Jedinstven okus i tradicionalna vrijednost
[ad_1]
U organizaciji Instituta “Yunus Emre” Sarajevo, u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, je u četvrtak održan program povodom obilježavanja Dana turske kafe, javlja Anadolu.
Posjetitelji su uživali u degustaciji tradicionalne turske kafe i baklave te su prisustvovali predavanju Tune Uysal s Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koja je podijelila priču o nastanku i putovanju turske kafe kroz historiju.
“Turska kafa je ušla na UNESCO listu nematerijalne kulturne baštine i ovdje smo kako bismo proslavili taj dan. Kafa je potekla iz Etiopije i preko Jemena se proširila na cijeli svijet. Tokom svog putovanja dolazi do Osmanskog carstva, a naravno i do ovog prostora”, kazala je za AA Uysal, koja je govorila o kafi i kao kulturološkoj poveznici BiH i Turkiye.
Mehmet Akif Yaman, direktor Instituta “Yunus Emre”, kazao je da su, u okviru kulturno-umjetničkih aktivnosti instituta, večeras obilježili Dan turske kafe.
“Prvi put održavamo ovakvu aktivnost i nadam se da će ovo postati tradicija u narednim godinama. Večeras imamo priliku čuti priču o nastanku kafe, njenom širenju kroz svijet i čuti nešto više o kulturološkom aspektu kafe”, rekao je Yaman.
Jedinstven okus i tradicionalna vrijednost turske kafe uvrstili su je na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine 5. decembra 2013. godine, od kada se ovaj datum obilježava kao Svjetski dan turske kafe.
Tradicija ispijanja turske kafe datira još od 16. stoljeća, kada se taj topli napitak proširio širom osmanske imperije i kroz stoljeća postao društveni fenomen koji se svojim ritualima uvukao duboko u tradiciju naroda širom svijeta.
Kafu kao takav društveni fenomen ponajviše su prihvatili i razvili narodi Balkana, a posebno u Bosni i Hercegovini, gdje se govori o bosanskoj kafi koja se donekle razlikuje od izvorne turske kafe po načinu spravljanja i služenja, ali njena društvena uloga je ostala ista kroz stoljeća.
[ad_2]
Source link
#Jedinstven #okus #tradicionalna #vrijednost