EKONOMIJANAJNOVIJE VIJESTIVijesti iz Turske

Investiciono okruženje u Turskoj sve atraktivnije zahvaljujući obimnim poticajima

 Investiciono okruženje u Turskoj postaje sve atraktivnije zahvaljujući sveobuhvatnim mehanizmima poticaja, ovisno o lokaciji, iznosu i sektoru u koji se investira, javlja (AA).

Prema podacima koje je prikupio reporter AA, direktna strana ulaganja u Tursku od 2002. godine, kada su se počeli objavljivati ​​podaci po sektorima, slijede obrazac sličan distribuciji globalne ekonomske aktivnosti.

U periodu od januara 2002. do novembra 2020. godine direktne investicije u kompanije bile su veće od 165 milijardi dolara, od čega je 62,4 posto investirano u sektor usluga, 24,2 posto u proizvodnju, 11 posto u sektor energetike i 2,4 posto u poljoprivredu i rudarstvo.

Podsektor s najviše direktnih ulaganja u sektoru usluga su finansije i osiguranje sa udjelom od 32,9 posto, slijede telekomunikacije sa 8,8 posto i trgovina na veliko i malo sa 6,8 posto.

U sektoru proizvodnje najviše direktnih investicija su privukli podsektori proizvodnje hrane, hemijskih proizvoda i naftnih derivata.

Uzimajući u obzir regionalnu distribuciju stranih direktnih investicija u Tursku, paralelno sa komercijalnim i ekonomskim odnosima najviše investicija je zabilježeno iz zemalja Evropske unije (EU).

Također, interes azijskih zemalja za investiranje u Turskoj značajno se povećao u posljednjih deset godina, što je svakako uzrokovalo diverzifikaciju profila međunarodnih investitora.

Podaci o stranim direktnim investicijama u Turskoj od 2002. do novembra 2020. godine pokazuju da su u tom periodu zemlje EU-a sa 110,4 milijarde dolara investirale najviše, sa 67 posto udjela ukupnih investicija, a potom slijede azijske zemlje sa 29,1 milijardu dolara ili 18 posto udjela, te američke zemlje sa 14,3 milijarde dolara ili udjelom od 9 posto.

Što se tiče zemalja, na listi deset najvećih investitora su Holandija, Sjedinjene Američke Države (SAD), Velika Britanija, Austrija, Njemačka, Luksemburg, Španija, Belgija, Francuska i Azerbejdžan.

– Prioritet investicije s velikim potencijalom-

Prema zakonu o direktnim stranim ulaganjima, strani investitori u Turskoj tretiraju se kao i domaći investitori.

Turska investitorima nudi atraktivne mogućnosti u mnogim sektorima zahvaljujući brojnim prednostima kao što su poseban strateški položaj, visok nivo potrošnje ogromnog domaćeg tržišta, povoljno investicijsko okruženje, sveobuhvatni i alternativni programi poticaja, olakšan izvoz u susjedne zemlje i jeftina i efikasna radna snaga.

Turska nudi sveobuhvatni program poticaja koji se provodi u koordinaciji sa Ministarstvom industrije i tehnologije, ovisno o lokaciji ulaganja, iznosu i sektoru u koji se investira.

U tom kontekstu osigurani su poticaji poput oslobađanja od PDV-a, oslobađanja od plaćanja carine, smanjenje poreza, podrška kroz premiju osiguranja poslodavca, podršku kroz zadržavanje poreza na dohodak, podrška kroz premiju osiguranja uposlenika, podrška za kamate ili dividende, dodjela lokaliteta za investiranje i povrat PDV-a.

Osim postojećih poticaja, među prioritetima Turske su i pružanje podrške i potrebnih uvjeta za realizaciju određenih projekata.

Podrška i poticaji projektima uključuju porezne olakšice, podršku zapošljavanju, finansijsku podršku, podršku u vezi sa lokacijom ulaganja, kao i pogodnosti u smislu dozvole, licence i registracije biznisa.

Investicije u inovativne sektore visoke dodane vrijednosti koje promovišu istraživanje i razvoj (R-D) smatraju se značajnim potencijalom i prednošću koji omogućavaju Turskoj da odgovori zahtjevima i potrebama koje bi se mogle javiti u trenutnoj situaciji ili u budućnosti, garantuje sigurnost opskrbe, smanji ovisnost o stranim zemljama i provede tehnološku transformaciju.

U tom kontekstu, posebno se ističu sektori poput energetske tehnologije, medicinske tehnologije, elektronike, logistike, petrohemije, biotehnologije, automobilskog i željezničkog transporta, informacionih i komunikacionih tehnologija, namjenske industrije i svemirske tehnologije, tehnologije u poljoprivredi i drugi sektori koji intenzivno investiraju u istraživanje i razvoj.

– Nastavlja se rad na reformama-

Aktivnosti za poboljšanje investicionog okruženja i povećanje investicija provode se putem Koordinacionog odbora za poboljšanje investicionog okruženja (YOIKK), koji okuplja vodeće nevladine organizacije iz poslovnog svijeta, ministarstvo nadležno za investicije i druge javne institucije.

Aktivnosti sekretarijata YOIKK-a, koji nastavlja svoj rad kroz godišnje akcione planove, provodi Generalna direkcija za provođenje podsticaja i strani kapital pri Ministarstvu industrije i tehnologije.

U okviru akcionog plana YOIKK-a, koji se sastoji od 42 stavke u osam različitih radnih grupa za period 2019.-2020., kao rezultat rada relevantnih institucija i organizacija završeno je ukupno 37 predviđenih aktivnosti.

Kao rezultat ovih napora i aktivnosti, Turska je dodatno napredovala po pitanju investicionog okruženja na relevantnim međunarodnim listama rangiranja.

Prema indeksu lakoće poslovanja Svjetske banke, objavljenom u oktobru 2019. godine, Turska je napredovala za deset mjesta u odnosu na prethodnu godinu, te je na listi od 190 zemalja zauzela 33. mjesto.



#Investiciono #okruženje #Turskoj #sve #atraktivnije #zahvaljujući #obimnim #poticajima

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
BosanskiTürkçeالعربيةEnglishEspañol

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker