Na Kosovu se trenutno istražuje pet lokacija u potrazi za telima nestalih lica

[ad_1]
Predsednik Vladine Komisije za nestala lica na Kosovu Andin Hoti izjavio je da su tokom ove godine identifikovani posmrtni ostaci 21 osobe, od kojih 19 pripada nestalima iz albanske zajednice i dvoje je iz srpske zajednice, javlja Anadolu Agency (AA).
Hoti je podnoseći izveštaj pred Skupštinskim Odborom za ljudska prava, ravnopravnost polova, nestala lica, žrtve ratnog seksualnog nasilja i peticije, kazao da se prema nalogu tužilaštva istražuje pet lokacija na Kosovu u potrazi za telima nestalih lica.
“Postoji nekoliko istražnih naloga koje je izdalo tužilaštvo Kosova. Počeli smo da radimo na nekoliko lokacija na teritoriji Kosova. Kako sam rekao i ranije, da se ne bi uznemiravale porodice, pošto sam i sam u toj situaciji, znam šta znači kada čujem vest da se negde na Kosovu istražuje potencijalna masovna grobnica, nismo objavili lokacije na kojima radimo“, rekao je Hoti, koji je sin poznatog kosovskog intelektualca Ukshina Hotija nestalog za vreme rata na Kosovu.
On je ocenio da su u Srbiji pronađene kosti nestalih lica sa Kosova na pet lokacija, ali da postoji sumnja da ima i drugih masovnih grobnica i da je za efikasnije rasvetljavanje sudbine nestalih lica potreban pritisak Evropske unije I SAD-a na Srbiju.
Kazao je da je jedan od glavnih izazova u radu Komisije nedostatak tačnih informacija o eventualnim grobnicama i da je zbog toga u Briselu pre dve nedelje tretirano pitanje pristupa državnim arhivama Srbije iz perioda rata na Kosovu.
Tokom ove godine obavljena je 21 identifikacija pronađenih tela nestalih lica, od kojih je 19 iz albanske i dva iz srpske zajednice, a poslednje su identifikovana tela sedam žrtva masakra u Rezalu, pronađenih u masovnoj grobnici u Kiževku kod Raške, u Srbiji, i dva spajanja delova tela osoba pronađenih prošle godine na drugoj lokaciji na teritoriji Srbije.
Hoti je dodao da je upućena preporuka da se prilikom izmene Zakona o nestalim licima, na čemu radi Vladi Kosova, zakon preimenuje u Zakon o nasilno nestalim licima I da se nestala lica ne tretiraju prosto kao žrtve, nego da treba da dobiju poseban status.
Na pitanje predsednice Skupštine Komisije Dude Balje, koliko je Srba među nestalim licima na Kosovu i da li se ti podaci poklapaju sa podacima Srbije, član Vladine Komisije Kushtrim Gara je kazao da se na Kosovu prema zakonu, nestala lica ne dele po etničkoj osnovi, ali da je prema nekim statistikama oko 20 posto Srba od ukupnog broja nestalih lica na Kosovu.
Istakao je i da status nestalih lica imaju sve osobe prijavljene kao nestale do decembra 2000. godine. Takođe je kazao da je prva adresa za porodice za prijavu nestalih lica nakon rata bio Međunarodni crveni krst, od kojih je Kosovo preuzelo podatke.
Na Kosovu se i dalje, 22 godine nakon rata, preko 1.600 osoba vodi kao nestalo.
[ad_2]
Source link
#Kosovu #trenutno #istražuje #pet #lokacija #potrazi #telima #nestalih #lica