Hrvatska: Volonteri Udruge “Dobra knjiga” prikupljaju knjige za knjižnice Banovine
Akcija "Darujmo knjige Banovini” službeno je pokrenuta 15. travnja/aprila, a nakon Zagreba, pagoda Udruge "Dobra knjiga" obići će Osijek, Rijeku i Split kako bi se prikupilo što više knjiga i tako obnovile knjižnice u potresom pogođenim gradovima Banovine

Članovi Udruge ljubitelja knjiga “Dobra knjiga” pokrenuli su akciju prikupljanja knjiga za potresom pogođena mjesta Banovine kako bi pomogli obnoviti oštećeni knjižni fond u gradskim i školskim knjižnicama i tako vratili knjigu i čitanje u život djece i odraslih od kojih su mnogi u potresu izgubili svoje domove.
Udruga ljubitelja knjiga “Dobra knjiga” osnovana je 2013. godine u Zagrebu s ciljem promocije knjige i čitanja, broji 48 stalnih članova u nekoliko hrvatskih gradova među kojima je značajan udio hrvatskih branitelja, ali udrugu podržavaju i ostali građani, pa i akademici. Promiču i istinu od Domovinskom ratu, a smatraju da je čitanje knjiga najbolji način za prevladavanje ratnih ili osobnih trauma i način da se dosegne univerzalnija istina koja čovjeka oslobađa uskogrudnih stavova i omogućava mu dijalog s drugim i drugačijim.
Šatori s knjigama koje po povoljnim cijenama nude volonteri ove udruge mogu se često vidjeti na nekoliko mjesta u Zagrebu, na Glavnom kolodvoru, na Trešnjevačkom placu i ostalim frekventnim dijelovima grada, a sa svojim pagodama putuju van grada i sudjeluju na različitim manifestacijama po cijeloj Hrvatskoj.
Akcija “Darujmo knjige Banovini” službeno je pokrenuta 15. travnja u suradnji s Gradom Zagrebom i s dva izdavača. U Zagrebu će akcija trajati do 1. svibnja, do kada će volonteri prikupljati od građana knjige u šatoru, tzv. pagodi, smještenoj na Trgu Kralja Tomislava, pored Glavnog kolodvora u Zagrebu.
Tomislav Ferenčaković, član Udruge „Dobra knjiga” i jedan od glavnih pokretača akcije “Darujmo knjige Banovini” istaknuo je u razgovoru za Anadolu Agency (AA) kako će se ova humanitarna akcija, nakon Zagreba, nastaviti u Osijeku, Rijeci i u Splitu.
“Akcija darujmo knjige Banovini u Zagrebu traje do 1. svibnja, provodi se od 8 sati ujutro do 22 sata navečer. Svi zainteresirani mogu donijeti knjige ovdje u šator, ostaviti ih, a mi ćemo na kraju, kada završi akcija, knjige sortirati po žanrovima i tako donirati knjižnice na Banovini. Građa za školske knjižnice razlikuje se od građe za gradske knjižnice. Većinom trebamo lektire, popularne romane, ali zapravo knjige razne tematike. Sve što ljudima doma smeta, mogu na donijeti i mi ćemo to odnijeti na Banovinu”, kaže Ferenčaković.
Knjige će biti donirane Osnovnoj školi “Ivo Kozarčanin” u Hrvatskoj Dubici, zatim Hrvatskoj Kostajnici, Petrinji i Glini.
Članovi ove udruge već su proveli humanitarnu akciju doniranja knjiga za Gunju, nakon što je poplava prije nekoliko godina uništila velik dio knjižnog fonda u tamošnjim knjižnicama. Ferenčaković kaže kako su za Gunju, u akciji provedenoj u većim hrvatskim gradovima, prikupili „nekoliko kamiona knjiga”.
“Starije knjige tiskane na ekavici također su prihvatljive za ovu akciju. Knjige mogu biti na engleskom ili njemačkom, bilo kojem jeziku. Sve knjige imaju istu vrijednost, naš cilj je promocija pisane riječi bez obzira iz kojeg dijela svijeta knjiga dolazi”, kazao je Ferenčaković.
Dražen Matijević, predsjednik Udruge “Dobra knjiga”, ističe kako je cilj ove udruge promocija knjige i omogućiti da knjiga bude dostupna svima. Knjižni fond Udruge trenutno broji oko 300.000 naslova, financiraju se uglavnom od prodaje knjiga, a surađuju s brojnim nakladnicima i građanima od kojih otkupljuju knjižni fond.
Navodi sa imaju tri pagode s knjigama koje putuju po cijeloj Hrvatskoj kada se organiziraju neke manifestacije.
“Ljudi vole knjigu, vole čitati knjigu, slikati se s knjigom, popričati o knjizi i knjiga s vremenom postane ovisnost. Moj posao s knjigama je najljepši posao na svijetu”, kaže Matijević.
Najviše je od potresa nastradala Gradska knjižnica u Petrinji u kojoj je uništeno 80 posto knjižnog fonda.
Knjige prikupljene tijekom akcije u većim hrvatskim gradovima bit će prevezene do skladišta Udruge “Dobra knjiga” u Heinzelovoj ulici, gdje će vrijedni volonteri knjige sortirati i prema potrebama knjižnica na terenu knjige isporučiti kako bi se pisana riječ vratila u sve potresom pogođene škole, knjižnice i u domove građana.