EKONOMIJA

Doprinos razvoju pozitivne poslovne klime

Projekt “100 najvećih u Bosni i Hercegovini” ove godine bit će realiziran 34. put u Sarajevu, a cilj je predstaviti najuspješnije kompanije u Bosni i Hercegovini, ali i regionu kako bi se pomoglo promociji razvoja i jačanju pozitivne poslovne klime, javlja Anadolu Agency (AA).

Kampanja o najuspješnijim kompanijama je u toku, a centralna svečanost na kojoj će biti dodijeljena priznanja i ove godine okupit će najistaknutije privrednike koji daju izuzetan doprinos razvoju bosanskohercegovačke privrede.

I ove godine suorganizator projekta “100 najvećih u BiH” je Vanjskotrgovinska komora BiH, analitički partner LRC d.o.o. Sarajevo, a ekskluzivni partner je EuroExpress brza pošta d.o.o. Banja Luka.

Tim povodom, u četvrtak u Sarajevu održana je konferencija za medije na kojoj su govorili Alena Ahmetspahić-Fočo, direktorica projekta “100 najvećih” u BiH, Nihad Bajramović, zamjenik generalnog sekretara Vanjskotrgovinske komore BiH, Emil Kučković, direktor ”Poslovnih novina” d.o.o. i član uprave LRC Group, te Sanja Vasilić, menadžer sektora za marketing i komunikacije s klijentima EuroExpress brza pošta d.o.o. Banja Luka.

Ahmetspahić-Fočo rekla je kako ove godine 34. put rade projekt “100 najvećih u BiH“, ali i već nekoliko godina ima regionalni karakter s obzirom na to da su izašli na regionalno tržište (Srbija, Crna Gora, a planirano je i albansko tržište).

Dodala je kako projekt ne čini projektom samo centralna svečanost dodjele priznanja, već višemjesečna kampanja tokom koje bivaju predstavljeni uspješni privrednici i promoviraju pozitivne prakse, što je naročito važno u vrijeme pandemije koja je ostavila posljedice na privrede širom svijeta.

Prema njenim riječima, ovogodišnja rangiranja će pokazati ko se najuspješnije izborio s izazovima pandemije, uspio zaposliti radnike, investirati i pronaći nova tržišta.

”Što se tiče, rang listi ‘100 najvećih’ koje ćemo objaviti u specijalnoj printanoj publikaciji u septembru, tu će biti rangirane firme po izvozu, dobiti i prihodu, ali rangirat ćemo i kompanije u svojim djelatnostima i industrijama, što znači da će to biti jedan sveoubuhvatan prikaz poslovanja privrede u prošloj godini“, rekla je Ahmetspahić-Fočo.

Osvrnula se na značaj ovih kompanija kada je u pitanju privredni razvoj BiH.

”Sve te firme koje su rangirane, izvoze 5,5 milijardi iz BiH, što je više od pola ukupnog izvoza. One su ostvarile u 2020. godini 27,8 milijardi prihoda, ostvarile su 1,9 milijardi dobiti i zapošljavale su 126.000 radnika. Važno je reći da firme koje rangiramo, da je to samo 2,13 posto firmi koje predaju završne račune u BiH. Ta rangiranja i projekt koji radimo treba gledati u svjetlu onoga da doprinosimo promociji razvoja i jačanja pozitivne poslovne klime“, rekla je Ahmetspahić-Fočo.

Emil Kučković, direktor ”Poslovnih novina” d.o.o. i član uprave LRC Grupacije, rekao je kako je LRC i ove godine zvanično otkupio podatke nadležnih entitetskih agencija i direkcije iz Brčko distrikta.

”Međutim, za potrebe projekta u BiH analizirali smo i 400.000 regionalnih kompanija, tako da projekt koji radimo kroz LRC grupu smo proširili i u Srbiji. Prije nekih mjesec dana izašla je publikacija ‘100 najvećih u Srbiji’ koja se već po drugi put održava u Beogradu. Otvorili smo tržište Albanije, tako da smo trenutno jedina zvanično akreditovana bonitetna agencija u Albaniji. U toku su pripreme projekta ‘100 najvećih u Albaniji”, rekao je Kučković koji je dodao kako su četiri godine prisutni u Crnoj Gori.

Pojasnio je kako je ideja dobila regionalni karakter, odnosno nije bila namjera da ostanu lokalno orijentisani i analiziraju lokalne kompanije, s obzirom na protok novca, kapitala i u skladu s planovima za budućnost i širenje tržišta.

Nihad Bajramović, zamjenik generalnog sekretara Vanjskotrgovinske komore BiH, rekao je kako projekt ”100 u BiH“ dobio regionalni značaj što je izuzetno značajno za kompanije, jer su B2B susreti načini da se povežu privrede i kompanije što je značajno za bolji nastup ka trećim tržištima.

”Činjenica od 34.956 kompanija koje su predale završni račun u 2020., da su 744, već rangirano u tih 100 najvećih, i da su oni okosnica našeg razvoja, našeg izvoza, to govori da tim kompanijama treba pomoći u narednom periodu“, rekao je Bajramović.

Dodao je kako takvim kompanijama treba dati mogućnost da se više promovišu i povezuju s drugim kompanijama u BiH i šire.

Bajramović je ukazao na značaj podrške kompanijama.

”Mi ćemo u budućnosti, što je i uloga Vanjskotrgovinske komore, da od relevantnih institucija lobira za bolji poslovni ambijent, bolju klimu, bolje zakone, mi ćemo to iz godine u godinu raditi i naći način da ovim firmama, koje izvoze i koje drže naš izvoz aktuelnim i velikim, te u budućnosti boljom pokrivenošću izvoza uvozom, pomognemo tako da im bude lakše poslovati u BiH, ali i nadamo se da će projekt ‘100 najvećih’ bilježiti sve bolje rezultate i da će pokriti cijeli Balkan“, rekao je Bajramović koji je govorio i o izazovima koje je donijela pandemija koronavirusa.

Sanja Vasilić, menadžer sektora za marketing i komunikacije s klijentima EuroExpress brza pošta d.o.o. Banja Luka, kazala je kako je ovaj projekt značajan za privredu BiH i šire.

”Ova manifestacija predstavlja priliku da iskažemo našu podršku domaćoj privredi i privrednicima te da skrenemo pažnju na značaj domaćeg preduzetništva, pogotovo u vanrednim vremenima kao što su današnja“, rekla je Vasilić koja je govorila i o uspjesima kompanije.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Doprinos #razvoju #pozitivne #poslovne #klime

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker