Objavljena knjiga Fahrettina Altuna “Türkiye kao stabilizirajuća snaga u doba globalnog haosa”

[ad_1]
Iz štampe je izašla knjiga “Turska kao stabilizirajuća snaga u doba globalnog haosa”, autora Fahrettina Altuna, šefa Direkcije za komunikacije pri Uredu turskog predsjednika. Altun u knjizi, koju je pisao na engleskom jeziku, govori o tezama Türkiye i njenoj stabilizacijskoj ulozi u izgradnji poretka u vremenu kada globalni sistem doživljava svojevrsni haos, javlja Anadolu Agency (AA).
Knjigu, koja nosi originalni naslov “Türkiye as a Stabilizing Power in an Age of Turmoil”, objavila je Academia Pressa, koja djeluje u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji. Knjiga analizira ulogu koju je Türkiye imala u globalnom sistemu i izazove s kojima se suočavala u posljednjih 20 godina, te otkriva osnovne parametre vanjskopolitičke vizije turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.
U knjizi se ističe da međunarodni sistem neprestano proizvodi krize, te da je kao takav daleko od mira i stabilnosti.
Altun skreće pažnju na činjenicu da osim regionalnih sukoba, migracija i nepravde u raspodjeli prihoda, sada postoje i nove prijetnje poput kibernetičkog kriminala, ekoloških katastrofa zbog klimatskih promjena, gladi i epidemija.
Navodeći da sadašnji međunarodni sistem nije u stanju nositi se s tim problemima, Altun naglašava da je svim nacijama potreban novi pristup u osmišljavanju svojih strategija.
Navodeći da države koje se mogu nazvati “velikim supersilama” štite svoje interese unutar postojećeg međunarodnog sistema, Altun u knjizi daje sljedeće ocjene:
“Današnji međunarodni sistem funkcionira na način da velike sile mogu imati najviše koristi, iako postoje ogromni troškovi za cijeli svijet. Umjesto globalne stabilnosti i mira, interesi ovih sila su u prvom planu. Te snage, koje su arhitekti sadašnjeg nepravednog sistema, čak i kada se bave nezakonitim migracijama, klimatskim promjenama ili regionalnim sukobima, djeluju prvenstveno prema vlastitom interesu.”
– Türkiye pružila ruku pomoći i geografski udaljenim mjestima –
Ističući da je Türkiye u posljednjih 20 godina pod vodstvom predsjednika Erdogana dala vrlo dobar test protiv mnogih globalnih i regionalnih kriza, Altun navodi da Türkiye zagovara globalnu solidarnost i saradnju protiv globalnih problema i reformi prema međunarodnom sistemu.
Dok u svojoj knjizi posvećuje velik prostor ulozi Türkiye u međunarodnom sistemu, Altun ističe da Türkiye ne samo da je ugostila milione izbjeglica, već je pružila ruku pomoći i geografski udaljenim mjestima.
Navodeći da Türkiye, pokušavajući pronaći rješenja za regionalne i globalne krize kontaktirajući sve aktere, uvijek brani pravdu od nejednakosti diljem svijeta, Altun kaže:
“Türkiye je snažno naglasila da se mir, stabilnost i prosperitet ne mogu postići bez pravde na globalnom nivou. Predsjednik Erdogan je više puta pozivao čelnike zemalja da zajedno djeluju protiv globalnih izazova i istaknuo da treba uložiti napore ne samo za nacionalne interese već i za dobrobit cijelog čovječanstva. Taj poziv nije ostao samo na razini diskursa. Od Balkana do Libije, od Somalije do istočnog Mediterana, Türkiye je ili bila u središtu rješenja ili je pridonijela stabilnosti.”
– Türkiye daje primjer mnogim zemljama –
Ističući da se protiv problema uzrokovanih islamofobijom, epidemijom COVID-19 i klimatskim promjenama nije moguće boriti isključivo u okviru nacionalnih interesa, Altun u knjizi naglašava da bi za pravedniji svijet međunarodni sistem trebalo reorganizirati pristupom usmjerenom na čovjeka.
Objašnjavajući da je Türkiye revidirala svoju vanjskopolitičku strategiju na način koji će donijeti rješenja i za regionalne i globalne probleme, Altun navodi da ovaj model koji je Türkiye predložila za pravedniji i prosperitetniji svijet predstavlja primjer mnogim zemljama.
“Türkiye ne samo da ispunjava svoje odgovornosti prema globalnom sistemu u svakom smislu, već nudi i rješenja. Türkiye svojim nastupom u posljednjih 20 godina pod vodstvom predsjednika Erdogana daje važan primjer i veliku nadu za globalnu stabilnost i pravedniji svijet. Za mir, pravdu, prosperitet i pouzdanu budućnost, druge zemlje trebaju slijediti Türkiye”, navodi Altun u knjizi.
Altunova knjiga zasad je dostupna čitaocima u Türkiye, SAD-u i Velikoj Britaniji.
Fahrettin Altun autor je i knjiga “Teorija modernizacije: Kritički uvod”, “Sloboda medija u Turskoj”, “Korijeni terorizma i strategija borbe protiv terorizma”, “Mediji tokom 15. jula” i “Narodna pobjeda: 15. juli”.
[ad_2]
Source link
#Objavljena #knjiga #Fahrettina #Altuna #Türkiye #kao #stabilizirajuća #snaga #doba #globalnog #haosa