BALKAN

Doneseno više od 4.000 odluka o povratku i samo 74 pozitivna rješenja

 Predstavnici organizacije Ambasada Rog podsjetili su na problem deportacija tražitelja azila od strane Vlade Slovenije, javlja Anadolu.

Predstavnici Ambasade Rog naglasili su da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovenije prošle godine donijelo 4.389 rješenja o azilu, od čega 4.096 odluka o povratku, odnosno napuštanju Slovenije.

Ministarstvo je azil odobrilo za samo 74 tražitelja, dok je 55 tražitelja dobilo supsidijarnu zaštitu.

Predstavnici organizacije Ambasada Rog upozorili su na problematičnost deportacija tražitelja azila još u marta prošle godine. I tada su isticali da su svi osim Ministarstva unutrašnjih poslova usuglasili zakonsko reguliranje povratka tražitelja azila.

Održali su i međunarodnu stručnu konferenciju na navedenu temu u maju prošle godine, na kojoj su upućeni pozivi Vladi, podsjetila je danas organizacija Ambasada Rog.

Upozoravaju da uprkos inicijativama još uvijek nije uređen položaj tražitelja azila. Kako navode, Vlada se prošle godine obvezala zakonski urediti situaciju odbijenih tražitelja azila, ali da taj članak nije uvršten u izmjene Zakona o strancima.

Na inicijativu drugih ministarstava, u interventni zakon o upravnim jedinicama uvršten je član kojim se tražiteljima azila omogućuje podnošenje zahtjeva za radnu dozvolu boravka, ali je MUP tu mjeru promijenio u privremenu i ograničio.

Glasnogovornik organizacije Ambasada Rog za tražitelje azila Doudou Karhabandwa Bigagura rekao je da tražitelji azila mogu početi raditi nakon tri mjeseca boravka u Sloveniji, a do tada dobivaju samo 18 eura džeparca mjesečno.

“Pozivamo na vašu pozornost da govorimo o teškim situacijama kroz koje smo prisiljeni prolaziti. Većini tražitelja azila koji žive i rade ovdje u Sloveniji prijeti deportacija. To je vrlo ozbiljna stvar. To je prijetnja našem opstanku, zdravlju, mentalnom zdravlju, našim obiteljima, našim zajednicama, našem dostojanstvu i našem životu”, rekao je na događaju jedan od tražitelja azila Issa Mohamed.

Govorila je i Taja Premk, predstavnica nevladine udruge Amnesty International, koja je rekla da je Amnesty International već 2018. godine počeo skretati pozornost na problematiku protjerivanja u Hrvatskoj.

“Ovdje ne govorimo samo o proceduralnim nedostatcima, već i o mučenju, zlostavljanju, ponižavanju i nezakonitom povratku”, rekla je Premk.

Dodala je kako se ona i organizacija ponovno zalažu za prestanak protjerivanja stranaca koji su u Sloveniji započeli novi život, te protiv kršenja osnovnih ljudskih prava.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Doneseno #više #odluka #povratku #samo #pozitivna #rješenja

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker