AKTUELNOFOTOHİSTORİJAMISTERIJENAJNOVIJE VIJESTINAUKASVIJETZANIMLJIVOSTI

Otkrivene vrste dinosaura sa izuzetnim sposobnostima noćnog vida i sluha: Shuvuuia

Tim međunarodnih istraživača otkrio je da je prije više od 65 miliona godina Shuvuuia, mali pustinjski dinosaurus koji je živio u modernoj Mongoliji, posjedovao "izvanredan" noćni vid i sluh. Konstatovano je da je životinja imala najveću zjenicu ikad izmjerenu u dinosaurima ili modernim pticama.

 

Dinosaurus nalik na ptice, nazvan Shuvuuia, imao je najveću zjenicu ikad izmjerenu u dinosaurima ili modernim pticama, rekli su stručnjaci. Međutim, rečeno je da Shuvuuia spada u klasu terepod dinosaura koje karakteriziraju šuplje kosti i udovi s tri prsta. U istoj porodici postoji i mesožder Tyrannosaurus rex.

S druge strane, kombinacija Shuvuuia sa bizarnim svojstvima iznenadila je istraživače otkako je prvi put prijavljena 1998. godine. S krhkom lubanjom nalik na pticu, snažnim rukama s po jednom kandžom na svakoj ruci i dugim nogama, Shuvuuinin kostur bio je jedan od najnekonvencionalnijih dinosaura, prema autorima studije da je Shuvuuia smatrao da lovi male sisavce i insekte noću, poput mnoge današnje pustinjske životinje.

ZANIMLJIVO DA SE SVE VRSTE ZNAČAJU ZAJEDNO ŽIVOTA KOJI JE ŽIVIO VIŠE OD 65 MILIONA GODINA

Istraživači Prof. Dr. “Noćna aktivnost, sposobnost kopanja i duge zadnje noge karakteristične su za životinje koje danas žive u pustinjama”, kaže Jonah Choiniere. Ali iznenađujuće je vidjeti kako se okupljaju u jednoj vrsti dinosaura koja je živjela prije više od 65 miliona godina. ”
S druge strane, današnje vrste ptica žive u gotovo svim staništima na svijetu, ali samo šačica ptica lovi u mraku noći: sove su najpoznatije od njih. Naučnici se već dugo pitaju jesu li dinosauri teropodi koji su doveli do evolucije modernih ptica imali slične senzorne prilagodbe.

Kao dio studije, objavljene u časopisu Science, istraživači su koristili snimke računarskom tomografijom (CT) i detaljna mjerenja kako bi prikupili informacije o relativnim veličinama očiju i unutrašnjih ušiju gotovo 100 živih ptica i izumrlih vrsta dinosaura, uključujući Shuvuuia.

Autor studije, Dr. James Neenan je rekao, „Dok sam digitalno rekonstruisao lubanju Shuvuuia, nisam mogao vjerovati u veličinu lagene (spiralni kanal uha) nazvao sam da pogledam profesora Choinierea. Oboje smo mislili da je ovo možda greška, pa sam pregledao i drugo uho. “Tek tada smo shvatili kakvo smo veliko otkriće imali”, rekao je.
VIDE BOLJE OD DANAŠNJIH SOVA
Zatim su istraživači pogledali skleralni prsten, skup kostiju koje okružuju zjenicu svake vrste, kako bi procijenili vid životinje. Šire se zjenica može otvoriti, više svjetla ulazi i noćni vid je jasniji. Nakon obavljenog posla, vidjelo se da Shuvuuia ima odličan noćni vid.

Dr. Neenan je rekao: „Shuvuuia je imao i izvanredan sluh i noćni vid u odnosu na današnje sove. Teško je reći što je bolje, ali čini se da naša analiza pokazuje da Shuvuuia možda ima malo bolji noćni vid od sova sova ”, rekao je.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker