ustavno-pravnog poretka BiH. Mi smo konstatovali da postoji takva diskusija u RS-u, gdje se pominju takva pitanja. Reći ću jasno: Svi pokušaji da se na neki način ugroze državne institucije, ili pak da se smanji njihova funkcionalnost, utiču na stabilnost BiH kao i njenih entiteta“, rekao je Schmidt.

Dodao je kako je razgovarano o tome kako se udaljiti od tih destabilizirajućih koraka i poteza u svim institucijama BiH.

”Rekli smo da će to imati posljedice. Upravni odbor PIC-a je istakao svoje opredjeljenje za sve mjere koje u tom smislu budu neophodne. Nekoliko je opcija na stolu. Mi smo izričito istakli uvjetovanje finansijske podrške kao i sankcije te drugo”, rekao je Schmidt.

Osvrnuvši se na finansijsko uvjetovanje, kazao je kako ukoliko se pogleda ekonomska situacija u zemlji, onda trebaju svi biti opredjeljeni za poboljšanje.

”Nažalost, posebno dramatičnom vidimo ekonomsku situaciju u Republici Srpskoj“, rekao je Schmidt.

Dodao je kako ukoliko se uporedi situacija s ostalim zemljama Zapadnog Balkana, BiH je izuzetno pod uticajem teških situacija.

Smatra da investitori sumnjaju u stabilnost zbog političke situacije i da li treba da investiraju.

Visoki predstavnik je rekao kako je potrebno ohrabriti sve lidere u BiH da izgrade atmosferu međusobnog povjerenja i počnu s dijalogom kako bi građani ove zemlje, koji zaslužuju bolje, dobili stvarni napredak umjesto retorike eskalacije.

“Treba nam pozitivna vizija BiH, i međunarodno i u susjedstvu, ljudi sumnjaju, razmišljaju šta se dešava s BiH”, rekao je Schmidt koji je dao primjer da je MMF prošle godine pripremio program od nekoliko stotina miliona eura za podršku ekonomiji u zemlji, ali do implementacije nije došlo zbog nedostatka dogovora.

Dodao je i kako je PIC pozvao sve izabrane i imenovane predstavnike, posebno iz RS-a da se vrate u državne institucije i da se uključe u reforme kako bi BiH krenula naprijed.

Smatra kako je potreban dijalog i rad na tome da se pronađe zajedničko rješenje.

Istakao je kako odluka mora da se donese u Parlamentu, u Sarajevu, a međunarodna zajednica je tu da pomogne.

“Ja sa najavio i informirao PIC danas da ću pozvati parlament, to sam već najavljivao na sastancima, da donese Zakon o sankcioniranju negiranja genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina te sankcioniranje veličanja osuđenih ratnih zločinaca, jer to je u kontekstu standarda Evropske unije, međunarodnih standarda i ti standardi se moraju poštovati“, rekao je Schmidt.

Smatra kako politiziranjem takvog pitanja ne odaje se počast žrtvama i kako se žrtve ne razlikuju po etničkoj pripadnosti.
“Žrtve su žrtve i moramo raditi na tome da u budućnosti ne bude žrtava”, rekao je Schmidt.

Schmidt je kazao i kako blisko sarađuju s EU na 14 prioriteta, koji iziskuju mnogo rada.

Istakao je kako je veoma važno da pitanje jednog korektnog zakona kojim će se sprečavati prevare, ali pitanje predmeta Sejdić-Finci.

Apelovao je na sve strane da sjednu i riješe to pitanje jer ono neće samo od sebe postati bolje.

Na pitanja novinara da li ima odriješene ruke, u vezi s mogućim rezultatima sjednice Narodne skupštine RS-a najavljene za petak, Schimdt je rekao kako je sve jasno.

“U PIC-u smo intenzivno razgovarali o tom pitanju. Osim toga, jasno smo rekli da su to tačke o kojima se različitim putevima i sredstvima može ne samo razgovarati nego i djelovati. Djelovati se mora i treba. Nadam se i polazim od pretpostavke da je to u NSRS-u poznato i da oni to shvataju. Nisam ja taj koji će da prijeti i drži prijeteće stavove, ali jednostavno čujem, 140 zakona, sada je nešto manje, pa je to sve malo pomjereno, možda je to uobičajena taktika. Ne želim ni negirati da možda ima nekoliko zakona o kojima bi se možda moglo i razgovarati o tome da li bi se pragmatičnije mogla promijeniti neka nadležnost u njima. Ali to je klasični put na koji se adaptira ustav, ali ne napuštanje ustava“, rekao je Schmidt.

Smatra da što se duže čovjek igra takvim stvarima u toliko one manje doprinose.

Istakao je i kako građanima treba objasniti šta bi za njih značili ovi zakoni.

Dodao je kako ne može biti da samo ako neko ima neku ideju, treba nešto postići na destruktivan način i kroz to dovodi u pitanje zdravlje građana.

Govorio je i o mogućnostima koje postoje.

“Da, uvijek sam govorio da u ladici imaju određene mogućnosti spremne. Imaju bonske ovlasti, koje su i dalje meni na raspolaganju“, dodao je on i rekao da želi i da državne institucije i parlamenti odrade svoj posao, a međunarodna zajednica je spremna pružiti pomoć.

Upitan je da li postoje sankcije koje će osjetiti samo političari, kazao je kako ne žele kažnjavati građane.

”Ima još jedna oblast, o kojoj se intenzivno diskutiralo, a to je pitanje zašto tako malo investicija dolazi u BiH? Je li to zbog toga što je pravna država zasjenjena korupcijom? Ko će i na koji način će se suprotstaviti pitanju korupcije? Korupcija ozbiljno podriva institucije, sprečava razvoj i pomaže ustvari odlasku ljudi, naročito mladih generacija. Zbog toga je PIC intenzivno razgovarao o tim pitanjima i doći će do određenih razvoja po ovom pitanju“, rekao je Schmidt.

Istakao je kako se o sankcijama manje razgovara, već se one jednostavno donesu.

”Međutim, ne želimo sankcije samo zbog sankcija, želimo da politički predstavnici u BiH budu spremni da se brinu o dobrobiti države, građana i građanki, zbog toga sam rekao da postoji kondicionalnost, a to ne znači da neće biti projekata za određene zemlje, ali znači i da se novac neće davati bez uslova“, rekao je Schmidt.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Dejtonski #sporazum #ostaje #osnova #stabilnu #sigurnu #prosperitetnu #BiH

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker