NS RS usvojio zakon kojim se osniva entitetska agencija za lijekove
[ad_1]
Na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska usvojen je Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS-a kojim je previđeno osnivanje entitetske agencije za lijekove, javlja Anadolu Agency (AA).
Donošenje ovog zakona razmatrano je u okviru tačke “Stanje o isporuci kiseonika Javnim zdravstvenim ustavnova u RS-u”, a glasanju nisu prisustvovali poslanici opozicije.
Iako je zakon donesen po hitnom postupku radi obezbjeđivanja zdravstvene zaštite stanovništvu, zakon će stupiti na snagu šest mjeseci od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srpske”.
Tokom rasprave Senad Bratić, poslanik grupe “Zajedno za BiH”, upozorio je da Narodna skupština RS-a izlazi iz okvira svojih nadležnosti osnivanjem entitetske agencije za lijekove.
Naglasio je da je u pitanju kršenje ne samo Ustava BiH već i Dejtonskog mirovnog sporazuma. On je najavio da će ovo pitanje biti predmet razmatranja institucija od Vijeća naroda RS-a do Ustavnog suda BiH, navodeći da se boji da će prije nego što to pitanje dođe do Ustavnog suda BiH uslijediti međunarodne sankcije.
“Sve se može na drugi način, a ne ovakvim protivustavnim, antidejtonskim zakonom”, rekao je Bratić.
Radovan Višković, premijer RS-a, je rekao da su pokušali sve i iscrpili sve mogućnosti zbog nedostatka razumijevanja. Rekao je i da je spreman na sankcije, ali da nije spreman na to da zbog nedostatka kiseonika ljudi počnu umirati.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a Alen Šeranić danas je na posebnoj sjednici izjavio da je potrebe zdravstvenih ustanova u RS-u moguće zadovoljiti samo na način kao što je rađeno u proteklih 20 godina. Naglasio je da nalazi kiseonika koji su uzeti u zdravstvenim ustanovama u RS-u odgovaraju standardima evropske farmakopeje.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS, direktor Univerzitetskog kliničkog centra RS-a, Vlado Đajić rekao je danas da je potrebno hitno naći rješenje za snabdijevanje zdravstvenih ustanova kiseonikom za liječenje pacijenata i da je onaj koji je korišten bio apsolutno ispravan.
Igor Crnadak iz PDP-a rekao je da RS ima najveću smrtnost od posljedica zaraze koronavirusom u svijetu tražeći odgovor na pitanje ako to nije zbog kiseonika, zbog čega je.
Šeranić je u završnoj riječi istakao da su radili analizu smrtnosti i da je najviše smrtnih slučajeva u starosnoj grupi od 70 do 79 i preko 80 godina.
“Od maja prošle godine govorimo da je vakcina ta koja može da iskontroliše svaku epidemiju”, kazao je Šeranić i naglasio da su porazni podaci o vakcinaciji protiv koronavirusa.
On je dodao da će svi u BiH doći u problem s nabavkom kiseonika za zdravstvene ustanove.
Na prijedlog klubova poslanika SNSD-a, DEMOS-a, SP, US, NPS-a i Poslaničke grupe NDP-a, Narodna skupština usvojila je zaključke u vezi stanja o isporuci kiseonika zdravstvenim ustanovama. Zaključuje se da je i pored svih napora koji se ulažu za prevazilaženje administrativnih problema u snabdijevanju kiseonikom zdravstvenih ustanova RS-u, evidentno da je snabdjevanje kiseonikom za vrijeme trajanja vanredne situacije izazvane pandemijom virusa SARS-Co2 dovedeno u pitanje, a što ugrožava život i zdravlje građana ovog entiteta.
“Narodna skupština RS zaključuje da institucije u BiH, a prevashodno Ministarstvo civilnih poslova BiH i Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, treba u fokus rada da stave život i zdravlje pacijenata i aktivno učestvuju u iznalaženju rješenja i prevazilaženju nastalih problema u vezi sa snabdijevanjem kiseonikom javnih zdravstvenih ustanova u RS-u”, jedan je od zaključaka.
Zaključeno je i da je na osnovu izvršene analize kiseonika, koji se primjenjuje u zdravstvenim ustanovama, potvrđeno je da se u RS koristi kiseonik odgovarajućeg kvaliteta i koncentracije propisane za lijek u skladu sa standardom i evropskom farmakopejom, shodno čemu se potvrđuje da su pacijenti u Republici Srpskoj liječeni na ispravan način. Na građane i pacijente apelovano je da ne podliježu strahu i panici.
“Narodna skupština RS-a, imajući u vidu da ne postoji konsenzus na nivou BiH za rješavanje pitanja kontinuiranog snabdijevanja medicinskim kiseonikom zdravstvenih ustanova, zaključuje da se ovo pitanje u Republici Srpskoj treba riješiti po uzoru na Republiku Srbiju”, navodi se u zaključcima Narodne skupštine RS-a.
Osim toga, navodi se da je u cilju obezbjeđivanja kontinuiteta snabdijevanja kiseonikom odgovarajućeg kvaliteta i koncentracije propisane za lijek zdravstvenih ustanova u RS-u, i potrebom za rješavanja administrativnih procedura u vezi s proizvodnjom i prometom na veliko lijekova, potrebno je privremeno nastaviti snabdjevanje kiseonikom odgovarajućeg kvaliteta i koncentracije propisane za lijek, koju zdravstene ustanove i dobavljači već primjenjuju.
Vladu RS-a zadužena je da aktom iz svoje nadležnosti propiše mjere kojim se obezbeđuje snabdjevanje zdravstvenih ustanova kiseonikom odgovarajućeg kvaliteta i koncentracije propisane za lijek, a čiju ispravnost kontrolišu akreditovane laboratorije.
[ad_2]
Source link
#usvojio #zakon #kojim #osniva #entitetska #agencija #lijekove