BIZNEWSFILM I TVLIFESTYLENAJNOVIJE VIJESTISVIJETUMJETNOST

Muslimanski likovi suočavaju se s ‘epidemijom nevidljivosti’ u 200 najpopularnijih TV emisija

"Muslimani čine 25% svjetske populacije, a bili su samo 1,1% likova u popularnim televizijskim serijama", kaže Al-Baab Khan, vodeći autor studije pri Annenberg Inclusion Initiative.

 

Muslimanski glumci su praktički u sjeni na velikim TV emisijama, prema novoj studiji koja je proučavala 200 najbolje gledanih TV serija u SAD-u, Velikoj Britaniji, Australiji i Novom Zelandu da bi se zaključilo da su muslimanski glumci uglavnom odsutni u TV emisijama pop kulture.

Studiju je provela Annenberg inkluzivna inicijativa Sveučilišta Južne Kalifornije (USC), a fokusirala se na TV programe koji su se emitirali između 2018. i 2019. godine.

“Muslimani čine 25 posto svjetske populacije, ali su samo 1,1 posto likova u popularnim televizijskim serijama”, rekao je Al-Baab Khan, glavni autor istraživanja.

“Ne samo da je ovo radikalno brisanje uvreda, već također ima potencijal stvoriti povredu u stvarnom svijetu za publiku, posebno muslimane koji mogu biti žrtve predrasuda, diskriminacije, pa čak i nasilja.”

Studija USC-a ispitala je gotovo 9000 govornih znakova i otkrila da je omjer nemuslimanskih znakova u odnosu na muslimanske 90 prema jedan.

Prema studiji, 87 posto ispitanih serija nije imalo nijedan muslimanski lik, a oko 8 posto programa imalo je samo jednog muslimanskog glumca.

Muslimani stereotipi na ekranu

Studija prikazuje “obeshrabrujuću stvarnost muslimana na ekranu”.

“Za muslimane, ovo šalje poruku da ne pripadaju ili da nisu važni”, rekao je Riz Ahmed iz produkcijske kuće Left Handed Films, u izjavi.

“Za druge ljude riskiramo normalizaciju straha, netrpeljivosti i stigmatizacije protiv muslimana.”

“TV emisije su priče koje donosimo u naše domove,” nastavio je Ahmed.

“Oni igraju veliku ulogu u oblikovanju načina na koji razumijemo svijet, jedni druge i svoje mjesto u njemu. Ova nas studija podsjeća da kada je riječ o prikazima muslimana, još uvijek smo na TV dijeti stereotipa i brisanja.”

Gotovo jedna trećina muslimanskih likova prikazana je na ekranu kao nasilni prijestupnici, a gotovo 40 posto bili su mete nasilnih napada, pokazalo je istraživanje.

Oko 37,2 posto muslimanskih likova prikazano je kao kriminalci, a 15,7 posto radilo je u policiji.

Ženski likovi

Ženski muslimanski likovi također su bili izloženi stereotipima tako što su često prikazivani bez posla u usporedbi s muškim muslimanskim pandanom.

Više od polovice muslimanskih ženskih likova također je prikazano kako nose hidžab, dok su muški muslimanski likovi odjeveni u različitu odjeću.

Studija je također pokazala da su muslimanke često opisivane kao “plašljive i podložne svojim muškim kolegama”.

“Mreže i servisi za strujanje trebaju prihvatiti svoju odgovornost kako bi osigurali da muslimani svih pozadina sebe vide u našim omiljenim TV emisijama”, rekao je Ahmed.

“I bilo bi mudro da prigrle ovu ogromnu priliku da dopru i povežu se s globalnom publikom koja nema dovoljno usluga – ne samo kao dio prolazne mode različitosti, već kao odlučujući pomak prema inkluzivnom pripovijedanju.”

“Rezultati ove studije otkrivaju koliko rijetko kreatori sadržaja razmišljaju o uključivanju muslimana u popularno pripovijedanje – posebno djevojaka i žena”, rekla je dr. Stacy L Smith, osnivačica Inicijative za uključivanje USC Annenberg.

“Kao rezultat toga, gledatelji bi morali gledati sate i sate sadržaja prije nego što vide čak i jedan prikaz muslimanskog lika – s još više vremena potrebnim da se pronađe prikaz koji nije povezan s nasiljem ili ekstremizmom.”

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker