Otkriven 3.400 godina star izgubljeni zlatni grad
Otkriven je 3.400 godina star grad pod pijeskom u Egiptu. Navodi se da je otkriće izgubljenog zlatnog grada u blizini Luksora bilo najvažnije arheološko otkriće u zemlji od otkrića grobne komore faraona Tutankamona 1922. godine.
Jedno od najvećih arheoloških otkrića posljednjih godina došlo je u Egiptu. U blizini Luksora pronađen je drevni grad koji je izgubljen 3000 godina. Navodi se da je Aten, poznat kao ‘izgubljeni zlatni grad’, najveće otkriće od otkrića Tutankamonove grobnice. Arheolozi su rekli da je Aten ujedno bio i najveći drevni grad u Egiptu do danas. Među nalazima u gradu postoji i kostur.
‘
Egipatski arheolog Zahi Hawass objavio je da je grad koji je oko 3.400 godina zakopan pod pijeskom otkriven u blizini Luksora, koji je dom Doline kraljeva. U izjavi, grad je jedan od najmoćnijih egipatskih faraona, III. Konstatovano je da je datiran u period Amenhotepa i da se i dalje koristio u periodu Tutankamona i Mjeseca. “Mnogi strani timovi pretraživali su ovaj grad i nikada ga nisu pronašli”, rekao je Hawass, bivši ministar turizma i antike.
Među nalazima otkrivenim u gradu su nakit poput prstenja, keramike, amuleta i III. Na glinenim ciglama je Amenhotepov pečat. Takođe je objavljeno da je u gradu pronađen kostur. “Arheološki slojevi koje su drevni stanovnici juče napustili pronađeni su netaknuti hiljadama godina”, rekao je tim za arheologiju.
Prema izjavi, narednih dana iskopavanja očekuju se otkrivanje netaknutih grobova sa blagom. Izvještava se da je područje poznato kao ‘Aten’ najveći drevni grad ikada otkriven u Egiptu. Profesorica Betsy Bryan, stručnjak za drevnu egipatsku umjetnost i arheologiju sa Univerziteta Johns Hopkins, opisala je Atena kao “najvažnije arheološko otkriće od otkrića Tutankamonove grobnice”.
Egipatski zvaničnici, 500 kilometara južno od glavnog grada Kaira, III. Ramzes i III. Iskopavanja na području između Amenhotepovih hramova započela su u septembru 2020. godine. Na njihovo iznenađenje, arheolozi su ubrzo otkrili cigle od gline koje se vode u svim smjerovima s ovog nalazišta. U izjavi je navedeno da je iskopano područje “dobro očuvan i velik grad sa gotovo potpuno očuvanim zidovima, prostorijama punim alata koji se koriste u svakodnevnom životu”.
Najavljeno je da je iskopavanje, započeto u septembru 2020. godine, trajalo sedam mjeseci, tokom kojih su otkriveni ‘slastičarnica’ s pećnicama i keramikom za čuvanje, kao i administrativne četvrti i kuće.
‘POMPEJ EGIPTA’
III, koji je umro 1354. pne. Amenhotep je naslijedio carstvo koje se protezalo od Eufrata do Sudana, a bio je poznat po svojoj 40-godišnjoj vladavini, veličanstvenim statuama i životu u izobilju. Profesor Bryan je također rekao da će otkriće grada Aten “naučiti o svakodnevnom životu drevnog Egipta u vrijeme kada je carstvo bilo najbogatije”.
Peter Lacovara, direktor američke Fondacije za drevno egipatsko naslijeđe i arheologiju, opisao je drevni grad kao “vrstu drevnih egipatskih Pompeja”. “Ovo je vrlo važno otkriće,” rekao je Lacovara, dodajući da bi ovo područje trebalo proglasiti arheološkim parkom.
Egipatska vlada, koja je posljednjih godina počela pridavati veliku važnost arheološkim iskopavanjima, želi oživjeti povijesni turizam nakon godina političke nestabilnosti. Egipat je takođe na veličanstvenoj ceremoniji prošle sedmice u novootvoreni muzej odnio mumije 18 drevnih kraljeva i četiri kraljice. U ceremoniji nazvanoj “Zlatna vrata faraona”, III. Prevožene su i mumije Amenhotepa i njegove supruge kraljice Tiye.