BALKANFUDBALNAJNOVIJE VIJESTISPORT

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022: Remi BiH u Finskoj, velika pobjeda Slovenije protiv Hrvatske

Srbija je u Beogradu savladala Irsku, dok je Crna Gora odnijela tri boda iz Latvije

Sarajevo

Prvo kolo evropskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru donijelo je nekoliko sjajnih utakmica i mnogo uzbuđenja. Od selekcija iz regiona Bosna i Hercegovina je odigrala 2:2 protiv Finske u Helsinkiju, a najveći trijumf večeri ostvarila je Slovenija u Ljubljani protiv svjetskog vicešampiona Hrvatske. Srbija je u Beogradu savladala Irsku, dok je Crna Gora odnijela tri boda iz Latvije

U drugoj minuti Teemu Pukki probio je po lijevoj strani i izašao sam pred Ibrahima Šehića. Uspio je savladati bh. golmana, ali je pogodak spasio sjajnom intervencijom Siniša Saničanin. Novu veliku šansu domaći su imali ponovo preko Pukkija u sedmoj minuti. Nakon lijepog proigravanja finski napadač je ponovo izašao sam pred Šehića, ali ovog puta njegov udarac zaustavlja bh. golman. Prvi put bh. tim zaprijetio je u narednoj minuti, kada je Miroslav Stevanović traljavo šutirao sa desetak metara od finskog gola.

U 19. minuti tri velike prilike u jednom napadu za BiH. Prvo je udarac Amera Gojaka sa pet metara zaustavio golman Finske, da bi na odbijenu loptu natrčao Eldar Čivić čiji šut je izblokiran. Lopta dolazi do Edina Džeke koji također šutira, ali i njegov pokušaj je zaustavila finska odbrana. Najbolju priliku za BiH u prvom dijelu propustio je Stevanović, koji je nakon proigravanja Džeke istrčao sam pred finskog golmana, ali je šutirao u njega.

Potpuno otvoreno prvo poluvrijeme sa dvije sjajne intervencije zaključio je Šehić. Bh. golman je u 40. minuti sjajno reagovao nakon udarca Pukkija, a zatim i Glena Kamare koji je natrčao na odbijenu loptu.

U istom stilu nastavljeno je i drugo poluvrijeme. Na otvaranju Gojak je imao novu veliku priliku da “zmajeve“ dovede u vodstvo, ali je lopta nakon njegovog udarac sa šest-sedam metara otišla pored gola. BiH je potpuno dominirala u uvodnim minutama nastavka. Pokušali su i Rade Krunić, a zatim još jednom Gojak, ali promjene rezultata nije bilo. Pritisak se konačno isplatio u 54. minuti kada je odbrana Finske pod pritiskom napravila grešku, tačnije Robin Lod je igrao rukom, pa je sudija Anastasios Sidiropoulos dosudio penal. Udarac Miralema Pjanića odbrano je golman Jesse Joronen, ali se lopta odbila do veznjaka Barcelone koji pogađa praznu mrežu za 1:0.

No, vodstvo BiH nije dugo trajalo, jer je Pukki u 58. minuti savladao Šehića i izjednačio na 1:1. Finci su do potpunog preokreta došli u 78. minuti nakon velike greške odbrane BiH. Poslije kornera za bh. tim lopta je došla do Pukkija koji je pretrčao pola terena, izašao sam pred Šehića i bez većih problema loptu poslao u mrežu. Nakon toga BiH je krenula na sve ili ništa i protivnika je potpuno potisnula na njegovu polovinu. Novi pritisak se isplatio šest minuta prije kraja kada je Stevanović udarcem sa petnaestak metara pogodio za 2:2. “Zmajevi“ su nastavili napadati do samog kraja, ali nisu uspjeli postići pobjedonosni pogodak.

Tvorac velike pobjede Slovenaca na otvaranju grupe H bio je Sandi Lovrič, napadač švajcarskog Lugana, koji je savladao Dominika Livakovića u 15. minuti. Ispostavilo se da je to dovoljno za trijumf protiv favorizovanih Hrvata, koji su imali inicijativu, ali nisu uspjeli doći do gola.

Uspješan debi na klupi Srbije imao je Dragan Stojković Piksi u susret grupe A protiv Irske u Beogradu. Iako su gosti rano poveli u 18. minuti golom Alana Brownea, domaći su uspjeli preokrenuti rezultat. Prvo je Dušan Vlahović u 40. izjednačio, da bi za vodstvo 2:1 pogodio u 69. minuti Aleksandar Mitrović. Trijumf Srbije sedam minuta kasnije potvrdio je novim pogotkom Mitrović. Sjajnu utakmicu u Beogradu zaključio je James Collins golom u 86. minuti za konačan rezultat 3:2 za Srbiju.

Crna Gora je do pobjede također došla preokretom. Domaća Latvija je povela u 40. minuti pogotkom Janisa Ikaunieksa, ali su se za preokret pobrinuo Stevan Jovetić sa dva gola, u 41. i 83. minuti.

Rezultati 1. kola: grupa A: Portugal – Azerbejdžan 1:0, Srbija – Republika Irska 3:2, slobodan Luksemburg; grupa D: Finska – BiH 2:2, Francuska – Ukrajina 1:1, slobodan Kazahstan; grupa E: Belgija – Vels 3:1, Estonija – Češka 2:6, slobodna Bjelorusija; grupa G: Turska – Holandija 4:2, Latvija – Crna Gora 1:2, Gibraltar – Norveška 0:3; grupa H: Malta – Rusija 1:3, Slovenija – Hrvatska 1:0, Kipar – Slovačka 0:0.