AKTUELNONAJNOVIJE VIJESTINAUKANOVITETIPUTOVANJAPUTOVANJESVIJETZANIMLJIVOSTIZDRAVLJE

Japanski istraživači razvijaju detektor raka s osjetom mirisa komaraca

Japanski istraživači razvili su detektor raka s osjetom mirisa komarca. Prema istraživanju objavljenom u naučnom časopisu u SAD-u, antene protiv komaraca imaju oko 100 vrsta receptora za miris. Cilj istraživanja razvijenog na osnovu ove osobine komaraca je da se u praksi primeni u roku od 10 godina.

 

Prema vijestima u nacionalnoj štampi u Japanu, prof. Tim, koji je vodio Takeuçi Shoji, ispitivao je mirisne receptore koji mogu otkriti hemikaliju “oktenol” koja se nalazi u ljudskom znoju komaraca.

Tim je stvorio umjetnu ćelijsku membranu postavljanjem njušnog receptora komarca koji može otkriti “oktenol” koji se nalazi u ljudskom znoju i smatra se biomarkerom raka jetre.

Razvijajući senzor koji može otkriti električnu struju koja se javlja u prolasku jona između umjetne membrane, tim je uspio otkriti “oktenol” u uzorcima daha na pola milijardite gustine s prototipom veličine ručke za 10 minuta.

Cilj je da se detektor, koji će se proizvoditi po niskim troškovima, otkrije supstanca koja odaje miris u dahu pacijenata sa karcinomom, a koji će se praktično koristiti u roku od 10 godina.
OBJAVLJENO U ČASOPISU U SAD-u

Antena protiv komaraca ima oko 100 vrsta receptora za miris i svaka detektira specifičnu supstancu koja emitira miris. Svi ovi receptori nalaze se na površini njušnih ćelija.

Kada se receptori mirisa kombiniraju s posebnim molekulima mirisa, na površini ćelijske membrane otvara se rupa koja omogućava ionima da uđu u ćeliju, otkrivajući tako miris.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker