Finci pomoću KiVa metode iskorijenili vršnjačko nasilje
KiVa metoda je inovativni finski program za borbu protiv maltretiranja u školama, zasnovan na istraživanju i na dokazima za sprečavanje agresije i zaustavljanje uznemiravanja u školama kao i van nje.
Promoviše ličnu dobrobit i obrazovanje, i pruža adekvatne alate za iskorjenjivanje slučajeva maltretiranja i uznemiravanja, kao i stalno praćenje situacije u školama.
Uključuje plan namijenjen svim učenicima koji su fokusirani na prevenciju maltretiranja, kao i niz akcija koje treba primijeniti kada se otkrije slučaj uznemiravanja i okončati situaciju.
Šta je KiVa metoda?
To je finska metoda koja se bori protiv maltretiranja, promovišući dobrobit i obrazovanje u školi. Usmjerena je ka imanju ne samo najboljeg obrazovnog sistema već i jednog od najboljih sistema protiv maltretiranja.
KiVa dolazi od finske riječi „Kiusaamista Vastaan“ što znači protiv maltretiranja. Nastala je na Univerzitetu u Turkuu 2007. godine, a realizuju ga stručnjaci za ovu materiju i finansira Ministarstvo prosvjete i kulture.
Čak 90 odsto škola u Finskoj koristi ovu metodu, koja se već proširuje i primjenjuje u drugim školama u Belgiji, Švedskoj, Estoniji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Novom Zelandu i Španiji, što dokazuje njen uspjeh i efikasnost.
KiVa je naučno dokazana brojnim naučnim studijama, a njeni efekti se takođe procjenjuju. Pored toga, profesionalci koji koriste ovu metodu moraju biti obučeni u programu.
Ovaj program se fokusira na smanjenje, sprečavanje i kontrolu uznemiravanja među učenicima bilo koje vrste, uključujući maltretiranje putem interneta. Fokusiranje je prvenstveno na svjedoke i gledaoce i to je ključni aspekt programa, a ne isključivo fokus na žrtvu ili žrtve.
„KiVa pokušava da promjeni pravila koja vladaju u grupi. Unutar grupe su i ostali, oni ljudi koji ne maltretiraju, koji posmatraju, koji su svjedoci i koji se smiju. Kroz tu neverbalnu komunikaciju oni prenose poruku da je ono što se dešava zabavno ili dobro, čak i ako imaju drugačije mišljenje“, smatra Kristina Salmivali, profesorica psihologije i jedna od kreatora programa.
Cilj je da grupa uvidi da uznemiravanje nije zabavno, da ga nije potrebno tolerisati, da ga ne treba posmatrati kao dječje stvari i da se ne mora zauzeti pasivan i neutralan stav.
Grupa treba da učestvuje tako što će da zaustavi uznemiravanje tako što neće podržati uznemiravanje. Grupa treba da pruži podršku i zaštitu žrtvi da vidi da nije sama.
Sadržaj programa
Program se sastoji od tri cjeline:
- Za uzrast od 6 do 9 godina
- Za uzrast od 10 do 12 godina
- Za prelazak na srednje obrazovanje, dostupno samo u Finskoj
Ima specifičan materijal za nastavnike, učenike i roditelje, to je program koji je trajno ugrađen u škole.
Sastoji se od 10 časova i radova koji se izvode tokom kursa, a gdje učenici pohađaju časove, debatuju, sprovode aktivnosti i grupni rad na uznemiravanju i poštovanju drugih.
Učenici pohađaju časove o tome kako poboljšati suživot i znanje o različitim vrstama uznemiravanja, uz lekcije o poštovanju i empatiji, učenje kroz pomoćne materijale, audiovizuelne materijale, video igrice. Kao i materijali za nastavnike i razgovori za roditelje.
Pored toga, postavljeno je i virtuelno poštansko sanduče za one učenike koji nisu htjeli da iznesu svoju situaciju pred drugim drugovima iz razreda i preko njega da kažu da su žrtve, ili da učenici prijave situacije kojima su svjedoci.
Tu su i rekreativci, koji su zapravo učenici koji nose reflektirajuće prsluke, kako bi podigli svijest i zapamtili da su i oni odgovorni za bezbjednost svih.
S druge strane, svaka škola ima tim od tri profesionalca koji reaguju čim saznaju za situaciju maltretiranja ili sajber maltretiranja.
„Prvo djeluju kao filter, da prepoznaju da li se radi o sistematskom uznemiravanju. Zatim se sastaju sa žrtvom radi podrške i pomoći. Takođe razgovaraju sa onima koji uznemiravaju kako bi bili svjesni svojih postupaka i mijenjali ih“, objasnila je Kristina Salmivali.
Finska se smatra jednom od najinovativnijih zemalja u Evropi i zemljom sa jednim od najboljih obrazovnih sistema na svijetu, prema izveštajima PISA.
Dokaz o efekasnosti programa
U Finskoj je procijenjeno kroz jednu studiju da KiVa metoda smanjuje maltretiranje i viktimizaciju i povećava motivaciju, akademsko postignuće, percepciju pozitivne klime u grupi, kao i smanjenje anksioznosti i depresije.
Nakon intervencije, 98 odsto žrtava je reklo da im se situacija poboljšala.
Podaci iz više od 1.000 finskih škola pokazali su da je nakon prve godine implementacije programa maltretiranje i uznemiravanje značajno smanjeno.
Ovaj program je osvojio Evropsku nagradu za prevenciju kriminala (2009.), nagradu za najbolju socijalnu politiku (2012.) i Nacionalne nagrade 2008, 2010, 2011. i 2012. godine, piše Lifepersona.com.