Fond Memorijala KS-a o Danu pobjede nad fašizmom

[ad_1]
Povodom Dana pobjede nad fašizmom, 9. maja 1995. godine, Bosna i Hercegovina je dobila poziv na obilježavanje pedesete godišnjice od pobjede nad fašizmom u Evropi, te da sa svojim legitimnim vojnim formacijama uzme učešće u i vojnoj paradi kroz ulice Pariza.
Iz JU Fond Memorijala Kantona Sarajevo podsjećeno je da je Armija Republike Bosne i Hercegovine učestvovala na tom skupu i na taj način dobila priznanje za borbu koju je vodila, te za razliku od drugih vojnih formacija u zaraćenoj Bosni i Hercegovini postala dio evropske antifašističke porodice.
“U vojnom sukobu na teritoriji BiH, koji se po principima UN i Međunarodnog prava karakteriše kao agresija na međunarodno priznatu državu, Republiku Bosnu i Hercegovinu, učestvovale su vojne formacije koje su: presuđene za genocid (VRS), presuđene za UZP (HVO), presuđene za separatizam i udar na Ustavni poredak RBiH, (APZB) i prepoznate od strane antifašističke Evrope kao takve (ARBiH)”, saopćeno je iz Fonda Memorijala Kantona Sarajevo, prenosi Anadolu Agency (AA).
Hazim Bahtanović, direktor JU Fond Memorijala KS-a, kazao je da je čast da nosi zastavu Bosne i Hercegovine pripala proslavljenom komandantu 41. Mostarske slavne i viteške brigade Semiru Drljeviću Lovcu.
“Koji nije nosio zastavu vojske koja je kopala masovne grobnice, otvarala koncentracione logore i na zločine uzvraćala zločinom, već najčasnije organizacije koja je osnovana u viševjekovnoj historije države Bosne i Hercegovine, Armije Republike Bosne i Hercegovine”, rekao je Bahtanović.
Iz Fonda Memorijala KS-a navedeno je i da će 9. maj također biti upamćen po još jednom, mučnom i gorkom događaju kada je u pitanju antifašizam, odnosno fašizam u Bosni i Hercegovini.
“Naime, tog jutra, 9. maja 1993. godine, kada se cio svijet spremao da obilježi Dan pobjede nad fašizmom u Evropi iz 1945. godine, dio Mostara slušao je salvu artiljerijskih topova, te stalno ponavljanje proglasa HVO-a, sa potpisom Jadrana Topića da se sve jedinice Armije RBiH predaju, a svi građani Mostara, Muslimani (Bošnjaci), na vidna mjesta, prozore, balkone i slično, izvjese bijele čaršafe. Umjesto početka obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom, Mostar je svjedočio reinkarniranom fašizmu gdje se opet, nakon gotovo pola stoljeća, jednom narodu u srcu Evrope naređuje da se samoobilježi”, saopćeno je iz Fonda Memorijala KS-a.
Naveli su da su “građani odvođeni, ubijani, maltretirani, izbacivani iz svojih domova, a sa Radio postaje Mostar uporno je čitan pomenuti proglas o bijelim čaršafima, garantirajući svima koji to urade sigurnost”.
“A ta sigurnost bio je Gradski stadion, poznatiji kao Veležov stadion, koji je pretvoren u sabirni centar”, saopćeno je iz Fonda Memorijala KS-a.
Irfan Gazdić, stručni saradnik za odnose s javnošću JU Fond Memorijala KS-a, kazao je da osim stila i jezika, metode su također i ovoga puta bile gotovo identične.
“Umjesto iseljeničkog voza uslijedio je progon na lijevu obalu Neretve, a umjesto Jasenovca, ovoga puta tvornica smrti i terora bio je Heliodrom. Ali, nije samo smrt i broj ubijenih u tom zločinačkom orgijanju ono što muči zdrav civilizovan um, već strast sa kojom je ubijano, strast sa kojom su činjeni zločini, strast naučena, inspirisana i nadahnuta, te na koncu reinkarnirana iz najmračnije ere što ih pamti historija na ovim prostorima, za koju se skoro pedeset godina govorilo: ‘Nikad više!'”, dodao je Gazdić.
[ad_2]
Source link
#Fond #Memorijala #KSa #Danu #pobjede #nad #fašizmom