BALKAN

na putu sigurnosti i solidarnosti”

[ad_1]

U organizaciji Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj u Zagrebu je održan okrugli stol “Europa i migracije: na putu sigurnosti i solidarnosti” na kojem je upozoreno na važnost razlikovanja izbjeglica i ekonomskih migranata te regularnih i neregularnih migracija, javlja Anadolija.

Migracije su globalni fenomen s kojim se suočavaju gotovo sve države suvremenog, demokratskog zapada, a pitanje migracija preraslo je u unutarnjopolitičko i pitanje međunarodnih odnosa, istaknuto je okruglom stolu u Kući Europe.

– Davor Božinović: Podržavamo regularne migracije –

Sjedinjene Američke Države imaju najdužu tradiciju i otvoreno pitanje migracija kao i ponajbolja rješenja za taj problem, izjavio je potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Istaknuo je kako su ilegalne migracije jedan od ključnih razloga blokade ulaska Rumunjske i Bugarske u Schengenski prostor.

”U Hrvatsku najveći broj migranata dolazi s Bliskog istoka, ali i iz sjeverne Afrike”, naveo je Božinović.

Dodao je i da je velikim dijelom riječ o ekonomskim migrantima koji traže bolje uvjete života na zapadu, ”što situaciju razlikuje od one iz 2015. godine ili situacije u Ukrajini iz koje brojne izbjeglice doslovno spašavaju glavu bijegom iz ratom zahvaćenih područja”.

“Regularne migracije podržavamo jer znamo tko su ti ljudi. Najviše resursa uzimam nam rješavanje ilegalnih migracija. U Hrvatsku oko 84 posto ilegalnih migranata dolazi iz smjera Bosne i Hercegovine, riječ je o ljudima bez dokumenata. Nije isto biti izbjeglica i ekonomski migrant. Nitko od njih ne dolazi na granični prijelaz, gotovo svi pokušavaju ući u Hrvatsku ilegalno kroz šume i preko rijeka. Jasno je da se radi o zloupotrebi sustava azila. Ovo je jedina situacija u kojoj nekome, ukoliko uspješno prekrši zakon, njegov status biva poboljšan”, rekao je Božinović.

Zapadnobalkanska ili istočnomediteranska ruta je dokazana kao ruta kojom može proći najveći broj migranata, prošle godine ovom rutom u EU je ušlo 43 posto od ukupnog broja migranata, navodi ministar.

– Karlo Ressler: BiH usmjeravala migrante prema Hrvatskoj –

Zastupnik u Europskom parlamentu (EP) Karlo Ressler naglasio je kako Hrvatska ima dugu kopnenu granicu na tzv. zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti koja je i dalje aktivna, iako je najveći pritisak na srednjomediteranskoj ruti prema Italiji.

“Moramo nadići ideološke razlike i ideološko podilaženje ekstremnijim pozicijama i sa lijeve i sa desne strane te debate”, kazao je Ressler.

Dodao je kako je pritom važno razlikovati ekonomske migrante i izbjeglice te kako Europa mora pomoći najranjivijima.

“Na europske granice najčešće ne dolaze najranjiviji nego oni koji su imali prilike ući u rastući biznis krijumčara ljudi, kao klijenti”, istaknuo je Ressler.

Oko dvije trećine onih koji zatraže zaštitu u EU ne dobiju tu zaštitu jer na nju nemaju pravo, naveo je Ressler.

Upozorio je instrumentalizaciju migrantskih ruta te na hibridne nasrtaje na države unutar prostora EU, pri čemu je naveo više slučajeva među kojima je Bjelorusija najočitiji primjer.

Ressler je ukazao i na ”slučaj susjedne Bosne i Hercegovine”, koja je kampove za pomoć migrantima izgradila u blizini granice s Hrvatskom, te kako su “migranti usmjeravani na Hrvatsku i dalje prema Europi”.

Zastupnik u Hrvatskom saboru Franko Vidović naglasio je kako je 2015./20116. godine broj zahtjeva za azilom u Europskoj uniji skočio s 270.000 na 2,5 milijuna te kako se tek tada pokazao nedostatak Dublinske uredbe nakon čega su tijela EU ponovno otvorila raspravu u novonastaloj krizi azila.

Voditelj Ureda Međunarodne organizacije za migracije u Hrvatskoj Ivan Piteša ukazao je na problem regularnih i neregularnih migracija te podsjetio kako je Hrvatska prošle godine odobrila 124.000 dozvola za boravak i rad stranaca, dok se za ovu godinu procjene kreću na oko 180.000 takvih dozvola.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#putu #sigurnosti #solidarnosti

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker