Kamp “Fabrika umetnika“ za amatere i profesionalce na obali Nišave
Među travom i drvećem izvan gradske buke, na obali reke Nišave kod niškog naselja Brzi brod, otvoren je kamp “Fabrika umetnika“ i za nešto više od mesec dana već je ugostio mnogobrojne kreativce. Njegovi idejni tvorci za Anadolu Agency (AA) kažu da umetnici tu pronalaze inspiraciju, stvaraju i izlažu, amateri uče, a ostali posetioci uživaju u prirodi.
Uz pomoć volontera i izviđača, uz mnogo rada i truda, prostor za buduće koncerte, izložbe, predstave i predavanja, kompletno je uređen.
“Mi smo ovde zatekli jednu potpuno divlju prirodu. Morali smo da krenemo od struje, vode, solarnih panela, bunara, što je i lepo jer smo ekološki potpuno čisti, samoodrživi i nezavisni“, kaže Jelena Rudić, jedna od inicijatorki otvaranja kampa.
Svima koji to žele, sada su na raspolaganju atelje opremljen materijalom, bina i učionica na otvorenom.
“Nimalo nismo narušili netaknutu prirodu. Došli smo ovde da je poštujemo i da uživamo u njoj. A interesovanje je sve veće. Javljaju nam se udruženja i pojedinci. Prema njihovoj reakciji vidimo da smo uspeli u osnovnoj ideji – a to je da okupimo sve ljude koji vole prirodu i umetnost da dođu i koriste ovaj prostor“, govori Jelena.
Od 2015. godine uključena je u organizaciju festivala “Pozitivni“ koji je na svom drugom izdanju jednu od glavnih niških ulica pretvorio u centar zabave i umetnosti okupivši 400 izvođača na 50 punktova – bendove, horove, žonglere, akrobate, slikare, vajare, kamerne sastave Fakulteta umetnosti, ulične svirače… Lokacija festivala se narednih godina menjala, ali je ideja sa kojom je nastao ostala ista. Zahvaljujući njoj, nastao je i kamp.
“Festival traje četiri dana i posle toga nema ničeg do sledeće godine, odnosno do našeg zimskog festivala. Sada imamo mesto gde možemo svi zajedno da stvaramo i da pripremamo sve te festivale, ali i da pružimo pomoć pre svega najmlađim umetnicima da zajedno sa nama učestvuju na projektima i konkursima, da im pomognemo u tome, jer znamo kako je to teško“, kaže Jelena.
Umetnici u kampu, dodaje ona, mogu da računaju na moralnu i logističku podršku. Predstavnike kampa mogu da kontaktiraju preko društvenih mreža ili da ih posete.
“Planiramo da radimo obuke, dovodimo gostujuće predavače, umetnike, i uopšte pedagoge i da, eto, tu urbanu kulturu i umetnost Niša probamo da održimo i podignemo na viši nivo“, ističe Jelena.
Od prvog dana u rad se uključila master pedagog Nataša Ćirić koja vodi kreativne i umetničke radionice za decu i odrasle.
“Mi smo znali da postoji interesovanje, ali ne u ovoj meri. Godinu dana nismo imali nikakva dešavanja, a ovo je praktično fantastično jer je veliki prostor, sve se dešava u prirodi, nema prevelkog rizika što se tiče epidemije, a deca su željna druženja, i sami znate da deca idu podeljeno u dve grupe u školu, tako da ovo je sada za njih pravi mali raj“, kaže Nataša.
Da je otvaranje ovog kampa oduševilo mnoge dokazuje i činjenica da je na otvaranju bilo na stotine dece i ljudi, kao i da od tog dana posetioci svraćaju svakodnevno, makar samo na osveženje pored reke.
Source link
#Kamp #Fabrika #umetnika #amatere #profesionalce #obali #Nišave