FOTOKULTURANAJNOVIJE VIJESTIUMJETNOST

Jedinstvena opera u Novom Sadu: „Šumska kraljica“ okupila isključivo dečiji ansambl

„Šumsku kraljicu“ izvode učenici novosadske Muzičke škole „Isidor Bajić“, pod dirigentskom palicom profesorke Ane Kovačić, a za scenski nastup bio je zadužen pozorišni reditelj Igor Pavlović

 

Opera „Šumska kraljica“ u godini kada je Novi Sad evropska prestonica kulture imala je svoje izvođenje u okviru Zmajevih dečjih igara u Novom Sadu. Kuriozitet ove opere autora Franja Štefanovića je što je namenjena prvenstveno deci, ali je i izvode deca, po čemu je jedinstvena u ovom delu sveta, javlja Anadolu Agency (AA).

Ovo delo se izvodi već sedam godina, ali je od ove godine dobilo novo scensko predstavljanje gde su mladi pevači postali i glumci. „Šumsku kraljicu“ izvode učenici novosadske Muzičke škole „Isidor Bajić“, pod dirigentskom palicom profesorke Ane Kovačić, a za scenski nastup bio je zadužen pozorišni reditelj Igor Pavlović. U operi učestvuju hor „Bajićevi slavuji“, solisti i septet Škole „Isidor Bajić“, a nastala je pod pokroviteljstvom Fondacije „Ban Jelačić“.

– Najmlađi član ansambal ima seam godina –

„Mislim da opera za decu koju izvode deca nema ni u Evropi, a ni u svetu. Franjo Štefanović je prvobitno zamislio pre više od 100 godina da napiše operu tako da mogu deca da je pevaju, počev od ozbiljnih arija, preko dueta, terceta, do celih horskih numera da mogu sve to deca osnovnoškolskog uzrasta da izvedu“, kazala je za AA Kovačić.

U sadašnjoj postavi muzičko-pevačko-glumačkog ansambla najmlađi ima sedam, a najstariji član 24 godine. Rad sa decom je životno opredeljenje profesorke Kovačić, jer, kako navodi, deca su otvorena za saradnju i uvek spremna za novine i eksperimentisanje. Tako da se ista dečja postava pojavljuje i u mjuziklu „Devojčica sa šibicama“, koji su takođe izvodili ove godine, kao i operu „Šumska kraljica“.

Polusatni muzičko-scenski nastup privlači mnogo publike, a sama činjenica da je ovakva opera koju izvode deca za decu neuobičajena, otvara mogućnost i da se predstavi u okruženju. Velika trupa traži i određeni prostor, s kojim do sada baš nisu imali mnogo sreće kada su nastupi u Novom Sadu u pitanju, ali se naša sagovornica nada da će se i na tom polju nešto promeniti.

„Bilo bi jako lepo da ovu predstavu ’odnesemo’ na festivale u regionu. Već smo gostovali u Zagrebu i Osijeku i uvek je lepo bilo posećeno, ali je to samo jednokratno. Bilo bi jako lepo, pošto nije s samo ‘Šumska kraljica’ lepa predstava za decu, jer ima desetak predstava koju rade deca i koje bi mogle da postanu redovna postavka pozorišta ili ustanova koje bi scenski mogle da podrže ovakve predstave. Ali, ti prostori iz nekog razloga nisu uvek dostupni. A, publike uvek ima“, pojašnjava Ana Kovačić.

Kako ističe, reditelj Igor Pavlović je „pokrenuo i potpuno preokrenuo celu postavku“ predstava koja je bila muzički statična, ali je mlade umetnike uveo i u svet glume.

– Zahtevan projekat –

„Ovo je bio izuzetno zahtevan projekat iz nekoliko razloga. Pre svega, zbog toga što sam prvi put režirao dečiju operu, ma operu uopšte. U umetničkom smislu, ovo je jedno izuzetno muzičko delo. Muzičko pozorište ima svoje zakonitosti i posebnosti i sa njima sam se prvi put sreo u ovoj operi. Pogotovo je za mene bio izazov kako dramsku situaciju održati mogućom u izrazu koji ima svoje zakonitosti. Čini mi se da smo u tome uspeli. Deca su sjajna, koncentracija nije bajna, ali za to ne krivim njih nego vreme u kom živimo. Zaista mislim da smo postigli mnogo pored svih tehnoloških prepreka koje smo imali. Sa velikim interesovanjem gledam u pravcu njihovog razvoja i nadam se da sam i sam doprineo da postanu dobri ljudi, muzičari, umetnici…“, kaže Igor Pavlović za AA.

Iskustvo rada s decom stiče već 15 godina u Gradskom pozorištu Bečej, a ovaj pozorišni glumac i reditelj pojašnjava prednosti rada s decom.

„Deca i odrasli imaju iste predispozicije, jedino što odrasli imaju veštine kojima su ovladali, znanje i iskustvo, ali čistota dečijeg izraza je, sa druge strane, ono za čim profesionalci žude tako da se na kraju ovaj nesklad izjednačava“, ističe Pavlović.

Na novoj verziji „Šumske kraljice“ radili su oko dva meseca, a kako navodi naš sagovornik za to vreme su se učesnici povezali i stvorili krug poverenja.

– Opera humanitarnog karaktera –

„Najveći izazov je bio stvoriti taj imaginaran svet koji može da funkcioniše pred publikom, a da se niko ne pita zašto je to opera, a ne dečija dramska predstava. Uklopiti muzičku strukturu koju genijalno sa septetom Muzičke škole ‘Isidor Bajić’ vodi velika umetnica i pedagog Ana Kovačić , sa dramskim situacijama jedne bajkovite igre koja nas uči ljudskosti i zajedništvu“, zaključuje Igor Pavlović.

Ono što odlikuje nastup ove dečje trupe jeste humanitarni karakter, jer se za svako izvođenje organizuje neka humanitarna akcija. Ova sadašnja dečja muzička družina nastavlja tradiciju dugu dve decenije trupe „Muzičari velikog srca“ koju su deca osmislila i formirala s namerom da svoje muziciranje stave u službu humanosti.

„Pošto su ’Bajićevi slavuji’ hor koji okuplja veliki broj publike, uvek se trudimo da tu publiku aktiviramo da nekome pomognu. Udruženi, naše malo od srca će nekome značiti. Neki put skupljamo čarape, neki put knjige za bibilioteku, a neki put novcem pomažemo i pojedince i ustanove kojima je to potrebno. To je dodatni vid nastupa. Nije muzika radi muzike, već muzika ima jedan drugi, viši cilj“, zaključuje Ana Kovačić.

povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker