Oštre reakcije na odluku izraelskog parlamenta o zabrani djelovanja UNRWA
[ad_1]
Brojne države i zvaničnici izrazili su zabrinutost zbog zakona koje je usvojio izraelski parlament (Knesset) o zabrani djelovanja Agencije Ujedinjenih nacija za palestinske izbjeglice (UNRWA), što bi moglo uticati na njen rad u Pojasu Gaze, javlja Anadolu.
Šef UNRWA Philippe Lazzarini osudio je odluku Izraela nazivajući usvajanje zakona bez presedana i upozoravajući na ozbiljne posljedice za Palestince, posebno u Gazi. On je naglasio da se glasanje protivi Povelji UN-a i krši obaveze Države Izrael prema međunarodnom pravu.
„Odluka Izraela dio je tekuće kampanje za diskreditaciju UNRWA-e i delegitimiziranja njene uloge u pružanju pomoći i usluga za ljudski razvoj palestinskim izbjeglicama”, istakao je Lazzarini.
Izrazio je zabrinutost da će zabrana lišiti obrazovanja više od 650.000 palestinske djece u Gazi, nazivajući odluku kolektivnom kaznom, koja će samo eskalirati izazove s kojima se Palestinci već suočavaju.
„Duboko sam zabrinut zbog usvajanja dva zakona od strane Knesseta Izraela koji se odnose na UNRWA, koji bi, ako se provede, vjerovatno spriječio UNRWA da nastavi svoj osnovni rad na okupiranoj palestinskoj teritoriji, uključujući istočni Al-Quds (Jerusalem), prema mandatu Generalne skupštine UN-a”, naveo generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.
Tursko Ministarstvo vanjskih poslova saopštilo je da koraci koje je Izrael preduzeo protiv aktivnosti UNRWA „očigledno krše međunarodno pravo“.
“Ciljajući UNRWA, Izrael ima za cilj da uništi rješenje o dvije države i spriječi povratak palestinskih izbjeglica u njihovu domovinu”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je pravna i moralna obaveza međunarodne zajednice da zauzme čvrst stav protiv pokušaja da se zabraniti UNRWA, koja je osnovana rezolucijom Generalne skupštine UN-a, kao i da će Turkiye nastaviti da pruža političku i finansijsku podršku Agenciji.
Jordansko Ministarstvo vanjskih poslova saopštilo je da izraelski potez protiv UNRWA predstavlja “flagrantno kršenje međunarodnog prava i obaveza Izraela kao okupacione sile” prema palestinskim teritorijama. Dodaje se da je usvajanje to dio izraelske kampanje protiv UNRWA-e i naglašava da međunarodna zajednica mora nastaviti da pruža finansijsku i političku podršku Agenciji.
Portparol palestinskog Predsjedništva Nabil Abu Rudeineh odbacio je izraelsku zabranu rada UNRWA-e, smatrajući to “izazovom međunarodnom legitimitetu i rezoluciji UN-a”.
Dodao je da izraelski potez ima za cilj likvidaciju pitanja izbjeglica i njihovog prava na povratak, te da međunarodna zajednica “mora tretirati Izrael kao rasističku državu i ukloniti ga iz međunarodnog legitimiteta”.
Nekoliko palestinskih grupa, uključujući Hamas, takođe je osudilo izraelski potez protiv UNRWA-e, nazvavši ga pokušajem da se uništi cilj palestinskih izbjeglica.
Visoki zvaničnik Hamasa Osama Hamdan rekao je da je ta odluka izazov za međunarodnu zajednicu i eklatantan pokušaj blokiranja ključnih usluga za Palestince.
“Svrha zaustavljanja aktivnosti ove agencije je izgladnjivanje palestinskog naroda i prekid raznih usluga, uključujući zdravstvene”, rekao je Hamdan.
Norveški ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide izjavio je da ta zemlja odbacuje zakone koje je usvojio Knesset, dodajući da je to još jedan primjer da Izrael ignoriše međunarodno pravne obaveze.
Norveški premijer Jonas Gahr Store rekao je da je zabrana potpuno suprotna onome što međunarodna zajednica očekuje, a imaće dramatične posljedice za stotine hiljada civila”, dodao je on.
Vlade Irske, Norveške, Slovenije i Španije objavile su zajedničko saopštenje u kojem osuđuju usvajanje zakona.
„Zakon koji je odobrio Knesset predstavlja veoma ozbiljan presedan za rad UN-a i za sve organizacije multilateralnog sistema“, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Velika Britanija je takođe izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog zakona koji riskira da onemogući suštinski rad UNRWA za Palestince, ugrožavajući cjelokupni međunarodni humanitarni odgovor u Gazi i pružanje osnovnih zdravstvenih i obrazovnih usluga na Zapadnoj obali.
Britanski premijer Keir Starmer ranije je upozorio da je humanitarna situacija u Gazi neprihvatljiva, a da Izrael mora osigurati da dovoljna pomoć stigne do civila u Gazi.
Tokom glasanja u Knessetu, ukupno 92 od 120 zastupnika glasalo je za prijedlog zakona o zabrani aktivnosti UNRWA-a u Izraelu, dok je deset bilo protiv.
Izraelska vojska ubila je 231 službenika UNRWA-e u napadima na Pojas Gaze od 7. oktobra 2023. godine.
Izraelska vlada pokrenula je klevetničku kampanju protiv UNRWA-e istovremeno sa početkom napada na Pojas Gaze 7. oktobra 2023. godine, tvrdeći da agenciju treba zatvoriti pod izgovorom da je 14 uposlenika UNRWA-e, koja ima 12 hiljada zaposlenih samo u Gazi, “učestvovalo u napadima 7. oktobra”.
UNRWA, sa sjedištem u Sheikh Jarrahu u istočnom Al-Qudsu/Jerusalemu, poriče optužbe i tvrdi da ostaje neutralna, fokusirajući se isključivo na podršku izbjeglicama.
Agencija je osnovana rezolucijom Generalne skupštine UN-a 1949. godine, s mandatom pružanja pomoći i zaštite palestinskih izbjeglica.
[ad_2]
Source link
#Oštre #reakcije #odluku #izraelskog #parlamenta #zabrani #djelovanja #UNRWA