Gandhijeva vizija nenasilja najmoćniji alat za postizanje mira
[ad_1]
Stručnjakinja za program “Žene, mir i sigurnost“ pri UN Women BiH Edita Miftari izjavila je da zabrinjavajući porast svih oblika nasilja u BiH i svijetu zahtijevaju adekvatno adresiranje problema i djelovanje na tragu vizije društva zasnovanog na pravdi, poštenju i dijalogu, javlja Anadolu.
Povodom Međunarodnog dana nenasilja, Miftari je za Anadolu govorila o aktuelnoj situaciji u BiH i šire i neophodnim aktivnostima za suzbijanje svih oblika nasilja u društvu, kao i o aktuelnim projektima koje provodi UN Women.
“Danas se u svijetu obilježava Međunarodni dan nenasilja, a istodobno se obilježava i kraj globalne kampanje Dvanaest dana aktivizma za mir, koja je započela 21. septembra na Međunarodni dan mira. U Bosni i Hercegovini smo ove godine imali lokaliziranu kampanju, kojom smo predstavili izuzetne pojedince i pojedinke iz cijele države, a čije priče naglašavaju moć dijaloga, moć saradnje na lokalnom nivou i pozivaju na jačanje kulture nenasilja i kulture mira“, kazala je Miftari.
Naglašavajući važnost koju kao UN i UN Women pridaju lokaliziranim kampanjama, Miftari je kazala da se kampanja “Dvanaest dana aktivizma za mir“ od 2019. godine u BiH provodi u saradnji s Ministarstvom vanjskih poslova i kako uključuje niz različitih aktivnosti koje se provode širom zemlje i u diplomatskim predstavništvima u inozemstvu.
“Međunarodni dan nenasilja je proglašen odlukom Generalne skupštine na današnji dan 2007. godine i to simbolično na dan rođenja Mahatme Gandhija, koji se smatra utemeljiteljem filozofije nenasilnog otpora. On je smatrao da je nenasilje najveće oružje koje kao čovječanstvo imamo. Upravo zato i ovom kampanjom ističemo vrijednosti kojima se on vodio u životu, a to su jednakost, poštovanje, mir i pravda“, podsjetila je Miftari.
Ističući kako Međunarodni dan nenasilja podsjeća da je nenasilje ključno za trajni mir, društveni razvoj, društvene promjene i poziva na promociju rješenja sukoba kroz dijalog, Miftari je kazala da na tom planu UN radi cijele godine u BiH, ali da provodi i adekvatne aktivnosti povodom ovog datuma i to u saradnji sa domaćim partnerima, organizacijama civilnog društva i medijima, a sve to uz podršku Fondu za izgradnju mira generalnog sekretara Ujedinjenih nacija.
“Kroz ove projekte pružamo podršku lokalnim zajednicama, ženama, mladima. U narednom periodu će kroz ovaj Fond generalnog sekretara UN-a u BiH biti uloženo oko 36 miliona maraka“, kazala je Miftari.
– Govor mržnje kao glavna prijetnja miru u BiH –
Ukazujući na “zabrinjavajući“ porast različitih oblika nasilja u BiH, Miftari je kazala da se to odnosi i na rodnozasnovano nasilje, vršnjačko nasilje i govor mržnje, koji se, kako je kazala, jako često zna pretočiti u zločine počinjene iz mržnje bilo kojeg oblika.
“Ključno je ovdje napomenuti, posebno iz perspektive UN Women, učestalost femicida i pogoršanje stanja u oblasti rodnozasnovanog nasilja. Od početka 2024. godine imamo osam vrlo nasilno ubijenih žena, što ukazuje na rastući trend u tom smislu“, kazala je Miftari.
Navodeći da je u BiH rasprostanjen i govor mržnje, Miftari je kazala da su relevantni zvaničnici UN-a tu pojavu identifikovali kao glavni uzrok podjela i glavnu prijetnju miru u BiH jer perpetuira negativne narativne i kreira začarani krug nepovjerenja u sredinama u kojim se očekuje iskorak u izgradnji mira i kreiranju društvene kohezije.
“Alarmantna statistika je da se 40 posto mladih u BiH plaši etničkog sukoba, iako nisu imali direktni dodir ili iskustvo rata“, dodala je Miftari.
– Agenda “Žene, mir i sigurnost“ –
Također je kazala da se svi ovi oblici nasilja mogu adresirati, ali da se moraju adresirati pravovremeno i efikasnim intervencijama, uzimajući u obzir začarani krug traume, straha i mržnje koji dovode i do femicida.
“Mi kroz rad u UN-u i UN Womenu podržavamo institucije i organizacije civilnog društva. Nedavno smo intenzivirali rad na implementaciji agende Žene, mir i sigurnost, koja je nastala na rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a 1325 iz 2000. godine, a kojom se adresiraju upravo ova pitanja“, kazala je Miftari.
Dalje je kazala da trenutno u BiH imamo mogućnost da implementiramo projekte u oblasti Fonda za izgradnju mira generalnog sekretara UN-a i da je jedan od tih projekata upravo i implementacija programa “Žene, mir i sigurnost“.
“UN Women predvodi taj projekt, zajedno sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM) i Populacijskim fondom UN-a (UNFPA). Tu ćemo raditi na kapacitiranju institucija i organizacija civilnog društva da lokaliziraju napore i kroz dijaloge u lokalnim zajednicama postignemo pomak u sredinama u kojim vidimo najviše otpora prema ovim idejama. U smislu ovog projekta, u narednom periodu će biti uloženo oko deset miliona maraka. Naglašavam da je važno u sve projekte izgradnje mira da se uključe žene i mladi jer oni donose posebnu perspektivu bez koje se ne može govoriti ni o miru, ni razvoju“, naglasila je Miftari.
– Nužan prelazak sa riječi na djela –
U kontekstu situacije u svijetu, Miftari je ukazala na poruke generalnog sekretara UN-a upućene povodom Međunarodnog dana nenasilja, a koje podsjećaju na Gandhijevu viziju nenasilja kao najmoćnijeg alata za postizanje mira.
“Ta vizija je danas posebno važna zbog rastućeg broja sukoba i podjela u cijelom svijetu. Ono što je iskorak u ovom smislu, a što ističe i generalni sekretar UN-a, jeste nedavno održani Samit budućnosti koji je postavio temelje za novi multilateralizam koji će podržati mir u svijetu, koji se vrlo brzo mijenja.
Ono što je također generalni sekretar UN-a istaknuo jeste da se mora preći sa riječi na djela i da se moraju riješiti temeljni uzroci sukoba. Pozvani smo da podržimo viziju društva zasnovanog na pravdi, poštenju i dijalogu i da gradimo institucije za izgradnju mira, kako globalno tako i lokalno“, zaključila je Miftari.
[ad_2]
Source link
#Gandhijeva #vizija #nenasilja #najmoćniji #alat #postizanje #mira