Država zakonom treba urediti vlasništo nad šumama

[ad_1]
Pojedine odredbe Zakona o šumama Republike Srpske nisu u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, odlučio je Ustavni sud BiH na 123. sjednici održanoj u Mostaru. Prethodno je sedam delegata Vijeća naroda Republike Srpske bilo podnijelo zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o šumama ovog entiteta.
Potpredsjednik Suda Mirsad Ćeman na konferenciji za novinare u Mostaru je konstatovao da je entitetski zakon o šumama imao elemente neustavnosti u dijelu u kojem se šume tretiraju kao vlasništvo Republike Srpske, navodeći i kako država svojim zakonom treba utvrditi to pitanje, pa tek onda niže jedinice ili pojedinci.
Prema novoj odluci Ustavnog suda BiH, definitivni titular imovine šuma je zapravo država Bosna i Hercegovina.
“Poenta je da je Ustavni sud zaključio da je Parlamentarna skupština BiH ovlaštena, pozvana i obavezna donijeti zakon i urediti koji nivo će i koliko imati vlasništva nad šumama. Na temelju dosadašnje sudske prakse, Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom i Sporazuma o sukcesciji, nadležnost ima država Bosna i Hercegovina, odnosno spomenuta Parlamentarna skupština koja to pitanje treba da uredi zakonom, a onda u zavisnosti od rješenja i kriterija druge organizacione jedinice i fizička lica koja mogu imati pravo svojine”, pojasnio je Ćeman.
Registrar Ustavnog suda Zvonko Mijan naveo je da je Sud je zaključio da Republika Srpska kao entitet u okviru BiH nema ustavnu nadležnost za rješavanje pitanja državne imovine dok se to ne riješi zakonom na državnom nivou.
Potpredsjednik Ustavnog Suda BiH i međunarodni sudija Tudor Pantiru, koji uskoro završava angažman u ovom sudu, naveo je da je Ustavni sud BiH jedna od najvažnijih institucija u zemlji, koja ima zadatak održati Ustav države.
“Ovaj sud dosad je ispunjavao zadatak uprkos velikom pritisku izvana. Ova institucija se suočava sa, slobodno možemo reći, najkompleksnijom situacijom u svijetu”, kazao je, dodajući da je neophodno postojanje ovog suda u Bosni i Hercegovini.
“Siguran sam da će Ustavni sud BiH nastaviti štititi ljudska prava. Bila mi je čast biti dio ovog suda i raditi sa uvaženim kolegama. Napuštam BiH s osjećajem da sam ispunio svoj zadatak”, dodao je Pantiru.
Predsjednik Ustavnog suda BiH Mato Tadić, osvrćući se na negativne komentare, rekao je da direktnih pritisaka na njega i kolege nije bilo, ali sve i da jeste, da ne bi utjecale na njihov rad i samostalnost u smislu odlučivanja.
[ad_2]
Source link
#Država #zakonom #treba #urediti #vlasništo #nad #šumama