“Mona Lisa” drevnog Egipta otkopala je izumrlu životinju prije hiljade godina
Izumrla i ranije nepoznata rasa guski otkrivena je na 4.600 godina staroj slici pod nazivom "Mona Lisa drevnog Egipta". Slika, koja je sada izložena u Egipatskom muzeju u Kairu, nekada je krasila zid kapele u Nefermaatu i Itetovu Mastabu u Meidumu.
Nova analiza umjetničkog djela arheologa Anthonyja Romilija sa Univerziteta u Queenslandu utvrdila je da je ptica jedinstvena sa svojim različitim podebljanim bojama i uzorcima. Konstatovano je da je izumrla guska imala crvene, crno-bijele mrlje na licu i siva krila s bijelim mrljama.
Međutim, tablica uključuje dvije druge vrste vodenih ptica. Čini se da su likovi prikazani u dvije trojke. Trojni obrasci u drevnoj egipatskoj ikonografiji predstavljaju množinu.
DALI SU IZUZETNO REALNE DEFINICIJE
Dr. Romilio je rekao: „Slika Meidum Guske divila se od otkrića 1800-ih i opisana je kao„ egipatska Mona Lisa “. Međutim, niko nije svjestan da prikazuje nepoznatu vrstu. “Umjetnička djela na ovom mjestu imaju izuzetno realne prikaze drugih ptica i sisara”, rekao je.
JEDINI DOKAZ O POSTOJANJU GENERALNO GOTOVIH GUSA U SVIJETU
S druge strane, kosti crvenoprskih gusaka (Branta ruficollis) ranije nisu pronađene ni na jednom arheološkom nalazištu u Egiptu. Dr. „Zanimljivo je da su kosti slične, ali ne i identične ptice pronađene na Kreti, rekao je Romilio. Iz zoološke perspektive, umjetničko djelo je jedini dokaz o postojanju ove guske izrazito uzorka, koja je sada globalno izumrla.
Dr. Brojni su izumrle životinje prethodno identificirani u drevnim umjetničkim djelima, ali nisu sve vrste znanstveno potvrđene, prema Romilio.
EGIPT IMA VRLO BOGATA PODRUČJA U ODNOSU NA BIODIVERZITET
“Primijenio sam kriterije Tobias na guske zajedno s ostalim vrstama gusaka na fresci. Ovo je vrlo učinkovita metoda identificiranja vrsta pomoću kvantitativnih mjerenja osnovnih karakteristika ptica i uvelike jača vrijednost znanja za zoološke i ekološke nauke. Egipat nije bio Uvijek pustinja kroz povijest. Ima bogatu biološku povijest koja je dom izumrlim vrstama. Pustinja Sahara nekada je bila zelena i prekrivena travnjacima, jezerima i šumama, dok se drevna kultura pojavila, ispunjena raznim životinjama, od kojih su mnoge prikazano u grobnicama i hramovima.
PRIJE MNOGIH GENERACIJA PRODUŽENIH U ARHEOLOŠKIM DJELIMA UTVRĐENO U ŽIVO
Do sada je nauka potvrdila identitet relativno malo ovih vrsta. Umjetnost pruža kulturni uvid, ali također pruža vrijedan, grafički zapis o životinjama koje su danas nepoznate. Tu spadaju auroh (Bos primigenius), prethodnik moderne stoke, i ranije nepoznate vrste gazela, oriksa, antilope i magarca. Ovi drevni prikazi životinja pomažu nam da prepoznamo biološku raznolikost koja je koegzistirala s ljudima prije hiljadama godina. Ovo također vidim kao podsjetnik na ljudski utjecaj na preživljavanje vrsta koje su danas s nama.
“Svi nalazi studije objavljeni su u Journal of Archaeological Science: Reports. Romilio je nedavno rekao,” Vodič kroz Izumrle životinje drevnog Egipta ‘Objavio je knjigu o drugim životinjskim vrstama s oznakama u boji koje se ne poklapaju sa njihovim modernim kolegama.