EKONOMIJA

Građani se nadaju da će država zaustaviti rast cijena

Početak 2022. godine donio je velikom broju zaposlenih u Crnoj Gori uvećane zarade i rast plata, ali istovremeno se bilježi i porast cijena roba i usluga. Na sve to dodatno utiču i rekordne cijene goriva, pa je opšti zaključak da je svaki proizvod skuplji o odnosu na 2021. godinu, javlja Anadolu Agency (AA).

Zaposleni u Crnoj Gori su 1. februara primili uvećanu platu, usklađenu sa ekonomskim programom “Evropa sad”, koji je u crnogorskom parlamentu usvojen krajem prošle godine, zajedno sa budžetom.

Programom je minimalna plata sa 250 porasla na 450 eura, a prosječna sa 530 na 670 eura.

– Najskuplje gorivo u regionu –

Ipak, povećanje zarada pratilo je drastično poskupljenje roba i usluga. Najviše je poskupila hrana i to pojedini proizvodi za 50 odsto. Bilježi se i poskupljenje kafe, mesa, ulja i brašna. Takođe, poskupio je i hljeb.

Rast cijena u marketima, pekarama i mesarama nije jedino što brine crnogorske građane. Cijene goriva su na istorijskom maksimumu, a zbog visokih akciza građani Crne Gore plaćaju najskuplje gorivo u regionu.

Prema riječima novinara portala CDM Miraša Duševića, ključni problem zbog visoke cijene goriva u Crnoj Gori je visina akciza.

“Važno je pojasniti da država Crna Gora nema uticaja na povećanje cijena goriva, jer mi naftu nemamo i zavisimo od uvoza i cijena na svjetskom tržištu. S druge strane, u cijenu goriva državni zahvat je od 53 do 58 odsto i tu vlast ima prostor za djelovanje, najjednostavnije kroz smanjenje akciza na gorivo. Međutim, i to bi trebalo raditi na osnovu analiza koliko bi takav potez zaista korstio građanima, a koliko bi uticao na stabilnost javnih finansija, što je u ovom trenutku za Crnu Goru od presudnog značaja, ako se ima u vidu da je već ukinuto obavezno zdravstveno osiguranje koje je sad takođe palo na teret države”, kaže Dušević u razgovoru za AA.

On ističe da postoje i drugi načini reagovanja, po ugledu ma Vladu Igora Lukšića, koja je 2012. godine donijela niz mjera, kako bi djelovala antiinflatorno.

“Smanjena je akciza na dizel gorivo, omogućen je povraćaj dijela plaćene akcize na eurodizel koji se koristi u industrijske i komercijalne svrhe, kao i mineralna ulja koja se upotrebljavaju za pogon poljoprivredne i šumske mehanizacije. Omogućavajući pravo na povraćaj akcize u iznosu od 20 centi po litru eurodizela, tadašnje Ministarstvo finansija je štitilo privredu i poljoprivredu kako cijene goriva ne bi imale domino efekat na ostale cijene, što je sada gotovo izvjesno. Jer, u situaciji kada imate ovakav kontinuirani rast cijena goriva i najave da će taj trend da se nastavi, sasvim je izvjesno da će to imati uticaj na inflaciju u Crnoj Gori, uz već postojeće značajno povećanje cijena gotovo svih namirnica. Sve ovo mnogo ne zanima nadležne u Vladi, pa ni Ministarstvo finansija”, ističe Dušević.

Novinar Dušević navodi da partije koje sada čine vlast, dok su bile opozicija, žestoko su kritikovale svako povećanje cijena energenata, a sada, kada je na istorijskom maksimumu, ćute, iako su mehanizmi reagovanja u njihovom rukama.

– Izmjene akcizne politike kao mjera –

“Dakle, država ima prostor da reaguje kroz izmjene akcizne politike, smanjenja ili oslobađanja PDV-a, ali su to potezi koje bi trebalo da predloži stručna analiza, koja bi pokazala gdje bi i na koji način te intervencije bile plodotvorne i u cilju zaštite privrede i građana, a ne na štetu održivosti državnog budžeta, a u korist populističkim aspiracijama pojedinaca u Vladi i parlamentu. Rekordne cijene goriva utiču na poskupljenje osnovnih životnih namirnica, posebno zbog činjenice da Crna Gora većinu roba nabavlja iz uvoza, te da konstantnim rastom cijena goriva, dodatno poskupljuje i transport, što se, na kraju, izuzetno negativno odražava na finalnu cijenu namirnica. Ovo na koncu znači i da je konstantno poskupljenje goriva, uz galopirajući rast cijena životnih namirnica, već sada gotovo progutalo povećanje zarada kroz program ‘Evropa sad'”, ocjenjuje Dušević.

Talas poskupljenja osjećaju građani, koji svakodnevno odlaze po osnovne namirnice. Ekipa AA razgovarala je sa građanima Podgorice. Mnogi od njih negoduju zbog povećanja cijena.

Edin iz Podgorice kaže da se sve to odražava na standard građana.

“Svjedoci smo rasta cijena osnovnih životnih namirnica. U zadnjih par mjeseci prisutan je višestruki porast cijena goriva, što se svakako održava na standard građana. Nadam se da će donosioci odluka naći neko rješenje, koje će koliko toliko uticati da se suzbije taj rast cijena”, kaže Edin.

– Covid kriza i cijene hrane –

Reakciju nadležnih očekuje i Biljana iz Podgorice.

“Crna Gora ne može puno da utiče na cijene robe i hrane, jer svi znamo da je visoko zavisna od uvoza, imamo vrlo malu proizvodnju. Što se tiče goriva, mogle su se smanjiti akcize, ali taj zakon krajem decembra prošle godine nije prošao. Sada je ponovo taj zakon u proceduri i nadam se da će se poslanici okupiti oko toga, da se smanje akcize. Što se tiče cijena hrane, to je izazvano covid krizom. Mi imamo problem u Crnoj Gori da trgovine kada jednom povećaju cijene, ne dešava se da ih vrate na staro”, kaže Biljana.

Za Vesnu iz Podgorice, povećanje cijena osnovnih životnih namirnica je nešto što svakako pogađa.

“Naravno da nije dobro. Bolje bi bilo da se ovo ne dešava”, kratko kaže Vesna.

Dejvid iz Podgorice pita kako je onima koji primaju socijalnu pomoć ili su nezaposleni.

“Prije dva dana poskupilo je gorivo. Sada i sve drugo poskupljuje. Kako je onima koji primaju socijalnu pomoć ili su nezaposleni? Njima je najteže”, kaže Dejvid.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Građani #nadaju #će #država #zaustaviti #rast #cijena

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker