POLITIKA

Nije bilo pritisaka iz Ambasade SAD-a i HDZ-a BiH

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto negirao je da je tokom pregovora o plinovodu Južna interkonekcija bilo pritisaka iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), javlja Anadolu.

“Apsolutno podržavam projekat koji je od ključnog značaja za BiH”, Forto je kazao na javnom saslušanju u Sarajevu pred Komisijom za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Tema je bio projekt Južna interkonekcija, kao i izmjene Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).

Rekao je da kao resorni ministar nije zadužen za energetske projekte, ali da kao predsjednik Naše stranke (NS) koja je i članica vladajuće koalicije u BiH, snažno podržava projekt.

“Tu sam da isključivo zastupam interese BiH”, poručio je.

Južna interkonekcija gasovod je kojim bi se u potpunosti riješila ovisnost BiH o ruskom gasu, koji u zemlju ulazi na istočnoj granici s Srbijom.

“Nadam se da ćemo donijeti odluku o tački spajanja plinovoda u Hrvatskoj i BiH, a dalje odluke će donositi entitetski nivo. Moja nadležnost može biti u pomoći da se s međunarodnim partnerima ovi koridori ostvare. To je i nadležnost Vijeća ministara”, rekao je Forto.

SAD od ranije snažno podržava izgradnju Južne interkonekcije. Više puta su pozivali Hrvatsku demokratsku zajednicu Bosne i Hercegovine da prestane sa opstrukcijama projekta, dugog 180 kilometara, čija je vrijednost oko 100 miliona eura.

Zlatan Begić, zastupnik Demokratske fronte, upitao je ministra da li je pregovarao u vezi s ovim projektom, a na šta je Forto odgovorio da je razgovarao o tom pitanju kao predsjednik Naše stranke.

Begić je pitao da li je Forto tokom pregovora bio izložen bilo kojoj vrsti pritiska – političkom ili ličnom, sve što bi prosječan čovjek smatrao neprimjerenim ponašanjem, a koje bi moglo imati obilježje nedozvoljenog ponašanja.

“Politički pritisak ovdje ne bi ni smio da se osjeti, treba djelovati u skladu sa svojim uvjerenjima, organima. Lični pritisak nisam osjetio. Što se tiče Ambasade SAD-a, Naša stranka je toliko proaktivno insistirala na ovom projektu, da su govorili da usporimo malo, dok se ne poslože sve stvari”, rekao je Forto.

Potcrtao je da BiH ima interes da otvori ovaj plinovod, što se u ovom trenutku poklapa sa onim što im je prezentovano iz State Departmenta.

“Apsolutno nismo imali pritisak, nego smo tražili sami u skladu sa sopstvenom odgovornošću gdje se preklapaju naši interesi. Isključivo radimo u interesu BiH, nikako u interesu bilo koje druge države pa ni SAD-a”, rekao je Forto.

Negirao je da su imali pritisak od koalicionih partnera iz Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH).

Zastupnik Stranke demokratske akcije (SDA) Safet Kešo uputio je konstataciju da nije krivično djelo da se ne poznaju nadležnosti, ali je lijepo znati, aludirajući na Fortine ranije tvrdnje u uvodnom obrazlaganju da nadležnost ministarstva na čijem je čelu nije u pitanju Južne interkonekcije.

Parlament Federacije BiH je nakon dugogodišnjih odgađanja u januaru usvojio zakon o Južnoj interkonekciji iako su i to pratila neslaganja između stranaka zbog odabira firme koja će izvoditi projekt.

Na ranijoj sjednici Vijeća za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma državnog parlamenta navedeno je kako je jedan od razloga za Fortino saslušanje taj što je dva puta samoinicijativno u parlamentarnu proceduru uputio izmjene zakona o BHANSA-i.

Govoreći o Zakonu o BHANSA-i, smatra da je postojeći zakon zastario i da ima nedostatke, i da je Agencija nadrasla samu sebe.

“Trenutni zakon ne otvara mogućnost niti jednog aerodroma, jer u postojećem zakonu su poimenično nabrojeni aerodromi”, naveo je Forto navodeći da je potrebno omogućiti da agencija osposobljava kontrolore leta te da im bude proširena djelatnost u oblastima u kojim imaju kapacitete.

Rekao je da na parlamentu zakon nije prošao, jer Komisija nije dala pozitivno mišljenje, a onda je Predstavnički dom prihvatio mišljenje Komisije.

“Dom naroda ga je usvojio. Ponovo ćemo ga predložiti uz neke tehničke izmjene. Ako usvojimo oba ova zakona, onda ćemo sustići Evropu u tom smislu”, naglasio je Forto.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Nije #bilo #pritisaka #Ambasade #SADa #HDZa #BiH

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
BosanskiTürkçeالعربيةEnglishEspañol

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker