SVIJET

Imena opozicionara koji učestvuju u događajima UN-a prosljeđuju se kineskoj vladi

 

Advokatica u Uredu za ljudska prava UN-a (OHCHR) Emma Reilly tvrdi da bi mogla biti otpuštena nakon što je optužila svog poslodavca da je sa kineskim zvaničnicima podijelio imena opozicionara kineske vlade koji su učestvovali u aktivnostima Ujedinjenih naroda (UN), uključujući i ujgurske aktiviste, iako je UN porekao da je umiješan u bilo kakve “nepropisne aktivnosti”, javlja Anadolu Agency (AA).

“UN vodi istragu i planira da me otpusti jer sam otkrila nacionalnim vlastima da UN daje imena njihovih državljana Kini kako bi Kina mogla ciljati njihove porodice”, objavila je Reilly u utorak na Twitteru.

Ona tvrdi da “UN nikada nije proveo istragu o odgovornima niti je prestao prosljeđivati imena.”

Ipak, Rupert Colville, glasnogovornik Visokog komesara UN-a za ljudska prava, rekao je u srijedu da su njene tvrdnje povezane s “ranijom praksom”, te da je njena izjava da se to i sada dešava “lažna”.

“Navodi gospođe Reilly odnose se na prekinutu historijsku praksu po kojoj su imena učesnika u Vijeću za ljudska prava povremeno potvrđivana državama u ograničenim okolnostima, vodeći računa da nijedna aktivnost OHCHR-a ne ugrozi aktiviste za ljudska prava“, rekao je Colville.

“Nisu nam poznati bilo kakvi dokazi da je bilo koja aktivnost Ureda u vezi s tim rezultirala štetom za bilo kojeg učesnika.”

Reilly tvrdi da su kineski zvaničnici preko svog stalnog predstavnika u uredu UN-a u Ženevi tražili od UN-a imena opozicionih ličnosti koje prisustvuju događajima Vijeća za ljudska prava koji se održavaju tri puta godišnje te također tvrdi da se na porodice ujgurskih aktivista koji prisustvuju sastancima vrši pritisak u Kini.

“Stoga bi Kina mogla ciljati njihove porodice (aktivista)”, rekla je Reilly.

Međutim, Colville je izjavio kako je “od 2015. godine ova ograničena praksa prestala.”

“U posljednjih pet godina, OHCHR nijednoj državi nije potvrdio imena pojedinih aktivista akreditiranih da prisustvuju zasjedanjima Vijeća UN-a za ljudska prava. Ponovljene tvrdnje gospođe Reilly da se praksa nastavlja do danas stoga nisu tačne”, naglasio je.

Reilly tvrdi da je UN već pokrenuo istragu i da je planira otpustiti zbog onoga što je prijavila.

“Gospođa Reilly učestvovala je u parnicama u više postupaka povezanih s tim pitanjima pred nezavisnim Međunarodnim sudom za sporove i Žalbenim sudom UN-a, od kojih je nekoliko u toku”, rekao je Colville.

“Brojne pravne rasprave koje Reilly nastavlja voditi u javnom prostoru odbačene su konačnim odlukama i naredbama koje su ti sudovi već donijeli.”

Reilly je optužila OHCHR da je “tajno proslijedio Kini imena aktivista koji su kritikovali Komunističku partiju Kine i progon koji provodi”.

Reilly je izjavila da, uprkos istrazi koju UN vodi protiv kineske vlade, ova međunarodna organizacija “nikada nije sprovela istragu” protiv osoblja UN-a koje otkriva imena aktivista i nije spriječila da budu poznata imena aktivista.

Abdulxukur Abdurixi, Ujgur koji se nalazi u egzilu u Švicarskoj, 29. septembra je pozvao Vijeće UN-a za ljudska prava da uspostavi posebnog istražitelja UN-a za njegovu regiju u Kini, Xinjiangu, gdje se, kako je kazao, njegova porodica nalazi u koncentracionom logoru.

Abdurixi je svoj poziv uputio tokom kritika na zasjedanju Vijeća za ljudska prava, koje su iznijele neke zapadne zemlje, uključujući zemlje članice Evropske unije, Australiju, Veliku Britaniju i Kanadu, koji su također kritikovali Kinu i zbog kršenja prava u Hong Kongu.

“Vrši se genocid nad mojim narodom”, poručio je tada Abdurixi, kojeg je podržalo udruženje “Pravda za Ujgure” sa sjedištem u Švicarskoj.




#Imena #opozicionara #koji #učestvuju #događajima #UNa #prosljeđuju #kineskoj #vladi

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker