Izvršna vlast da vrati dinamiku pregovaračkog procesa
[ad_1]
Izvršna vlast mora se vratiti neophodnoj dinamici pregovaračkog procesa, kako bi se prevazišao zastoj u pregovorima s Evropskom unijom (EU), ocijenio je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, javlja Anadolu Agency (AA).
Đukanoviću je ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa uručila najnoviji izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore.
Đukanović je istakao da je izvještaj objektivan i da prikazuje depresivnu sliku, koja se pod hitno mora mijenjati.
“Zastoj u pregovaračkom procesu mora se prevazići konsolidovanjem pregovaračkih struktura i povratku izvršne vlasti neophodnoj dinamici pregovaračkog procesa”, rekao je Đukanović.
On je poručio da evropska agenda mora biti apsolutni prioritet svake vlade.
Pristupanje EU zahtjeva proces unutrašnje transformacije zemlje i stalni dijalog i saradnju različitih segmenata države i društva, poručila je šefica Delegacije EU u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa.
U najnovijem izvještaju EK se navodi da Crna Gora nije postigla napredak u oblasti pravosuđa, a implementacija ključnih pravosudnih reformi stagnira. U dokumentu se ocjenjuje da su “usijani odnosi i nepovjerenje” podsticali česte eskalacije i dodatno pogoršali političke podjele.
Rezultati parlamentarhih izbora su, kako se navodi, promijenili dinamiku između državnih organa i ukazali na potrebu za ravnotežom u pitanjima vjerskih zajednica i etničke pripadnosti, koja su “dominirala političkom agendom tokom izvještajnog perioda”.
“Trvenje između izvršne i zakonodavne vlasti usporilo je reformske napore”, navodi se u Izvještaju EK.
Ocjenjuje se da je napredak u reformi izbornog pravnog okvira bio spor, usljed “početnih kašnjenja i periodičnih bojkota”.
“Skupština je smijenila predsjednika Državne izborne komisije (DIK) u junu, a imenovanje novog predsjednika je još uvijek na čekanju u Skupštini”, navodi se u dokumentu.
U izvještaju se ocjenjuje da su potrebni kontinuirani napori za povećanje profesionalnosti, transparentnosti i odgovornosti DIK-a.
Iz EK su konstatovali da pravni okvir i dalje predviđa održavanje lokalnih izbora u različito vrijeme, što, kako su ocijenili, dovodi do stanja gotovo stalne predizborne kampanje na nacionalnom i lokalnom nivou.
“Ostaje da se obezbijedi vjerodostojan, nezavisan i efikasan institucionalni odgovor na takozvanu ‘aferu Koverta'”, navodi se u izvještaju.
Iz EK su naveli da je nedostatak konstruktivnog angažmana svih parlamentarnih aktera spriječio smislen politički dijalog i dodatno polarizovao politički ambijent.
“Bojkot plenarnih sjednica većine poslanika, iz redova opozicije i vladajuće većine, uzrokovao je obustavu odlučivanja u Skupštini tokom ove godine”, kaže se u izvještaju.
[ad_2]
Source link
#Izvršna #vlast #vrati #dinamiku #pregovaračkog #procesa