FOTOKULTURAMISTERIJENAJNOVIJE VIJESTINAUKANOVITETIPUTOVANJAPUTOVANJESVIJETZANIMLJIVOSTI

Ispostavilo se da mumija u plemenitom egipatskom sarkofagu pripada siromašnoj osobi

Naučnici su napravili zapanjujuće otkriće u vezi s 3.000 godina starim plemenitim sarkofagom otkrivenim u Egiptu. Istraživači su otkrili da mumificirano tijelo pronađeno unutar lijesa zapravo pripada siromašnoj ženi umrloj 150-200 godina prije osobe čije je ime bilo zapisano na lijesu. Studija, u kojoj su provedene računarska tomografija i radiokarbonska analiza, također je iznijela na vidjelo ranije nepoznate informacije o tehnikama mumifikacije u drevnom Egiptu.

Novo otkriće koje su napravili istraživači sa Univerziteta Macquarie u Sydneyu u Australiji otvorilo je nova pitanja o onome što se zna o staroegipatskoj mumifikaciji i o sarkofazima u muzejima širom svijeta.

PRVI PUT OTKRIVEN DA KORISTIMO BLAZINU LUKU U VOSKANJU

Koristeći računarsku tomografiju, tim koji je vodila istraživačica Karin Sowada ispitivala je slojeve koji okružuju mumificiranu odraslu ženu koja se nalazi u muzeju krila Chau Chak na univerzitetu u Sydneyu. 3D vizualizacija i skeniranje poprečnog presjeka prvi put su otkrili školjku izrađenu od blata i slame koja se nalazi između slojeva platna koji okružuju tijelo.

NOLLOVI SU KORISTILI SMOLU DOK SE VOSKALO

Mumifikacija je metoda koja se uobičajeno primjenjuje u mnogim drevnim kulturama za zaštitu mrtvih od propadanja trljanjem različitih supstanci na njih. Do sada arheolozi nisu otkrili upotrebu školjki blata u egipatskoj tehnici mumifikacije. Prethodna otkrića pokazala su da je tijelo prekriveno smolom, što je prilično skupo za njegovo razdoblje.
Sowada je rekao: „Mumificirana tijela generacijama su nam sjedila pod nosom, pronađena u kolekcijama širom svijeta. “Primjena nove tehnologije može otkriti potpuno nove informacije koje izazivaju ono što smo ranije znali.”

Međutim, Sowada objašnjava zašto je žensko tijelo bilo prekriveno blatom, a ne smolom: „Pokojničina porodica možda nije mogla priuštiti skupu smolu koju je egipatska elita koristila i uvozila s mediteranske obale, pa su je vjerojatno koristili jeftinije, lako dostupne blato od obližnjeg Nila. Čak i danas, kada bogati nešto učine, često ih ostatak društva kopira “, rekla je.

UMRLA JE 200 GODINA PRIJE NEGO JE IME NAPISANO  NA LIJES
Naučnici su takođe otkrili da kovčeg u koji je bilo smješteno mumificirano žensko tijelo nije pripadao osobi čije je ime bilo napisano na njemu. Istraživači su otkrili da zavojnice datiraju prije otprilike 3200 godina, odnosno 12. vijeka prije nove ere.

“Ugljično datiranje otkriva neslaganje između 150 i 200 godina između datuma mumificirane osobe i njegovog lijesa. Dekorativni stil datira lijes otprilike u milenijum prije nove ere. Rezultati pokazuju da je tijelo starije od lijesa i da mu ne pripada “, Objasnila je Sowada.

PRAVI VLASNIK LIJES BIO JE U ELITNOM REDU
Sowada je rekla da je na drvenom lijesu natpis “Lady Meruah” i da je ta osoba opisana kao “Amun Hymn” i “Hram Mut u Isheruu”. Mut je bila supruga boga Amona, a Isheru je bilo drevno ime dato njegovom hramu u kompleksu Karnak u drevnoj Tebi.

Sowada je objasnila da ovi opisi ukazuju na to da je prvobitna vlasnica lijesa bila udata žena s relativno visokim statusom.

S druge strane, navodi se da su lijes i mumija unutra darovali političar sir Charles Nicholson Univerzitetu u Sydneyu 1860. godine. „Prodavač koji je kovčeg i mumiju prodao Nicholsonu u Egiptu vjerovatno je stavio još jedan mumificiran leš da napuni prazan lijes. “Prodavač je vjerovatno mislio da turista neće primijetiti razliku”, rekla je.

Ispostavilo se da mumija u plemenitom egipatskom sarkofagu pripada siromašnoj osobi

Ispostavilo se da mumija u plemenitom egipatskom sarkofagu pripada siromašnoj osobi

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker