BALKAN

Moramo se suočiti sa mračnom prošlošću

[ad_1]

Nakon 26 godina od ovog za sve mučnog i tragičnog događaja, naročito za nas u regionu, želim da vam ovog puta kao predsjednik Skupštine Crne Gore, ali i kao sin, brat rođak i komšija i uvijek kao čovjek uputim izraze dubokog saosjećanja u bolu i patnji koja svima nama na ovim prostorima mora da bude neizreciva opomena da život u miru ima neprocjenjivu vrijednost, rekao je danas Aleksa Bečić, predsjednik Skupštine Crne Gore u video poruci na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici iz jula 1995. godine u Potočarima, u Bosni i Hercegovini, javlja Anadolu Agency (AA).

Dodao je da “uspomena na vašu braću, očeve i sinove obavezuje nas da nikad više ne preispitujemo mir”.

“Podsjeća nas da i u sukobu čovjek mora ostati čovjek. Kako bi nam budućnost bila izvjesna i svijetla sa mračnom prošlošću se moramo suočiti”, rekao je Bečić i dodao da je u okviru tog procesa Crna Gora kroz Rezoluciju o genocidu o Srebrenici najoštrije osudila genocid kao i one koji ga negiraju.

Istakao je da su u okviru ove Rezoluciji učinili ono što nikada niko nije učinio, a kako bi sasjekli dalje korijene sukoba, osudili i pokušaj pripisivanja odgovornosti ili krivice srpskom, bošnjačkom ili hrvatskom ili bilo kojem drugom narodu za genocid, zločine protiv čovječnosti ili druge zločine.

“Odgovornost može biti isključivo individualna, a ni jedan narod ne može biti označen kao genocidan ili zločinački”, kazao je Bečić i dodao da zločinci imaju ime i prezime, nemaju nikakvu nacionalnost, vjeru, ni Bog ni Allah nisu sa njima, nemaju ni sebe, čovjeka u sebi.

“Zločinci su ljušture ispunjene samo zlom”, rekao je Bečić.

Pozvao je sve komšije, prijatelje, sunarodnike i svu balkansku braću i sestre da jačaju međuvjerske, međunacionalne i prije svega međuljudske odnose jer su tolerancija, razumijevanje, solidarnost i pomirenje najbolji način da živi odaju počast mrtvima i pokažu da su iz prošlosti izvukli pouke.

Skupština Crne Gore usvojila je Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koja između ostalog, podrazumijeva da parlament osudi i priznaje da se u Srebrenici desio genocid i da je ubijeno više od osam hiljada Bošnjaka. Tekst rezolucije predvidio je i da se 11. jul proglasi Danom sjećanja na žrtve Srebrenice, da se afirmiše mir i stabilnost i da se pozovu javne institucije da istraže ratne zločine.Danas će biti klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop za još 19 žrtava genocida iz jula 1995. godine. U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još uvijek se traga za oko 1.000 žrtava genocida.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Moramo #suočiti #mračnom #prošlošću

povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker