NAJNOVIJE VIJESTIZDRAVLJE

Doktor upozorava na tri dodatka prehrani koja bi trebalo izbjegavati

Multivitamini, vitaminske infuzije i prašci za mršavljenje zvuče kao korisna pomoć za zdravlje, no britanski liječnik Asif Ahmed tvrdi da je stvarnost sasvim drugačija. U nedavnoj objavi na društvenim mrežama podijelio je zabrinjavajuće informacije o popularnim dodacima prehrani koje, kako kaže, ne samo da ne koriste, nego mogu biti i štetni.

Prema riječima dr. Ahmeda, uzimanje multivitamina svaki dan može povećati rizik od prerane smrti. Pozivajući se na istraživanje američkog Nacionalnog instituta za rak, objašnjava da je u studiji provedenoj tijekom 20 godina uzimanje multivitamina povezano s četiri posto većim rizikom od smrtnosti. Znanstvenici nisu pronašli dokaze da ovi dodaci produžuju život.

“Neće vam pomoći, samo uzalud trošite novac”, poručuje dr. Ahmed svojim pratiteljima. Dodaje i da tijelo teško može apsorbirati sve te vitamine i minerale odjednom jer se međusobno natječu u procesu apsorpcije, pa na kraju ne iskoristimo ništa.

Drugi dodatak koji savjetuje izbjegavati su popularne vitaminske infuzije koje sve češće promoviraju slavne osobe. Tvrdi se da jačaju imunitet, povećavaju razinu energije pa čak i liječe mamurluk, a cijene dosežu i do 2000 eura po tretmanu.

Dr. Ahmed tvrdi da jedini stvarni učinak ovih infuzija dolazi od hidratacije. “Ljudi često kažu da se osjećaju bolje nakon infuzije. To je vjerojatno zato što su dehidrirani pa im tijelo pozitivno reagira na hidrataciju”, objašnjava. Upozorava i na rizik od ozbiljnih alergijskih reakcija, uključujući anafilaktički šok, posebno ako se unese prevelika količina vitamina B ili tiamina.

“Ulijevanje velikih količina vitamina i minerala izravno u krv jednostavno nije dobra ideja”, kaže.

Na trećem mjestu po njegovom mišljenju nalaze se prašci za mršavljenje koje naziva “običnom obmanom”.

“Ako netko izgubi kilograme tijekom takvog programa, to se događa zbog posta, a ne zbog praška. Cijena takvih dodataka je neopravdano visoka”, zaključuje.

Iako gotovo polovica odraslih redovito uzima dodatke prehrani, brojna istraživanja pokazuju da većina njih nema značajan učinak. Primjerice, veliko istraživanje iz 2018. objavljeno u Journal of the American College of Cardiology pokazalo je da najpopularniji dodaci, multivitamini, vitamin D, kalcij i vitamin C, nemaju utjecaj na rizik od bolesti srca, moždanog udara ili prerane smrti. Postoje naznake da folat i neki vitamini B mogu imati pozitivan učinak na zdravlje srca, no i tu su dokazi ograničeni.

povezani članci

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker